VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízda na koni? Pro komunisty to býval buržoazní sport

Hradec Králové /85 LET JEZDECTVÍ/ - Zdeněk Rajmont má datum narození stejné s datumem založení Jezdecké společnosti v Hradci Králové. Je nejstarším členem a ví o ní hodně.

13.4.2013
SDÍLEJ:

Jezdecké závody v parkurovém skákání v areálu Hradeckého jezdeckého klubu v Malšovicích - VII. Grand Prix Hradce Králové.Foto: František Hloušek

Ve stejný den, kdy se narodil, byla v Hradci Králové založena Jezdecká společnost. Oba tedy 
30. března letos oslavili 85 let. Jezdectví mu učarovalo na celý život. Nejstarší člen klubu Zdeněk Rajmont dal dohromady rozsáhlou historii jezdectví v Hradci, vlastní i kupu historických fotografií mapujících život tohoto krásného sportu v krajském městě.

„Od 30. března 1928, kdy byla Jezdecká společnost založena se několikrát přeměnila. Fungovala pod hlavičkou Sokola, Swazarmu, Spartaku a nyní je to Hradecký jezdecký klub," vypráví Zdeněk Rajmont.

Dnes se v klubu pořádají kurzy jízdy na koních a v areálu se jezdí i parkurové závody Grand Prix města Hradce Králové. Areál Na Občinách vznikl v letech 1969 až 1973 na ploše 7,5 hektarů s patřičnou kapacitou stájí, skladů, bytů, krytou jízdárnou a cvičnou otevřenou plochou. Ve stáji je 17 koní, z toho osm pro sport, pět pro začátečníky a čtyři koně mladší 4 let. Jednou ze společenských akcí jsou křtiny hříbat, dříve byly hojně navštěvovány jezdecké plesy, rauty, Hubertovy jízdy, tradiční mikulášské a další.

Za dlouhou dobu existence se může jezdectví v Hradci chlubit i významnými úspěchy. Za mnohé lze třeba jmenovat účast Oty Kmocha v roce 1949 na Velké pardubické  s klisnou Divoká  ( v poli 18 koní umístil na čtvrtém místě.) Úspěch opakoval ještě v roce 1950, kdy skončil opět čtvrtý. Startoval také v roce 1952 a i v tomto roce dostih dokončil. Je třeba vzpomenout i na všestranného jezdce Jiřího Kávu, který s anglickým plnokrevníkem Garantem vyhrál v početné konkurenci cenu Labe. V tom roce startoval ve Velké pardubické i Josef Žďárek, který skončil v hromadném pádu na taxisově příkopu. V čele Jezdecké společnosti vždy stály významné osobnosti Královéhradecka. Z prvních desetiletí můžeme zmínit například prvního předsedu generála Ludvíka Krejčího, továrníka Jana Petrofa nebo lékaře Václava Tesaře. Těch jmen je pochopitelně mnohem více.

Až nastupující komunistická garnitura rozvoj společnosti pošramotila. V roce 1947 zakázala již připravené Zemské závody v Nechanicích. Komunistický ministr vnitra Nosek prohlásil Selskou jízdu za protistátní organizaci a závody zakázal „jako protistátní akci bývalých agrárníků", přestože přes 200 členů Selských jízd bylo německými okupanty popraveno pro svoji věrnost republice a národu.

„Podobných historek se s jezdectvím pojí více, to víte, když někdo jede na koni, kouká se na svět svrchu a to se tehdejším pohlavárům nelíbilo, byl to pro ně buržoazní sport," vzpomíná Zdeněk Rajmont.

Po únoru 1948 byli postupně takzvaně vyakčněni všichni Petrofové, Vitouškové, Porkrtové, Pilnáčkové, stejně tak i lékař Václav Tesař, Josef Otava, Bohumil Janský a další.

Doba se s Jezdeckou společností nemazlila, poznamenala ji válka i režim

- V neděli 30. března 1928 se ve společenském sále hradeckého hotelu Paříž sešlo 42 nadšenců, kteří založili Jezdeckou společnost. Předsedou byl zvolen divizní generál Ludvík Krejčí, na ustavující schůzi mezi čestnými hosty byl i starosta města František Ulrich. Hradecký pivovar společnosti bezplatně pronajal své stáje.

- 16. března 1936 oficiálně vzniká Jezdecký oddíl Sokola. Začátky byly obtížné, ale houževnatým činovníkům se podařilo hned zpočátku dostat oddíl na vysokou úroveň. Již v roce 1936 došlo k pronájmu stájí pro 6 koní. Oddíl se velice dobře rozvíjel, bohužel pak přišel „Mnichov".

- Na jaře 1942 okupanti zastavili činnost Junáka. Následně pak v v říjnu byl rozpuštěn Sokol. Zpráv  z roku 1941 až do roku 1945 je velmi málo. Většinou jsou velice smutné. Mezi zatčenými byl náčelník jezdeckého odboru Sokola, bratr Bořivoj Hartman, nakonec zemřel v Osvětimi.

- Po osvobození došlo k přebírání sokolských stájí. Začalo se s výcvikem vystoupení sokolských jezdců a dělala se příprava pro drezurní i skokové soutěže.

- Neblaze na činnost jezdeckých oddílů zapůsobil únorový puč 1948, formální zrušení Jezdecké společnosti. Ta byla sloučena s Jezdeckým oddílem Sokola a vznikl jezdecký oddíl TJ Sokol Škoda Hradec Králové. Jezdectví však jako branný sport byl začleněn do Svazarmu.

- Po zrušení hipických útvarů v roce 1961, v období tzv. sjednocené tělovýchovy byl klub zařazen do TJ Spartak ZVU Hradec Králové a po 10 letech v roce 1971 vznikla samostatná TJ Jezdec Hradec Králové.

- V roce 1991 se transformovala na současný Hradecký jezdecký klub.

Autor:

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové Město nad Metují - Červený Kostelec

Macháček: Naše hra nebyla až tak špatná, bylo to v psychice

BÁRA MÁSLOVÁ z Velkého Dřevíče přispěchala na svět 9. června 2017 v 16.36 hodin. Její míry byly 2450 gramů a 46 centimetrů. Je prvním děťátkem Simony Kneřové a Michala Másla.
8

Právě jsme se narodili - červen 2017

Tragická dopravní nehoda u Vysokova si vyžádala jeden lidský život

Vysokov - K tragické dopravní nehodě došlo dnes ráno krátce po půl sedmé na silnici č. I/33 pod Vysokovem. Náraz do stromu muž za volantem nepřežil.

Liška: Mladí by v sobě mohli mít více pokory

Červený Kostelec - Výbornou sezónu mají za sebou fotbalisté Červeného Kostelce, kteří prakticky do posledního kola bojovali o vítězství v Krajském přeboru. Nakonec skončili třetí. Bonusem ale je pro ně vítězství v Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje. „V některých zápasech jsme měli trochu problém se vstřelením gólu," viděl přece jen drobný nedostatek na povedené sezóně Petr Liška, asistent kosteleckého trenéra.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies