VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květinový den 2017 v náchodském regionu

Náchodsko - Jako každoročně i letos se občané mohli setkat ve středu 10. května na mnoha místech náchodského regionu se žáky středních a základních škol společně se skauty a dalšími dobrovolníky, kteří nabízeli kolemjdoucím symboly boje proti rakovině - kvítky měsíčku lékařského s modrou stužkou.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Liga proti rakovině Náchod

Den byl slunečný a pohodový, což nepochybně přispělo ke vstřícnému přijetí celé sbírky ze strany veřejnosti. Její letošní zaměření bylo opět velmi aktuální – prevence nádorů hlavy a krku. Příčinami vzniku těchto nádorů je chronické kouření (včetně kuřáků marihuany) a konzumace alkoholu. Nejlepší prevencí je omezení těchto škodlivých vlivů spolu se správně a pravidelně prováděnou ústní hygienou. Vždyť dodržováním jednoduchých zásad zdravého životního stylu lze podle nejnovějších poznatků předejít až polovině všech onkologických onemocnění!

Členové náchodské pobočky Ligy proti rakovině, která již více než 20 let působí na poli protinádorové prevence, připravili celou sbírku ve spolupráci s patnácti středními školami, skauty a dalšími dobrovolníky v mnoha městech a obcích Náchodska, Broumovska, Policka, Trutnovska, Novoměstska a Jaroměřska. A jaká je konečná bilance letošní charitativní sbírky v našem regionu? Celkem bylo prodáno rekordních 12 969 kytiček a na celorepublikový účet sbírky bylo posláno 285 095 Kč. V porovnání s loňským rokem je to více o 659 kytiček a o 15 998 Kč! V každém případě je to úctyhodný výkon, za kterým stojí obrovský kus práce členů Ligy proti rakovině Náchod i spolupracujících subjektů. Největší pochvalu ze škol si právem zaslouží trojice škol, které se každoročně umisťují v prodeji květinek na prvních pozicích: Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí, která díky svým žákům a pedagogům přispěla do sbírky částkou 47 499 Kč, druhá byla Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Trutnov s výtěžkem 39 572 Kč a na třetím místě se umístila Obchodní akademie Náchod s 32 782 Kč.

Poděkování právem patří všem dobrovolným prodejcům – žákům, studentům i jejich pedagogům, skautům a členům LPR Náchod za jejich obětavý přístup ke sbírce. Zásadní podíl na úspěšnosti celé náchodské sbírky mají každoročně dvě pilné organizátorky, které se již mnoho let věnují práci pro Ligu proti rakovině, paní Helena Vomáčková a paní Eva Hrnčířová, samy onkologické pacientky. Upřímný dík také patří vedení, pracovníkům a pracovnicím České pošty Náchod za ochotu a rychlé zpracování výsledků sbírky a za dopravu pokladniček pracovníkům poštovního depa.

Za pomoc při sbírce nabízejí členové Ligy proti rakovině Náchod pro studenty středních škol preventivní přednášky. V této oblasti se náchodské sdružení může pochlubit pozoruhodnými výsledky. Letos již její členové proškolili při 10 přednáškách na 5 školách v našem regionu celkem 192 středoškoláků. Součástí přednášek byl vždy i nácvik samovyšetření pro prevenci rakoviny prsu na fantomových modelech. Další významnou složkou činnosti náchodské Ligy jsou školami velmi žádané odborné přednášky předsedy pobočky, dlouholetého vedoucího lékaře oddělení klinické onkologie náchodské nemocnice MUDr. Vladimíra Müllera, o vzniku a příčinách rakoviny pod názvem Rakovina je choroba genů.

Náchodský region je již po mnoho let oblastí, kde má Květinový den každoroční vynikající výsledky a podporu veřejnosti - dárců z řad občanů, kteří se podílí na celkovém úspěchu největší měrou. Zároveň je také důležité, že významná část výtěžku sbírky se vždy vrací zpět do regionu, například pro Hospic Anežky České v Červeném Kostelci.

Ilustrační foto

Renata Lelková

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

HOROLEZEC Honza "Tráva" Trávníček nabídne v červenokosteleckém Zahradnictví Trees besedu spojenou s unikátním venkovním promítáním 3D o expedicích na osmitisícovky.

Trávníček: Lezení zde je pro mě moc morálové

Poštolky vyvedly mladé v květináči na balkoně

Náchod - Někomu zdobí balkon rozkvetlé květiny, jiný zkouší pěstovat rajčata. Rodina Macháňových z Náchoda/Bělovse má na balkoně ve čtvrtém patře bytového domu plný květináč poštolek.

Ve Velkém Třebešově spadla větev na čelní sklo dodávky

Velký Třebešov - Čtvrteční bouřka na Náchodsku sice nepůsobila takové škody jako ve středních a jižních Čechách, ale například ve Velkém Třebešově zalarmovala hasiče z České Skalice.

Szabo: Je to o fyzické síle, nasazení i srdíčku bojovat za tým a klub

Náchod - Mizerných 14 bodů, z toho pouhé dva na jaře, uhráli v letošní sezóně divizní fotbalisté Náchoda, kteří po roční epizodě v této soutěži opět padají do Krajského přeboru. „Podle mě tím, že se spadlo, by si spousta lidí měla uvědomit, že je načase začít budovat nový kádr," je přesvědčen trenér Ondřej Szabo.

Stačila chvilka nepozornosti a peněženka i s kartou byla fuč

Červený Kostelec - Vedra těchto dnů s sebou přináší úskalí v podobě minima kapes a úložných ploch na oblečení. V horkém počasí vycházíme pouze v lehkém oblečení, které je často bez kapes a ztěžuje nám možnost bezpečného uložení našich cenností. Snadněji pak můžeme peněženku či mobil někde položit a pak na ně zapomenout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies