VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak pomník zvládl poslední díl staleté cesty...

Střezetice - Pomník padlým koním, jehož slavnostní odhalení byl jedním z hlavních bodů programu velkolepých oslav stopadesátiletého výročí bitvy u Hradce Králové, má za sebou velmi dlouhou a strastiplnou cestu. Trvala rovných sto let.

4.7.2016
SDÍLEJ:

Převoz pomníku padlým koním.Foto: Bronislav Jaroš

Předchůdci dnešního komitétu pro udržování památek z války roku 1866 koupili pozemek, kam už v roce 1916 zamýšleli ustavit pomník a připomenout tak padesátileté výročí jedné z nejkrvavějších jezdeckých bitev v dějinách. Až o století později ovšem došla tato myšlenka svého naplnění. V poslední červnový den měl pomník před sebou poslední díl své cesty, a sice převoz na místo určení.

Ta začala v umělecké slévárně v Horní Kalné. Jaroměřský sochař Petr Novák, který pomník vytvořil, spolupracoval se zdejší slévárenskou firmou už po několikáté a nedá na ni dopustit. I náklad bronzového sousoší v nadživotní velikosti se obejde bez nejmenších komplikací. Za chvíli je voják se svým zraněným koněm, kterého však nenechává napospas válečnému běsnění a snaží se jej s nasazením vlastního života odvést do bezpečí, usazen a připevněn na přívěsu za dodávkou.

Trasa uměleckého nákladu pak vede přes přehradu Les království, Miletín a Hořice do Střezetic, kde už je připraven podstavec i jeřáb, který na něj pomník z přívěsu přenese. Nejprve ale ještě zastavíme nedaleko Miletína na úzké silnici, kolem níž se rozléhají širé pastviny. Z poza kopce ke konvoji cválá stádo koní z plemene Shagya Arab. Ne, ten čarokrásný výjev, který se naskýtá a jenž v očích pozorovatelů spojuje umění a přírodu právě tak, jak velí filosofie Petra Nováka, není tak docela náhodný. Právě z tohoto stáda totiž pochází umělcova inspirace, hřebec jménem Dragan, kterého si tady sochař a velký milovník koní před lety koupil do své stáje.

„Tehdy jsem se rozmýšlel mezi kladrubákem a Shagya Arabem, první je bytostně český kůň, druhý takový prototyp ušlechtilosti. Chovatel pan Cerman mi vyšel vstříc, nechal mě dlouho vybírat, a tak volba padla na Dragana," vysvětluje Novák.

Josefa Cermana, který se významně zasloužil o rozkvět chovu tohoto plemene v Česku, setkání s bronzovým Draganem velmi těší. „Dragane, přeju ti, abys nás na tom posvátném bojišti další tisíce let dobře prezentoval," říká.

Po tomto setkání už jen nabíráme směr k cíli. „Důstojné místo," shodují se všichni, když dorazíme do Střezetic. Už teď pomník přitahuje zaslouženou pozornost. Zbývá dodělat poslední úpravy na podstavci, schopný jeřábník poté snese sousoší dolů s milimetrovou přesností.

Proč na podstavci není zmínka o padlých koních?

Podstavec pod pomníkem padlým koním nese následující nápis: „Památce 102 důstojníků a 1511 mužů padlých v jezdecké srážce u Střezetic 3. 7. 1866". Na facebookovém profilu Königgrätz 1866, jenž se váže k víkendové události, si uživatelé na první zveřejněné fotografii pomníku hned všimli chybějící zmínky o koních. Vysvětlení je však poměrně jednoduché. Vznik pomníku financemi podpořilo několik institucí, mezi nimi velmi významně přispělo Ministerstvo obrany ČR. „Prostředky uvolnilo z grantu na péči o válečné hroby, který lze využít jen pro památníky věnované lidem, aby byl naplněn dotační titul," uvedl pořadatel vzpomínkových akcí Radek Balcárek. A co je psáno, to je dáno. 

Bronislav Jaroš

Autor: Redakce

4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení