VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče dětem věří, ony zatím popíjejí alkohol

Rychnovsko – To, že se mladiství snaží dostat k alkoholu není žádnou novinkou. A to, že jim s tím často pomáhají dospělí, také ne. Prodejci alkoholu a majitelé hospod a diskoték zkrátka často neplnoletým vyhoví. Mají z toho koneckonců i vlastní užitek.

6.6.2013
SDÍLEJ:

MLADISTVÍ PRÝ NEMAJÍ problém obstarat si alkohol. Někde jim ho nalijí sami, jinde musí zasáhnout starší kamarádi. Obavu mají občas 
z policejních kontrol, ale v „zábavě“ jim to nebrání.Foto: archiv Deníku

A ten nejspíš i převažuje nad riziky. Sice se provozovatelé takových podniků dopouští přestupku, za který mohou být potrestáni pokutou, některé to však stejně neodradí.

„Na diskotéce mi nalijí pokaždé a nejsem jediná," říká patnáctiletá Pavla z Rychnovska.
Podle svých slov se sama bojí jen toho, že by měla průšvih. Například, kdyby ji nachytali policisté při kontrole.

Museli by totiž zavolat její rodiče a pokud by se chování opakovalo, také upozornit místně příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Volají sociálku

Kontroly by tedy mohly děti od alkoholu trochu odradit. Jenže někdy se informace o tom, že se chystá „razie", dostane k provozovatelům dřív než policisté samotní a ti mladistvé varují.
„Úniku informací nejsme schopni zabránit , byť se o to blíže nespecifikovanými opatřeními snažíme," říká policejní mluvčí Alena Kacálková.

Podle ní jsou však policisté v tomto směru vždy až ti druzí. Jakmile se totiž před kontrolovaným objektem objeví služební vozidlo s policisty v uniformách, začíná hromadný útěk.

„Zůstávají jen ti, kteří vědí, že mohou, a pak někteří pomalejší, kterým v důsledku jejich aktuálního stavu pud sebezáchovy tak rychle nenaskočí," popisuje mluvčí.Takových kontrol je na Rychnovsku zrealizováno zhruba deset do roka. Podle mluvčí jich však bude přibývat.

Alkohol mladistvým důrazně nedoporučuje dětský lékař Zdeněk Abel. „Zvláště nebezpečný je pak tvrdý alkohol. Může vážně ohrozit zdraví," varuje. A alkohol není dobrý ani pro jejich psychický vývoj či školní prospěch.

Je to fenomén

„Zvláště při časté a nadměrné konzumaci mladistvými  hrozí poměrně vysoké  riziko rozvoje návykového problému," říká psycholog Aleš Jelínek. Podle něj je konzumace alkoholu společenský fenomén. „Žijeme v moderní době, která nese vysoké tempo, stres a  také málo času na děti a rodinu. Někdy je tak pro rodiče jednodušší dětem alibisticky věřit, než aby si byli  úplně jisti," tvrdí.

Měli by si prý všímat varovných signálů  konzumace alkoholu dospívajícími – obraz opilosti, typický zápach či ztráty věcí a peněz.

Patnáctiletá Pavla: „Flašku seženu vždy"

Rychnovsko – Zní to naprosto jednoduše. Prostě přijdou na diskotéku nebo do baru a obsluha jim většinou vyhoví. Sice to neplatí všude, ale mladiství si na omezený přístup k alkoholu stěžovat nemohou.

„Trochu těžší je koupit lahev v obchodě. Ale i to se dá vyřešit. Buď ji obstará někdo starší, nebo si prostě ten obchod vytypujete. Většinou ve večerkách nemám problém," říká čerstvě šestnáctiletá Denisa z Rychnovska.

Pochopitelně nechce být jmenovaná. Vždyť její rodiče ani netuší, že by se jejich dcera opíjela.
„Naši nic neví. Řeknu, že spím u kamarádky a oni se neptají. Věří mi," popisuje mladá slečna a svěřuje se, že ji to chvílemi mrzí.

„Jenže se chci bavit jako ostatní. Pije totiž úplně každý," myslí si. Rodiče jsou podle ní v tomto směru obecně dost naivní.

Denisa a její kamarádka Pavla, které je ještě stále patnáct, rády vyráží také na diskotéky. Tam si alkohol, a ne jen jednu skleničku, dopřávají pravidelně.

„Je tam mnoho lidí, kterým ještě nebylo osmnáct a pijí všichni. Nikdo občanky nekontroluje," prozrazuje Pavla.

Větší problém mají dívky v menších hospodách a restauracích. Tam prý občanky kontrolují často.

Bojí se kontrol

Čeho se obě slečny trochu obávají jsou policejní kontroly. „Nejsou sice tak časté, ale trochu se toho bojím. Nechci, aby se to rodiče dozvěděli a já měla problém," pokračuje patnáctiletá slečna.

Občas se však podle ní stává, že obsluha ví o kontrole dopředu. „Pak nám nenalívají a říkají, že přijde policie. Když je po všem, začne se pít," popisuje.

Alkohol však podle dívek není jedinou látkou, kterou mladiství užívají.
„Samozřejmě jsou tu také drogy. Znám mnoho lidí v mém věku nebo trochu starších, kteří kouří trávu a užívají i tvrdší drogy jako pervitin. Jejich rodiče většinou nic netuší," prohlašuje Denisa.

Podle ní by pomohlo, kdyby si rodiče víc všímali, co jejich potomci dělají, a také jim tolik nedůvěřovali.
„Já bych to však takhle nechtěla. Vyhovuje mi, že se můžu jít bavit. Sice rodičům lžu, ale myslím, že to se mnou není ještě tak špatné. Dávám si pozor," uzavírá. ⋌(zem)

Statistika kontrol a fígle mladistvých

Loni v průměru každé z pěti obvodních oddělení v okrese provedlo dvě kontroly za rok, takže celkově deset.

V letošním roce by kontrol mělo být více.

Doposud jich bylo zrealizováno pět a tři z nich byly negativní.

Při kontrole v Kostelci nad Orlicí 8. února policisté u šestnáctiletého mladíka naměřili 0,48 promile alkoholu dechu.

4. května tohoto roku jejich kolegové v Opočně zase naměřili u šestnáctileté dívky 0,81 promile.

Mladí mají i nejrůznější fígle, jak se dostat k alkoholu a výmluvy, kterými se snaží obelhat své rodiče.

Alkohol dětem buď koupí někdo starší, nebo jim ho nalijí vědomě.

Rodiče často uvěří, že se děti na diskotéce baví jen o vodě, na to jejich potomci spoléhají.

Někdy ani netuší, že jsou jejich ratolesti v hospodě nebo pijí – myslí si například, že spí u svých kamarádů. Pro alkohol si mladiství často chodí do večerek, kde jim ho prý většinou prodají.

Barbora Zemanová

Autor: Redakce

6.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení