VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koláčky v nové pekárně upečou až v příštím roce

Rychnov nad Kněžnou – Když se v roce 2010 otevíraly dveře tréninkové pekárny sdružení Pferda v Kvasinách, nikdo netušil, že o tři roky později už bude nutné přemýšlet o jejím rozšíření.

5.12.2013
SDÍLEJ:

Předvedli se cukráři z dílny Láry FáryFoto: Lenka Mihulková

Pekárna dává práci lidem s mentálním hendikepem a seznam uchazečů narůstá.

Už v příštím roce by mohla kapacita vzrůst o dalších deset míst.
Malé zpoždění. Projekt se dokončuje
Sdružení se letos zapojilo do akce Cihla a díky ní se snažilo získat potřebné peníze na rozšíření pekárny.

Pferda – sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením vzniklo v roce 2004. Původně působilo na poli volnočasových aktivit pro osoby s mentálním postižením.                                V roce 2005 zareagovalo na situaci dospělých lidí s mentálním postižením v regionu Rychnova nad Kněžnou a chtělo jim pomoci najít adekvátní uplatnění a činnost k jejich věku. V prosinci téhož roku otevřelo Tréninkovou kavárnu Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou. Jelikož o.s. Pferda chtělo svou činnost dále rozvíjet, přišlo v roce 2008 se dvěma novými projekty – Tréninkovým bytem v Rychnově nad Kněžnou a chráněnou dílnou – úklidovou firmou Láry fáry.Vzhledem k tomu, že kapacita Tréninkové kavárny byla dlouhodobě naplněna a pořadník čekatelů se stále rozšiřoval, o.s. Pferda se rozhodlo založit Tréninkovou pekárnu Láry Fáry, která sídlí v Kvasinách.                              Na tréninkový byt navázal v roce 2010 projekt Takový normální život, což je sociální služba podpora samostatného bydlení.Posledním projektem, který o.s. Pferda rozjelo, je náchodská Tréninková kavárna Láry Fáry 2.

„Podařilo se nám prodat bezmála tři stovky cihliček a výtěžek je téměř třicet tisíc korun," upřesnil mluvčí sdružení Jan Dvořák.
Náklady na rozšíření dílny, kde vznikají voňavé koláče, buchty a nespočet dortů, však jsou mnohem vyšší.

Zatím podle odhadu dosahují zhruba tři sta tisíc korun. Navíc původně všichni doufali, že by se mohlo začít se stavebními pracemi už na podzim, realita je ale trochu jiná.
„V tuto chvíli se dokončuje projekt a následně budeme čekat na stavební povolení. S přestavbou by se mělo začít koncem ledna," potvrdil Jan Dvořák.


Přestože došlo k mírnému zpoždění oproti očekávání, podstatné pro sdružení i jeho klienty je, že se s rozšířením pekárny začne. V tuto chvíli může dát práci patnácti lidem, kteří se střídají ve směnovém provozu. Pekárna by však s přehledem „zaměstnala" další zájemce.


Jedním z těch, kdo také voňavé cukroví vyrábí, je i Tonda – mentálně postižený, ale jinak úplně normální kluk. Do pekárny chodí dvakrát týdně.

„Do pekárny chodím už od samého začátku. Jsme vyučený jako pomocný kuchař. Baví mě pečení cukroví, slepování lineckého a zdobení čokodortu. Spoustu věcí už umím ovládat bez problémů a mám tady spousta kamarádů a kamarádek," uvedl sám o sobě na portál Královéhradeckého kraje.
Pomoc také klientům ústavu
Takových pracantů jako je Tonda by tak mohlo být v příštím roce víc. To kvituje i starosta Kvasin Ivan Ešpandr.

„Jsem velmi rád, že se sdružení rozhodlo pekárnu rozšířit. Místo v ní nacházejí i klienti našeho Ústavu sociální péče pro mládež, v jehož areálu pekárna sídlí," uvedl.
Obec Kvasiny každoročně sdružení přispívá, na co následně peníze použije, už záleží na vedení.

„Cíleně na tento projekt jsme nepřispívali. Osobně jsem už měl tu čest jejich výrobky ochutnat a jsou skutečně výtečné," říká starosta Ivan Ešpandr.
Získat potřebné peníze však bylo z počátku pro sdružení obtížné.

Akci Cihla na východě Čech mnoho lidí neznalo. Konala se tady poprvé. Koupit malou šamotovou cihličku se nakonec během jarmarků a dalších akcí, kde je Pferda prodával, odhodlaly tři stovky lidí.

Ti si mohli cihlu nechat na památku jako suvenýr, anebo ji podepsat, nechat pokreslit svými dětmi a darovat sdružení, které ji při přestavbě pekárny použije.


„Rozhodnutí je na lidech. Ale pokud si ji nechtěli brát domů, mohli nám ji nechat a my se rádi pochlubíme, kdo nám pomohl," dodává ředitelka sdružení Iva Laštovicová.

Ochutnat výrobky z kvasinské tréninkové pekárny mohou návštěvníci tréninkových kaváren Láry Fáry v Rychnově a Náchodě. V nich je stále možné také zakoupit cihličky a podpořit přestavbu pekárny.

Autor: Silvie Špryňarová

5.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení