VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žadatelů o zbrojní průkaz rychle přibývá

Východní Čechy - V posledním půlroce rychle přibývá žadatelů o zbrojní průkaz.

28.2.2016
SDÍLEJ:

Lidé si houfně pořizují zbrojní pasy. Ilustrační snímekFoto: Deník

„Zatímco v prvním pololetí roku 2015 bylo přihlášeno 402 žadatelů, v druhé polovině roku už 762, což je více než za celý rok 2014. Vloni jsme rovněž uskutečnili zatím největší počet zkoušek za posledních pět let – celkem 66," uvedl vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Miroslav Kříž na hradecké krajské policii.

V Pardubickém kraji je situace obdobná a zkušební střelnice jsou zavalené žadateli o zkoušky pro vydání průkazu.

Proč najednou takový zájem? Pro někoho sportovní koníček, ale někoho k tomu vede i strach o vlastní bezpečí, umocněný právě v posledních měsících zprávami o kriminalitě uprchlíků.

„Máme tradici zbraní v rodině, a abych je mohl používat, musím mít povolení. A zároveň je pravdou, že mít pistoli pěkně doma v trezoru  jen zvýší pocit bezpečí pro mou rodinu," řekl Miloš Uhlíř z Pardubic. Před dvěma týdny se už byl přihlásit na střelnici v Pardubicích na Hůrkách.

V celých východních Čechách má zbrojní průkaz zhruba 26 tisíc lidí, to je přibližně každý 14. člověk včetně kojenců. Mnozí z nich pak mají zbraní hned několik.

Toto číslo je už řadu let poměrně neměnné, za poslední rok však výrazně přibylo nových žadatelů. „Kalendář s žadateli o zbrojní průkaz máme zaplněný až do června. Ti, kteří přijdou nyní, se dostanou na řadu opravdu až za tři, spíše však čtyři měsíce," sdělil komisař Jiří Zeman z trutnovské policie.

Veškeré informace o možnosti získat zbrojní průkaz najdou zájemci na webu www.zbranekvalitne.cz.

Jak požádat o zbrojní průkaz
- O zbrojní průkaz za účelem osobní ochrany může požádat kdokoli starší jednadvaceti let. Musí k tomu získat osvědčení o odborné způsobilosti (složením zkoušky) a lékařské osvědčení. Zároveň musí mít čistý trestní rejstřík.

- Zkouška má část teoretickou a praktickou. Teoretická obsahuje písemný test, který ověřuje znalosti zákona o zbraních a souvisejících předpisů, právní definice nutné obrany a krajní nouze, nauku o zbraních a střelivu a zdravotnické minimum. Praktická část zkoušky se pak skládá z prozkoušení znalostí bezpečné manipulace se zbraněmi a střelivem a ze střelby na pevný cíl. Zbrojní průkaz podle statistik získá 75 procent žadatelů, zbytek neuspěje.

- Zbrojní průkazy se dělí do pěti skupin. Skupina A je určena především pro sběratele, kteří chtějí vlastnit i historické zbraně, jež už ani nejsou schopné střelby. Držiteli průkazu skupiny B bývají sportovní střelci, je totiž určena právě pro sportovní účely a je vyžadována na některých střeleckých závodech. Zbrojní průkaz skupiny C je potřeba pro lov, tedy je nezbytný například pro myslivce. Skupina D je určená pro výkon zaměstnání nebo povolání a opravňuje k držení a nošení zbraně při výkonu zaměstnání. A konečně průkaz skupiny E je určený pro ochranu života, zdraví nebo majetku a opravňuje ke skrytému nošení zbraně a k pořizování nábojů do zbraní, na něž se průkaz vztahuje.

- Obecně platí, že o zbrojní průkaz skupin A, D a E mohou žádat osoby starší jednadvaceti let, o zbrojní průkaz skupin B a C pak už osmnáctiletí

- Žadatelé o zbrojní průkaz musí počítat s tím, že jeho vydání není zrovna lacinou záležitostí. Jen samotné přijetí žádosti o vydání zbrojního průkazu vyjde na sedm set korun, odměna komisaři za vykonání zkoušky odborné způsobilosti vyjde na dalších šest stovek. K tomu je třeba připočítat cenu za střelnici a přípravný střelecký kurz, za psychologické vyšetření a vydání lékařského potvrzení, které se mohou pohybovat v řádu tisíců.

Autor: Redakce

28.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení