VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman: „Váš strach 
z uprchlíků je zbytečný“

Kostelec nad Orlicí – Nemáte se čeho bát, v Kostelci panuje klid. Tak by se dalo shrnout poselství včerejší návštěvy hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, ředitele Krajského ředitelství Policie ČR Martina Červíčka a zaměstnanců Správy uprchlických zařízení v místním pobytovém středisku.

4.8.2015
SDÍLEJ:

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc navštívil pobytové středisko v Kostelci nad Orlicí.Foto: Barbora Zemanová

Hejtman si prohlédl celý areál tohoto zařízení a ředitelky střediska Ivany Vyhnálková se ptal na to, jak se uprchlíkům ve středisku žije i jak se žije kosteleckým obyvatelům s nimi.

Mnozí Kostelečáci totiž pobytové středisko vnímají negativně a v souvislosti se současným děním ve světě se obávají dalšího přílivu uprchlíků. Přitom prý nemají proč.

Uprchlíci se prý chtějí začlenit

Kapacita střediska je naplněna zhruba ze tří čtvrtin, navyšovat by se neměla.
„Smysl mé návštěvy je dozvědět se, jak zařízení funguje. Chtěl jsem si popovídat o současném stavu i budoucnosti. Jedná se o pobytové středisko. Klienti tu žijí dobrovolně. Žádají o azyl a čekají, zda ho dostanou. Chtějí žít v České republice a integrovat se do společnosti," řekl hejtman. Podle něj je spolupráce mezi krajem, městem a policií velmi dobrá a kraj je schopen se podílet na řešení problémů, pokud by se nějaké vyskytly. Dle jeho slov se nebude nic měnit na statutu zařízení, tedy zůstane i nadále pobytovým střediskem. „Maximálně dojde k doplnění kapacity," dodal.

Kriminalita 
ve městě je v normě

Obavy nejsou na místě ani podle Martina Červíčka. „Bezpečnostně není v Kostelci problém. Kriminalita je obdobná jako v jiných městech kraje. Za posledních pět let tu bylo spácháno deset případů trestné činnosti, na kterých se podíleli obyvatelé střediska," pronesl.

Drobná majetková kriminalita a také opíjení se na veřejnosti podle něj nejsou prohřešky, které by policie nedokázala zvládnout.
„Pokud by se něco změnilo, policie je schopná reagovat. Nebude tady osmnáct policistů, ale bude jich třicet a dáme věci do pořádku. V současné době však k tomu není důvod," dodal Martin Červíček.

Stejně to vidí i starosta města František Kinský. Se zařízením je prý v úzkém kontaktu.
„Kromě občasného porušování vyhlášky o veřejném pořádku jsem žádné problémy nezaznamenal. K loupežím, přepadením či krádežím nedochází, a to z jednoduchého důvodu: ti lidé jsou zde dobrovolně a jejich cílem je tu zůstat. Problémy mohou vzniknout z toho důvodu, že mají jinou mentalitu, jiné zvyklosti a možná jinou barvu pleti," poznamenal starosta a dodal: „Budeme si muset zvyknout, že Česko bude jednou více multikulturní než dnes. Jednoho dne přestaneme být výhradně „vepřoknedlozelo země."

Návštěva byla prý plánovaná dlouho dopředu a neměla spojitost s nedávnými událostmi v zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. V této obci se nachází zařízení odlišného typu – slouží pro zajištění cizinců, kteří se nachází nelegálně na území Česka.
Ke včerejšímu dni žilo v pobytovém středisku v Kostelci kolem 170 osob. Převážně se jedná o Ukrajince, Rusy , Kubánce a také o Syřany.
Národnostní spektrum je však bohatší. Uprchlíci mají k dispozici vše potřebné – kuchyň s vybavením, společenskou místnost s televizí, dětské centrum či posilovnu. Používat mohou počítače a internet.

Na den dostávají částku převyšující sto korun. „S počtem členů rodiny se částka snižuje. Pro jednotlivce je to 114 korun," prozradila vedoucí střediska Ivana Vyhnálková.

Autor: Barbora Zemanová

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení