Nezřídka se stává, že si starší lidé berou pro potřeby mladších členů rodiny půjčky, které následně rodina nechce nebo nemůže splácet. Starobní či invalidní důchod pak nestačí na včasné splácení závazků a dochází k velmi problematickému zadlužení. A vůbec ne malému pouze skupina KRUK spravuje dluhy více než dvou tisíc osob ve věku nad 65 let.

Snadné půjčky

Současnou situaci na finančním trhu charakterizuje mimo jiné omezená dostupnost úvěrů a potíže s doložením příjmu či zajištěním. Pravidelný příjem seniorů se pak stává nejlepším řešením pro snadné získání půjčky. Babičky a dědečkové chtějí svým nejbližším pomoci, podlehnou prosbám a berou na sebe závazky, které pak ale často nejsou schopni zvládnout. Zhoršující se situaci dokládá počet exekucí na důchody, který má rostoucí tendenci. Problém nastává nejčastěji v momentě, když se rodina přestane z různých důvodů o svoje dluhy starat a senior zůstane na splátky sám.

Senioři obvykle nemají příjem příliš vysoký. Částka, která zbude po odečtení výdajů za potraviny, bydlení a léky, často nestačí na splátky úvěrů. Nesplacená půjčka pochopitelně nezmizí, naopak se zvětšuje o úroky a dříve či později se dostane k firmě spravující pohledávky, případně dokonce k soudu a exekutorovi.

Závazky nejbližších, které na sebe senioři berou, jsou nejčastější, ale nikoli jedinou příčinou zadlužení nejvyšší věkové skupiny českých obyvatel.

Dobří dlužníci

„Starší lidé jsou zpravidla velmi dobrými dlužníky. V případě, že si berou půjčku pro vlastní potřebu, velmi dobře dokážou odhadnout svoje možnosti. Půjčují si obvykle menší obnosy a pravidelně hradí splátky. Časem se ovšem mohou objevit nečekané výdaje, např. na léčení. A protože je zdraví přednější, dostanou se splátky úvěru na vedlejší kolej," vysvětluje Vítězslav Kus, obchodní ředitel společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Dobré rady pro seniora

Z finančních těžkostí se dá často vyjít s čistým štítem, i když to vyžaduje značné úsilí, změnu návyků v oblasti výdajů a pečlivou kontrolu domácího rozpočtu. Situace seniorů je však do značné míry specifická. Jejich možnosti, jak zvýšit příjem, jsou omezené a těžko se dají redukovat např. výdaje na lékařskou péči nebo na uspokojení základních životních potřeb.

Raději opatrně

„Nejdůležitější je pečlivě zvážit svoje možnosti tak, aby k problémům se zadlužením vůbec nedošlo. Senioři musí ke všem nabídkám a akcím přistupovat s velkou opatrností. Než si vezmou půjčku, kreditní kartu nebo provedou větší nákup na úvěr, je nutné se zamyslet, zda to opravdu potřebují a především jestli budou tyto závazky schopni plně splatit," radí Vítězslav Kus.

Snaha pomoci dětem a vnukům je pochopitelná, o to více je však třeba v těchto záležitostech postupovat rozvážně. Obvyklým důvodem seniorských půjček jsou nákupy počítačového vybavení, elektrospotřebičů nebo rekonstrukce bytu. Situace na trhu práce je bohužel velmi nejistá a může se stát, že i přes nejupřímnější snahu svoje závazky splácet, nebude rodina schopna své dluhy hradit. Vždy je proto na prvním místě otázka, jak v takovém případě postupovat.

Nejlepší je dohoda

Co si počít, když není senior schopen dluh splatit? Nejhorší variantou je ignorace a postoj, jakoby závazek neexistoval. Naopak, velmi žádoucí je spojit se co nejrychleji s firmou spravující pohledávky a na rovinu jí sdělit svoji finanční situaci. Nejlepší je ptát se na možnost splátkového kalendáře a pokusit se domluvit individuální výši splátek. Aby byla dohoda co nejefektivnější, měl by senior uvést výši starobního nebo invalidního důchodu a celkové měsíční výdaje. Jenom tak bude měsíční splátka maximálně přizpůsobená jeho aktuálním finančním možnostem.

Ve hře jsou sportovní potřebyJednou za dva týdny, vždy ve středu, se věnujeme se skupinou KRUK finanční gramotnosti. Jak vyplývá z průzkumu, který si nechala udělat skupina KRUK spravující na českém trhu pohledávky, 50 procent Čechů přiznává, že průběžně nekontroluje svoje výdaje.

Chrudimský deník na svých stránkách přinese užitečné informace, díky kterým se jeho čtenáři nemusí dostat do dluhové pasti. Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte hezké ceny skupina KRUK věnuje výhercům sportovní potřeby, ve hře je batoh, taška, mikiny, tričko, hodinky a teleskopické hůlky.
Soutěžte s Deníkem a vyhrajte!
Soutěžní otázka tentokrát zní:
Jaký je nejčastější důvod zadlužení seniorů

a) hypotéka na byt
b) snaha pomoci mladším členům rodiny
c) nákup automobilu na leasing

Své odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu chrudimsky@denik.cz, a to do 17. září.

Otázka: Bojíte se finančních půjček?

Jiřina Šebelová, Chrudim, 67 let

Nepůjčuji si, takže se půjček ani nebojím. Nevěřím tomu, že to je výhodné, když si to spočítáte, tak vždy zaplatíte navíc. Ušetřím, koupím. Konec. Mezi rodinou si občas peníze půjčujeme, věříme si navzájem, je to bez problémů.

Petr Pražák, Tuněchody, 40 let

Strach nemám, protože si nepůjčuji. Vzít si úvěr třeba na dovolenou je podle mě nesmírná hloupost. To dá rozum, že není možné žít na dluh. Od rodiny bych si nepůjčil také, je to zbytečné zatěžování vztahů.

Pavla Lundová, Skuteč, 60 let

Tatínek mi řekl, nikdy v životě si nepůjčuj a neměj dluhy. Podle toho se řídím a dá se říci, že jsem spokojená. Podle mě jsou půjčky špatné. Možná jsem ze staré školy, ale raději si našetřím, než abych si půjčila a vrátila víc.

Marta Burkoňová, Chrudim, 80 let

Nebojím se, ale každému bych doporučovala, aby si nepůjčoval. Ušetří si nervy a zklamání. Půjčila jsem totiž dobrým známým a zatím jsem nedostala nic. Jsem zvyklá si ušetřit a pak si koupit. Půjčit si je dnes je velmi riskantní.