Komunisté se v touze po účasti v nové krajské vládě spokojili s málem. Ačkoliv dostali téměř stejný počet hlasů jako vítězní sociální demokraté, budou mít v devítičlenné radě jen tři křesla.

Nová oranžovorudá koalice si už včera začala hejtmanství rozdělovat. Konkrétní jména chtějí lídři ČSSD Lubomír Franc a KSČM Otakar Ruml zveřejnit až začátkem týdne. Už teď je ale jasné, že socialisté si ponechají například gesci zdravotnictví.

„Čtvrteční jednání proběhlo podobně jako předcházející hladce, znovu se kvůli doladění koaliční dohody sejdeme po víkendu," řekl dosavadní i budoucí hejtman Franc.

Pro lidovce a zbývající tři pravicové strany v krajském zastupitelstvu je čtvrteční rozhodnutí sociálních demokratů utvořit koalici s KSČM trpkým zklamáním. Nová krajská vláda ji navíc prakticky k ničemu nepustí, z tří chystaných výborů krajského zastupitelstva jí nechá jediný – kontrolní.

„Pokračuje bolševizace sociální demokracie," ulevil si nad utvářenou koalicí lídr lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek. A dodal, že lidovci budou „silnou a důslednou opozicí, která se nenechá zkorumpovat místy ve správních a dozorčích radách".

Politologové se nad podobnými drsnými slovy spíš usmívají a jsou zvědavi, jak dlouho zlost opozici vydrží.

Zklamaně reagovala i hradecká ODS, TOP 09 a poslední zbývající subjekt v zastupitelstvu, Východočeši. Koalice bude podle jejich lídrů slabá a křehká.

„Mají v zastupitelstvu čtyři senátory a jestli se ti lidé budou pořádně věnovat své práci senátorské a krajské, tak mnohdy nemohou být na dvou židlích zároveň," řekla třeba šéfka Východočechů Martina Berdychová. Podle ní tak může být pro ČSSD a KSČM problém leccos prosadit.

Levice má totiž v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu jediného mandátu, opozici bude stačit, aby jeden „koaličník" zrovna chyběl. Ostatně Franc měl velkou práci přemluvit k podpoře koalice s KSČM svého straníka, náchodského starostu Jana Birkeho. Ten ji odmítal s tím, že se raději vzdá mandátu zastupitele. Nakonec však otočil.

Politologové ale z nestabilní krajské koalice strach nemají. „Neviděl bych to dramaticky. Kraj není parlament, tady se většinou zdvihají ruce aklamačně, ať je rudá nebo modrá. Štěpit se názory budou jen na zásadních věcech typu náchodská nemocnice. A těch nebude moc," řekl třeba Jiří Štefek.

Pro politology ostatně oranžovorudá koalice není v Hradci překvapením, očekávali ji. Podobné navíc vznikají hned v řadě dalších českých krajů. Nepletli se ani čtenáři Deníku v naší anketě, dohodu ČSSD a KSČM tipovalo přes 73 procent hlasujících.

Franc: Radši KSČM než čtyřdohoda

- Hlavním argumentem hejtmana France pro uzavření koalice s komunisty je údajná nesourodost  středové Koalice pro Královéhradecký kraj (KHK), jež představovala druhou variantu krajské vlády. KHK je složená z lidovců, Hradeckého demokratického klubu a Volby pro město.

- „KHK jsou vlastně tří subjekty, u dalších stran jsme se pak obávali možných programových nehod, někde i personálních," uvedl Franc. Poukázal rovněž na respektování vůle voličů, kteří dali nejvíc hlasů právě levici.

- Politologa Jana Outlého uzavření oranžovorudé koalice nepřekvapilo, sám je očekával.

- „Ve dvojčlenné koalici se ČSSD nemusí tolik dělit o posty. Navíc jen postupovala podle celostátního doporučení strany, která si potřebuje vyzkoušet koalici s KSČM před případnou spoluprací na celostátní úrovni po parlamentních volbách," řekl Outlý.