VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé letos čekají na uhlí i přes měsíc. Doly nestíhají

Východní Čechy - Obchodníci a doly na sebe navzájem svalují vinu, ta je ale možná i v kotlíkových dotacích.

28.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Kdo si vytápí domácnost uhlím, a to především hnědým, může teď na dodávku čekat i pár týdnů. Doly jím nestačí zásobovat uhelné sklady.

„Na hnědý ořech jsem čekal měsíc. Naštěstí mi zbyla ještě trocha zásob z loňské zimy," postěžoval si Pavel Krátký z Jaroměře.

Problém uspokojit včas objednávky má teď například pardubická firma Prodej uhlí sídlící v Milheimově ulici. A řada dalších uhelných skladů, na řadu přišly po letech opět pořadníky.

„Čeká se v podstatě na všechno kromě briket. Problém je s dodávkami černého i hnědého uhlí. Teď už se situace trochu stabilizuje, 'čekačky' jsou zhruba tři týdny. Ale v září a říjnu čekali zákazníci na dodávku i přes měsíc," uvedla Marcela Kuličková z pardubické firmy.

Pořadníky na uhlí bývaly i v minulosti, ale letos je nedostatek uhlí podle Kuličkové nejhorší za dlouhá léta.  „Doly prostě letos nestíhají, ale proč, to nevím," dodala.

Největší potíže obecně jsou s dodávkami hnědého ořechu 2, což je speciální uhlí pro kotle s automatickým podáváním paliva.

Podle Jany Teplé z Uhelných skladů v Hlinsku si ale situaci zavinili do značné míry sami zákazníci. „Nevím proč, ale letos se nepředzásobili už během letních měsíců a všichni se s objednávkami nahrnuli až nyní, s příchodem zimy. Přispěla k tomu i televize, kde odvysílali reportáž o nedostatku uhlí, lidi pak zachvátila panika," dodala.

S pozdním předzásobením operují i samotné uhelné doly. Ty ale vinu shazují nikoliv na konečné zákazníky, ale na distributory, tedy obchodníky a uhelné sklady.

Kotlíkové dotace
Významným důvodem letošního nedostatku uhlí může být nárůst spotřeby uhlí kvůli tzv. kotlíkovým dotacím, kdy si lidé pořizují do svých domů nové kotle na pevná paliva. Lidem je v případě výměny kotle na pevná paliva poskytována dotace až ve výši 70 procent pořizovací ceny kotle. „Když se stát rozhodl ekologizovat uhelná topeniště tím, že poskytuje dotace na automatické kotle, měl rovněž provést analýzu budoucí potřeby paliva do nich. Tam vidím možnou disproporci," řekl k tomu Jiří Staněk z uhelných skladů Stone Hearth CZ.

Pozdní objednávky?

„V létě odběratelé objednávky neřešili a dostatečně se nepředzásobili. Asi je to i minulými teplými zimami, kdy jim uhlí zůstalo ve skladech. Ale my těžíme celý rok stejně a nemáme problém být na nakládce připraveni, přesně jak je nasmlouváno," řekl Rudolf Kozák, zástupce ředitele strategie a komunikace Severočeských dolů.

Doly neustále poukazují rovněž na to, že poptávka po tříděném uhlí násobně převyšuje kapacitu výroby v úpravnách uhlí a také kapacitu nakládky, železniční i kamionové přepravy.

Řada prodejců uhlí však takovému vysvětlení nerozumí. Objednávali prý ve stejných termínech jako v minulosti, větší komplikace v dodávkách však nastaly až letos. „Potom je zvláštní, že ze soukromých dolů máme uhlí dost, ale ze státních ne," zní z uhelných skladů.

Za opožděnými dodávkami uhlí může stát rovněž rušení jarních, posezónních slev uhlí, které měly prodejce i koncové odběratele motivovat k včasnému nákupu.

Autor: Redakce

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení