VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok bez Václava Havla. Sirotci zůstali

Trutnov - Přes nevlídné počasí před chalupou bývalého prezidenta Václava Havla hoří dvacet svíček a příchozí vzpomínají na nezapomenutelného člověka, spjatého nejen s Hrádečkem.

18.12.2012
SDÍLEJ:

NECHYBÍ ANI VOSKOVÉ SRDCE. Vzpomenout na bývalého prezidenta chodí lidi k chalupě na Hrádečku, před kterou nosí a zapalují svíčky. Nechybí ani malé voskové srdce, symbol výrazně spjatý s Václavem Havlem. Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Dnes je tomu přesně rok, kdy tady Václav Havel vydechl naposledy.

„Jsem sirotek. A čím více uplyne vody v našich bystřinách, tím více bude náčelníkův hlas scházet," poznamenal včera Martin Věchet, blízký Havlův přítel a zakladatel festivalu Open Air Trutnov.

„Vzpomínám na náčelníkovy modré oči, laskavost a vtip. Na jeho statečnost a nepředposranost, s níž přistupoval k věcem, které ne vždy spíše často nesly nepříjemné následky. Vzpomínám na jeho chytrost a eleganci, s níž se například vyrovnal s udělováním metálu trutnovských radních, o němž věděl, jaká je to v podstatě habaďůra. Bylo to účelové. Nebral to příliš vážně, a poté se odjel bavit po svém do úplně jiného lokálu. Za jeho zády zůstaly jen plné talířky s chlebíčky i osamoceni radní v upocených oblecích. Bylo to jak z absurdních a komických scén jedné z jeho her," vzpomínal Věchet.

„Bohužel se však odkazem Václava Havla dnes zaštiťují lidé, kteří za bolševika drželi pusu a krok a bývalí komunisté. Po Havlovi bylo pojmenováno jedno letiště a tím veškeré proklamace o pokračování jeho myšlenek skončily, rok po jeho smrti je stav společnosti stále stejný," povzdechl si aktivista a další Havlův přítel Stanislav Penc z Milkovic na Jičínsku.

Ke svíčkám chce Havlův nejbližší soused z Hrádečku, Vladimír Pechan, přidat i vánoční stromeček. „Beru si za svou povinnost se o to místo postarat. Vykácel jsem tam aspoň mlází a posekal trávu, aby to k ročnímu výročí trochu vypadalo. Nikdo jiný si to bohužel za úkol nevzal," posteskl si Pechan.

Na léto ve vile vzpomínají s pokorou

S vděčností, pokorou a láskou v srdcích vzpomínají na léto roku 2010 v České Skalici ti, kteří se tam tehdy setkali s Václavem Havlem. Nebyl v roli prezidenta, ale režiséra a v českoskalické vile Čerych natáčel snímek Odcházení podle své vlastní hry.

Potkávat se s režisérem, filozofem, bývalým prezidentem a umělcem mohli po celé dva měsíce. „Považuji to za obrovskou náhodu a obrovské štěstí pro Českou Skalici a hlavně pro vilu Čerych, že si pan Havel vybral právě toto místo ke svému filmu. Byl to jeden z největších zážitků mého života být při tom," říká Květa Ležovičová z Centra rozvoje Česká Skalice.

Havel byl podle ní naprosto výjimečný a úžasný člověk. „Byl velmi skromný na to, co dokázal a co věděl a jak se k věcem dokázal postavit. Byl ohleduplný a velmi jemný. Když něco potřeboval při filmování, tak docílil svého přání, ale bylo to velmi mírně a vždycky s takovým jemným požádáním. Byl to velmi slušný a výjimečný člověk v této naší době," vzpomíná Ležovičová.

Na Václava Havla dnes zavzpomínají v Šonově u Broumova, kde žije jeho přítel s disentu Stanislav Pitaš. Od 17 hodin bude v kostele svaté Markéty requiem za Václava Havla. Mši slouží Martin Lanži a po ní se přítomní odeberou do hospody U Pitašů, kde bude pokračovat vzpomínka ukázkou krátkých videozáznamů.

Autor: Aleš Vaníček, Kamil Dubský, Pavel Bednář

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení