VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slepice a krůty chrání před nákazou desinfekce

Královéhradecko, Jičínsko - Ptačí chřipkou jsou ohroženy i bažantnice.

27.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Začátkem roku potvrdilo Česko výskyt ptačí chřipky, a to u labutí na Znojemsku. První případ v kraji ohlásilo Náchodsko, kde byla objevena uhynulá kachna. Nemoc řádí u sousedů v Polsku a Německu. Mimořádná veterinární opatření proto přijali i chovatelé ve společnosti Mave Jičín se sídlem ve Lháni u Soběrazi. Tady se specializují na produkci vajec i odchov kuřic a chov nosných slepic. Součástí závodu je středisko Drahoraz, které produkuje násadová vejce z podestýlkového chovu. Ve Dřevěnici se pak specializují na násadová vejce masných slepic.

„Automaticky jsme přijali ochranná opatření jako jsou desinfekční rohože, zaměstnanci používají ochranné pomůcky a zakázali jsme návštěvy v chovech a prodej drůbeže. Každého pracovníka jsme poučili a dodržování opatření striktně kontrolujeme," říká ředitelka společnosti Milena Koudelková a připomíná, že virus se přenáší trusem.

Viry ptačí chřipky, k nimž patří i kmen H5N8, se snadno přenáší mezi ptáky jako je kur domácí, krůty, vodní drůbež, pernatá zvěř, exotičtí ptáci a volně žijící ptactvo. Infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných opeřenců.

Ředitelka společnosti Mave Soběraz doplňuje: „Proto jsme také instruovali zaměstnance, aby nyní nechodili mezi domácí zvířectvo a tím eliminovali přenos z bot," a vyvrací, že by lidem nařizovali kvůli nebezpečnému viru vymýcení domácích chovů. „Tento krok může nařídit jen veterinární správa," upřesňuje. Zdejší velkochov by neměl být ohrožen ani volně žijícími ptáky, neboť drůbež se tu chová v krytých halách.

Sedmnáct kilometrů od Jičína ve Volanicích se nachází malá rodinná farma Nový Dvůr. Zabývá se chovem krůt, výrobou a prodejem krůtího masa a výrobků z něj. „Jsme uzavřený chov, takže by se nás ptačí chřipka rozhodně týkat neměla. Strach z ní nemáme, ale přijali jsme ochranná opatření, která doporučuje veterina," říká Jiří Kořínek, jehož farma odchová ročně 18 tisíc krůt.

„Státní veterinární správa nás vyzvala, abychom nahlásili počet chovaných kusů a mimořádné úhyny. Všechno máme pod kontrolou a v pořádku," ujišťuje farmář.

Pokud se nestane nic mimořádného, v příštím týdnu obnoví farma v Jičíně prodej krůtího sortimentu.

Přenášet nebezpečný vir mohou divoké kachny, které hnízdí na rybnících v regionu. „Protože rybníky jsou zamrzlé, stěhují se kachny na větší řeky. U nás jsme žádný úhyn nezaznamenali," upozorňuje nás hospodář mysliveckého spolku Ostříž Mlázovice Jiří Vích.

V ohrožení ptačí chřipkou může být i Bažantnice Bříšťany u Hořic. Kromě bažantů tu chovají i krocana divokého a bažanta královského. Honitba má výměru 720 ha, intenzivní odchov a odlov bažantů probíhá zhruba na jedné třetině honitby.

„Bažanti žijí v uzavřených voliérách, před možností nákazy je chráníme tím, že jim krmivo a vodu dáváme pod stříšky," říká k aktuálním opatřením Jaroslav Dostál. I tady provedla Státní veterinární správa kontrolu a chov má pod dozorem. „Přenos ptačí chřipky je o pohybu vodního ptactva. Samozřejmě že nebezpečí tu je, a kdybychom měli zlikvidovat 900 bažantů, které tu chováme, byl by to konec i pro naší firmu," přiznává Dostál.

Autor: Iva Kovářová

27.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení