VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak poznat Roma? Ředitelé to nevědí, rodiče měli jasno hned

Východní Čechy – Přes velký nesouhlas ředitelů bývalých zvláštních, dnes speciálních škol se naprostá většina z nich nakonec podvolila nařízení školní inspekce spočítat romské žáky.

12.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Učinilo tak 94 procent škol. Do zbylých se inspektoři rozjeli romské děti spočítat sami, výsledky by měly být známy v prosinci. Předpokládá se, že romských dětí bude zhruba třetina. Důvodem sčítání je otázka financování speciálních škol  a především pak plnění opatření, kterými Česko reaguje na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007, podle nějž bylo 18 romských žáků neoprávněně odsunuto na zvláštní školu.

Třeba ředitel Speciální základní školy v Hradci Králové Pavel Svoboda dokonce napsal kvůli svému nesouhlasu se sčítáním rozhořčený dopis na ministerstvo školství. Poukazuje, že kritéria pro určení romské etnicity byla zcela laická (barva očí či pleti), většina takových dětí přitom má oficiálně českou národnost nebo se narodila smíšeným (česko-romským) párům.

Definice podle ministra
O tom, kdo je Rom, měli ředitelé speciálních škol rozhodovat na základě definice ministerstva práce, kterou schválil i ombudsman. Podle ní se za romského žáka považuje člověk, který se za něj sám považuje, anebo je za takového považován významnou částí svého okolí. Takovou definici ředitelé zpochybňují už z toho důvodu, že velká část dětí je ze smíšených manželství.

„Je pro mne osobně naprosto nepřijatelné jakýmsi laickým způsobem určovat národnost žáků a převzít nad tímto verdiktem nařízenou osobní odpovědnost. A to vše ještě v dnešní, jak jistě uznáte, rozjitřené a nadmíru citlivé atmosféře. Jde o to, že mezi mými žáky samozřejmě romské děti jsou, ale všechny uvádějí národnost českou. A já jim mám dát nálepku romského dítěte? A kdo ze mne poté sejme vinu, až někdo vzápětí tento akt zažaluje?" napsal Svoboda v dopise.

Mnozí ředitelé také kritizují podvolování se českých úředníků kritice ze strany EU a různých mezinárodních organizací, že je u nás vysoký podíl Romů na speciálních školách, původně určených jen lehce mentálně postiženým. Ministerstvo už v roce 2011 přijalo nové vyhlášky, a počet romských žáků na těchto školách zvolna klesá.

Jenže to má druhou stranu mince. Třeba nedávnou vzpouru rodičů čtyř prvňáčků v Luži na Chrudimsku, kterým se nelíbilo, že v jejich třídě je polovina Romů, zatímco v sousední jen jeden. Báli se o úroveň výuky, která se bude muset přizpůsobit slabším žákům. Na reorganizaci tříd ale ředitel nepřistoupil a rodiče tak své děti začali vozit do školy v sedm kilometrů vzdálené Skutči.

„Na ředitelem svolané   schůzce rodičů se vše pohádalo, naše bílá polovina byla označena za rasisty a nic se nevyřešilo. Ve Skutči jsme ale spokojení, tam je romské dítě jen jedno," uvedl včera jeden z otců Petr Vostřel.

Autor: Kamil Dubský

12.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení