VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět let po fatálním ohni Petrova bouda ožívá

Královéhradecko - Kruté výročí „slaví" proslulá Petrova bouda v Krkonoších. Před pěti lety prakticky shořela. Ale náprava je na cestě.

3.8.2016
SDÍLEJ:

OD ZÁKLADU ZNOVA. Práce na výstavbě nové Petrovy boudy běží, letos mají být hotovy hrubé stavby dvou objektů. Do cílové podoby se má projekt dostat na konci roku 2019. Foto: Archiv

Měla by se znovu stát jednou z dominant Krkonoš. Na hřebenech ve výšce 1288 metrů nad mořem se od května staví nová Petrova bouda, která nahradí původní objekt vyhořelý před pěti lety.

Firma Snowy Chalet, která je investorem boudy, by přibližně do poloviny letošního října chtěla mít hotovou hrubou stavbu. Úplné dokončení boudy, kterou budou tvořit dva objekty, je naplánováno do konce roku 2019. Předpokládané investiční náklady činí 120 milionů korun.

Stavbaři z firmy STAS Vrchlabí již například u hlavního objektu A udělali základy, vyzdívají první podzemní podlaží a připravují jeho strop. „Bourají se prostupy ve sklepech, byly zahájeny práce na základech objektu B, odstraňuje se současná technologie čistírny odpadních vod, jsou předřezány a z části vybourány plánované prostupy železobetonovou deskou nad sklepy," uvedl Havlík. Práce podle něj postupují podle harmonogramu a kromě dešťů a větru stavbaře zatím nic neomezuje.

Stavební povolení získala firma Snowy Chalet, která patří podnikateli a majiteli firmy Unicorn Vladimíru Kovářovi, loni v září. Předcházelo tomu několik let příprav a také jednání a dohoda s památkáři o nové podobě objektu. Památkáři původně požadovali postavit repliku vyhořelé památkově chráněné stavby, což firma odmítala jako ekonomicky neúnosné. Výsledný kompromis počítá se dvěma menšími budovami, které mají navázat na podobu z přelomu 19. a 20. století.

Nová Petrovka by měla mít 62 lůžek. Ve větším čtyřpodlažním objektu A, který základní kvádrovou hmotou tří nadzemních podlaží navazuje na stav objektu v roce 1887, by mělo být 52 lůžek, z toho 12 v noclehárně a 40 v ubytovací části. V menším jednopodlažním objektu B s podkrovím se počítá v jeho ubytovací části s deseti lůžky. Část objektu B bude také sloužit jako záchytný bod pro turisty, jeho součástí bude i útulna s nepřetržitým provozem.

Požár Petrovy boudy v Krkonoších

Úmysl, usoudili hasiči po ničivém požáru na hřebenech

Špindlerův Mlýn - V pondělí to bylo pět let. Tehdy lehla popelem proslulá chata, Petrova bouda na hřebenech Krkonoš.

Stojí v nadmořské výšce 1288, je jednou z dominant nejvyšších českých hor.
I když to už vlastně pět let neplatí. Na začátku srpna 2011 totiž shořela. Podle hasičů byl požár založen úmyslně Bohužel se to nikdy nepodařilo dokázat.

„Žádná nedbalost, byl to úmysl, normální čin žháře," řekl vyšetřovatel Libor Halouzka. Odmítl spekulace, zda ke vznícení nemohlo dojít omylem a hořlaviny, které se na místě našly, nemusely být ohniskem požáru.

To říkal už po požáru, přitom věděl, že bude těžké určit viníka. „Ano, jistě že to bude velmi, velmi těžké, v tom jsem s policisty zajedno. Přesto nemám nejmenších pochyb, že šlo o úmyslné zapálení. Potvrzují to den za dnem i všechny nalezené stopy," opakoval Halouzka.

Chata patřila k nejstarším krkonošským horským boudám - první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu tam postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování „Petrova") v roce 1811. Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na hotel.

Autor: Jiří Fejgl, ČTK

3.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení