VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Evropské unie přiteklo na východ Čech deset miliard korun

Východní Čechy - Památky jsou v novém hávu, školy mají lepší vybavení, byly zrekonstruovány mosty, silnice a sportoviště mají moderní tvář.

5.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Od roku 2007 přiteklo z fondů Evropské unie do našeho regionu již 9,5 miliardy korun, další dvě miliardy budou proplaceny do konce roku.

O konečné bilanci blížícího se konce programovacího období unijních dotací let 2007 až 2013 informoval Regionální operační program Severovýchod (ROP). V Královéhradeckém a Pardubickém kraji získalo za šest let peníze přes 400 projektů. Řada z nich se ještě buduje a proplaceny budou v příštích měsících.

Největší objem unijních dotací, za 5,3 miliardy, dosud čerpaly dopravní projekty, tedy zejména rekonstrukce silnic a nákup nových vlaků, trolejbusů a autobusů pro veřejnou dopravu. V regionu stavbaři postavili nebo opravili 217 kilometrů silnic druhých a třetích tříd.

„Do oblasti dopravy spadají i dva výjimečné projekty, kterými jsou výstavba lanové dráhy na Sněžku s dotací 239 milionů korun a rozšíření a modernizace technického zázemí civilní části pardubického letiště s dotací 233 milionů korun," uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Vašák. Obchvatu se také dočkali obyvatelé Chvaletic, kterým dotace více než 177 milionů přinesla klidnější spánek.

Jen města a obce v obou krajích zatím na dotacích dostaly přes tři miliardy korun. Například v Hradci Králové s podporou EU vznikla nová městská knihovna a fotbalový stadion pro mládež, v Trutnově postavili kulturní a společenské centrum. Příjemci dotací z oblasti cestovního ruchu zatím vyčerpali 3,2 miliardy korun. Do podpory podnikání šlo 457 milionů korun.

Právě do cestovního ruchu a rozvoje měst a obcí spadá největší počet projektů. Díky evropským dotacím se tak mohou návštěvníci projít Africkým muzeem Dr. Emila Holuba v Holicích, objevit historii výroby obuvi ve Skutči anebo se vrátit o miliony let zpět v Archeoparku ve Všestarech.

Stovky projektů

„To je jen střípek z projektů, které získaly podporu z ROP Severovýchod. Na své si přijdou i vyznavači jízdy po dvou kolech. Doposud bylo postaveno více než 185 kilometrů cyklostezek a cyklotras a další přibývají. Tou nejznámější a turisticky nejvyužívanější je cyklostezka z Hradce Králové na Kuks. Dotace činila více než 52 milionů," dodala mluvčí ROP Severovýchod Silvie Špryňarová.

Evropské peníze však pomohly i v sociální oblasti anebo ve zdravotnictví. Pořízeny byly přístroje a vybavení nemocnic anebo zřízeny domovy pro seniory či další sociální služby. Díky bruselským dotacím mohlo v uplynulých šesti letech vzniknout také 450 nových pracovních míst.

„Peníze z ROP směřují do mnoha oblastí a přispívají tak ke zlepšení života obyvatel regionu soudržnosti Severovýchod. Někdy si tento fakt ani neuvědomujeme, ale stačí se jen pozorně dívat a zjistíme, že podpořené projekty jsou všude kolem nás," poznamenal Zdeněk Vašák.

Ne všechny dostupné peníze ale všichni vyčerpají. „Například v Liberci je téměř jisté, že nestihnou použít veškeré finance. Bylo by od nich gentlemanské, aby do září vrátili peníze, které nevyužijí, zpět do ROP. Pak by je mohl využít například náš kraj," uvedl Otakar Ruml, náměstek královéhradeckého hejtmana.

Kolik už EU poslala do východních Čech
Výše proplacených dotací z ROP Severovýchod v jednotlivých krajích a oblastech podpory k 28. dubnu 2014, sumy jsou v miliardách Kč

Proplaceno       Královéhradecký kraj   Pardubický kraj
1 – Rozvoj dopr. infrastruktury        1,988          1,568
2 – Rozvoj měst. a venk. oblastí      1,872          1,391
3 – Rozvoj cestovního ruchu         1,224          1,053
4 – Rozvoj podnikatelského prostředí     0,193          0,113
Součet:                     5,312          4,125
(Zdroj: Úřad Regionální rady Severovýchod)

„Top 10" projektů z každého kraje
Desítka zajímavých projektů, které vznikly díky dotaci z ROP Severovýchod. U každého je uvedena výše evropské dotace v milionech korun.

Královéhradecký kraj:1. UFFO – společenské centrum Trutnovska - 182,1
2. Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem - 38,6
3. Lanová dráha na Sněžku - 239,1
4. Františkánský klášter v Hostinném - 45,2
5. Rekonstrukce Vertexu na Knihovnu města H. Králové - 129,8
6. Autobusové nádraží ve Svobodě nad Úpou - 31,6
7. Sportovní areál Bavlna v Hradci Králové - 57,4
8. Archeopark ve Všestarech - 38,1
9. Cyklostezky na Kuks a mezi Česticemi a Častolovicemi - 72,1
10. Modernizace vozového parku trolejbusů v Hradci Králové - 120

Pardubický kraj:1. Technické zázemí civilní části letiště Pardubice a rozšíření pohybových ploch - 233,3
2. Multifunkční dopravní terminál Bezručovo náměstí, Česká Třebová - 143,3
3. Centrum turistického ruchu na Dolní Moravě - 237,5
4. Krytý plavecký bazén v Litomyšli - 55,9
5. Nové přístroje pro kardiologii v Orlickoústecké nemocnici - 23,1
6. Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích - 18,3
7. Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - 21,8
8. Vojenské muzeum Králíky - 70,1
9. Švýcárna Slatiňany - 20,6
10. Muzeum kamene a obuvi ve Skutči - 14,2

Autor: Kamil Dubský, Jan Pruška

5.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení