„Nehledáme lék na nemoc, ale cílí se na komáry. Když nikoho nebudou píchat, tak nikoho nenakazí. Nejde tak o léčivo ani vakcínu," vysvětlil vedoucí Centra biomedicínského výzkumu Kamil Kuča, který od konce června povede také Univerzitu Hradec Králové.

Díky strachu, který má Evropa se zavlečením viru do starý kontinent, by mohli vědci získat peníze právě i na insekticid proti komárům s virem zika. Grant by měla vypsat Evropská unie, aby byla připravena na případné rozšíření nemoci. „Ten samý přístup se dá aplikovat na tyto komáry. samozřejmě by se musel upravit, ale cesta by tu dy vést mohla. Každopádně jsme na začátku výzkumu, který je tříletý, takže ukáže až čas," dodal Kuča.

Aktuální je výzkum i díky čtvrtečnímu odhalení prvních dvou případů nakažených lidí v České republice. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí nebezpečí pro plod, který právě zika napadá a děti se pak rodí s poškozením mozku. Oba měli chřipkové příznaky, vyrážku a léčí se ambulantně. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nešíří se tak vzduchem jako chřipka.

Na Kamilu Kučovi je nyní sestavit tým složený z odborníků z hradecké fakultní nemocnice, Univerzity Hradec Králové a Fakulty vojenského zdravotnictví. „Chtěli bychom také připravit projekt na grant z České republiky, ale uvidíme, jak to stihneme. Na podání je už jen měsíc," dodal Kuča.

Výzkum je ale na začátku, Vědci musí nejdříve najít správné složení, pak je čeká dlouhé testování a budou muset případně najít distributora, který uvede výsledek na trh. „Účelem látky je samozřejmě zabíjení komárů tak, aby neškodila lidem. Ve fázi vývoje se vše bude muset zjistit," zakončil Kuča.

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe. U novorozenců v Brazílii již bylo odhaleno 4690 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku, na kterou více než 40 dětí zemřelo. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie. Lékaři ale upozorňují, že poškození mozku lidských plodů v souvislosti s virem zika nebyla dosud potvrzena klinickou studií.