Po víkendovém volebním debaklu pravice a naopak neuvěřitelnému comebacku komunistů, kteří mají možnost se ve východních Čechách vrátit po 23 letech k moci, přicházejí v úvahu dvě základní možné varianty budoucí krajské koalice.

První je ta, kterou preferuje ústředí sociální demokracie, tedy otevřenou koalici s KSČM. Taková většina by však byla velmi křehká, v 45členném krajském zastupitelstvu by měla pouze 23 hlasů. Jistější by bylo  k ní ještě někoho přibrat. Otázkou však je, koho.

Druhou možností je vznik duhové, středolevé koalice ČSSD, lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj  a dalších středových či pravicových uskupení. Tato varianta však zase naráží na nesmiřitelnost sociálních demokratů s TOP 09 a ODS.

„Sice jsme nedosáhli tak vysokého výsledku jako před čtyřmi lety, podstatné však je, že jsme vyhráli a budeme vést sestavování krajské vlády," konstatoval včera dosavadní hejtman a lídr ČSSD Lubomír Franc. Přes těsné vítězství ztratili sociální demokraté v krajském zastupitelstvu šest křesel.

Ačkoliv v některých kruzích je Franc považován za umírněného sociálního demokrata, který by radši viděl levostředovou nežli oranžovo rudou koalici, včera si nechával všechny možnosti otevřené.

„Teprve sestavujeme vyjednávací tým a sondujeme postupně, podle jejich výsledku, všechny strany, které se dostaly do krajského zastupitelstva. Máme zájem, aby zastupitelstvo bylo stabilní," dodal Franc.

Pokud se nestane něco nečekaného, Franc míří k obhajobě hejtmanského křesla, ať už v Hradci vznikne jakákoliv koalice. A to dokonce bez ohledu na to, jestli uspěje v druhém kole senátních voleb na Náchodsku. „Chci dělat obě funkce zároveň, myslím, že hejtmanské zkušenosti bych v Senátu dobře zúročil."

Neoficiální vítězové –  komunisté – by pochopitelně preferovali koalici se sociálními demokraty, i oni sami však přiznávají, že by do ni rádi přizvali kvůli její stabilitě dalšího člena. Jenže nejspíš nemají koho.

„Blízkost volebních programů ČSSD a KSČM si o koalici říká. Aby byla pevnější, mohli bychom do ní přibrat ideálně Východočechy," řekl včera krajský lídr KSČM Otakar Ruml.

Jenže ti na něco takového podle všeho ani náhodou nepřistoupí. „Už nás sondovala ČSSD, jestli bychom se přidali ke koalici s KSČM. Jednoznačně jsem to odmítla. a to i v případě, že by to byla jen nepřímá, například tichá podpora krajské vlády ze strany komunistů," řekla šéfka Východočechů  Martina Berdychová.

Ještě ostřeji se vyjádřil její „stranický" kolega František Kinský, potomek známého šlechtického rodu. „S komunisty do holportu nepůjdu. I kdybych měl být jediný opozičník v celém zastupitelstvu. Nepopřu zásady svoje i mého otce, celého rodu," prohlásil Kinský.

Jakoukoliv spolupráci s komunisty výslovně odmítl taktéž lídr lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek. A nic jiného nelze čekat ani od zbývajících subjektů – ODS a 
TOP 09. Ty by uvítaly právě vznik duhové či široké koalice, kdy by komunisté nadále zůstali v opozici.

Ale taková koalice by to měla těžké. Komunisté výrazně posílili, v novém zastupitelstvu budou mít 11 místo dosavadních sedmi členů. „Náš úspěch přičítám úspěšné práci KSČM v krajském zastupitelstvu bez afér. Našemu zisku pomohla i politika celostátní vlády," připomněl lídr KSČM Ruml.

Jenže právě návratu komunistů k moci ve východních Čechách po 23 letech se pravice děsí. „Chceme z opozice, opoziční křesla jsou cesta do propadliště dějin. Jsme připravení jednat s ČSSD," podotkl lídr ODS Miloslav Plass.

„Vstoupíme do takové koalice, kde budeme moci prosazovat svůj program. Můžeme pomoci prosadit věci, ke kterým by třeba sama ČSSD nenašla odvahu," přidal se lídr TOP 09 Rudolf Cogan.

Suverénně nejsilnějším jazýčkem na vahách však budou Bělobrádkovi lidovci. Bez nich má vznik pravostředové koalice jen mizivé šance.