VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Dálnici chceme a potřebujeme,“ zní svorně z obou stran hranice

Trutnov - Dostupnost regionu je v dnešních ekonomických vztazích alfou a omegou dalšího růstu," je si vědom starosta Trutnova, Ivan Adamec.

28.1.2014
SDÍLEJ:

O DÁLNICI I ROZVOJI REGIONU hovořili účastníci včerejší konference v Trutnově. „Dálnice sama o sobě růst nezaručí, ale je základním předpokladem, aby tomu tak bylo,“ poznamenal starosta Ivan Adamec.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Udělat vše pro to, aby se projekt dostavby dálnice S3 a R11 ocitl na hlavním seznamu úkolů pro financování z prostředků Evropské unie (Connecting Europe Facility). Takové bylo téma konference, která se včera konala v hotelu Davídek. „A to bez ohledu na momentální problémy spojené se synchronizací aktivit na jednotlivých stranách," podotkl trutnovský starosta, Ivan Adamec.

Setkání je součástí projektu Města Trutnov a Swidnica podporují podnikání a obě strany se shodly, že investice do dopravního spojení je absolutním základem ekonomického i společenského rozvoje oblasti. „Historicky je propojení severu s jihem strategicky důležité a přestože se stále snažíme ho částečně vylepšovat, z dlouhodobého pohledu je dálnice zásadní řešení," dodává primátor Swidnice, Wojciech Murdzek.

Zástupci obou stran si ale uvědomují obtíže, které je čekají. Přitom peníze nemusí být hlavní problém. „Kdyby dálnice D11 byla dnes plně připravená, tak bychom stavěli. Vracíme a budeme vracet další peníze do Evropy, protože je neumíme využít," poukázal na jednu z překážek hejtman Lubomír Franc.

Navíc varianta S3 má silného konkurenta v trase vedoucí od polských přístavů směrem na Varšavu, Ostravu a odtud na jih. „Takové tlaky tu jsou, protože ekonomické zájmy silných států Evropy se přesouvají na východ a tenhle posun by jim přišel vhod," připomněl Adamec.

Vliv dálnice na rozvoj je zásadní

O DÁLNICI I ROZVOJI REGIONU hovořili účastníci včerejší konference v Trutnově. „Dálnice sama o sobě růst nezaručí, ale je základním předpokladem, aby tomu tak bylo,“ poznamenal starosta Ivan Adamec.Postrčit výstavbu dálnice S3 – R11 může i silná poslanecká loby v parlamentu. „Po volbách tam má Královéhradecký kraj i Trutnovsko nebývale silnou pozici a doufám, že i to napomůže rychlejšímu posunu věcí. Protože buď se nám podaří prosadit co nejrychlejší vybudování úseků Legnica – Lubawka a Královec – Trutnov, nebo budeme muset hledat alternativy," říká trutnovský starosta Ivan Adamec.

V urychlení doufají i zástupci většiny obcí a měst ležících na plánované trase. „Očekáváme především rozvoj investic a tím vznik pracovních míst. Bez kvalitního spojení je to zatím nemožné. A taky další rozvoj turistického ruchu v Krkonoších. Zejména pro naši východní část by to měla být velká výhoda," vidí možnou perspektivu starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

„Doba se stále zrychluje a možnost spolehlivé a bezproblémové přepravy je dnes jedním ze zásadní předpokladů dalšího rozvoje. Debaty o dálnici jsou tu již několik desetiletí a my v současné době musíme udělat vše pro úspěšnou realizaci," připomněl společný zájem primátor Swidnice, Wojciech Murdzek.

K tomu také směřuje společná iniciativa hejtmanů, starostů a primátorů měst v polko – českém příhraničí. Ta se jménem dolnoslezských obcí a Královéhradeckého kraje obrací na vlády, aby učinily veškerá nezbytná opatření k realizaci. „Vezmeme-li v úvahu možnost využití několika miliard eur, určených pro Polskou a Českou republiku, prostřednictvím Evropského parlamentu na realizaci výstavby transevropské dálnice S3, obracíme se na orgány Polské a České republiky, aby přijaly naši iniciativu přednostně a podnikly nezbytné kroky, jejichž efektem bude vytvoření evropské dopravní sítě umožňující rozvoj severních Čech a jižního Polska," stojí mimo jiné ve společné výzvě.

„Konkrétní data týkající se současného stavu a plánovaných kroků by měla zaznít na setkání, které je připravované na duben či květen. Toho by se měli zúčastnit i ministři obou vlád a lidé přímo spjatí s realizací stavby," informoval hejtman Lubomír Franc.

Autor: Aleš Vaníček

28.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení