VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogy mohou uživatele poslat do pekel

Náchodsko - Drogy jsou zcela jistě okřídleným a aktuálním tématem. Užívají se v celé zemi v hospodách, na diskotékách, na různých party i doma a náchodských okres v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Není už také žádnou zvláštností vidět už také před základní školou, jak dítě s aktovkou na zádech si balí „špeka“ marihuany.

13.4.2008 9
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Zejména mladá generace na Náchodsku neužívá však jenom oblíbenou marihuanu, ale část populace experimentuje nebo trvale užívá tvrdé drogy. Příčiny jsou různé. Někdo se chce odreagovat, druhý musí zkusit všechno, další si řeší své osobní problémy nebo uniká ze stereotypu všedního života. Například v Novém Městě nad Metují a v Náchodě je podle místních snadnější získat pervitin než marihuanu. „Perník“ mladí lidé užívají k „nakopnutí“ organismu, aby lépe snášeli enormní zátěž na večírcích a při nočních radovánkách. Konzument pervitinu, když má štěstí, nepropadne závislosti. Mnozí další však takové štěstí nemají a do závislosti se velmi rychle propadají. „Já drogy neberu, jen si občas zakouřím marihuanu. Často je mi však nabízeno něco jiného, aniž bych měl zájem. Přitom státní orgány ženou k odpovědnosti převážně drobné pěstitele „trávy“, což dost dobře nechápu. Tvrdých drog je tady mnohem více,“ svěřil se nám Matěj T. z Nového Města nad Metují. Dívka, která nám nechtěla prozradit své jméno a žije rovněž v tomto městě, se přiznala, že pervitin brala rok a půl. „Zpočátku jsem ho šňupala, ale už asi po týdnu jsem začala krvácet z nosu. Nezbylo mi nic jiného, než ho užívat nitrožilně. Sama jsem si dát „pecku“ neuměla, proto mi na začátku pomáhali jiní. Časem jsem se to ale naučila sama a když nebylo zbytí, používala jsem i tupou jehlu. V podstatě jsem byla každý den mimo a měla jsem kvůli tomu velké problémy. Díky bohu je to za mnou. Absolvovala jsem odvykací kůru a jsem už nějakou dobu čistá,“ řekla nám dívka, která nerada vzpomíná na několik prvních dnů na nemocničním lůžku. „Bylo to opravdu hrozné. Byla jsem nepříjemná na všechny kolem a nebylo mi zrovna nejlépe. Každopádně to byla zkušenost, ke které se už nikdy nevrátím,“ dodala.


Podle Jany Jančíkové z Poradny alkoholismu a jiných toxikomanií v Náchodě je obrovský nárůst těch, kteří poradnu navštěvují. „Doporučí je k nám například obvodní lékaři. Musím říci, že úspěšnost léčby je u tvrdých drog nižší než u alkoholu. U nás klienti získají všechny potřebné informace o možnostech léčby a také doléčování, které je velmi důležité, aby nedošlo k recidivě,“ vysvětlila Deníku Jančíková. Ta tvrdí, že mladí začínají nejčastěji experimentovat s drogami, protože to chtějí zkusit. „Marihuana je u nás společensky poměrně dost tolerovaná, což považuji za nešťastné, ale rozmáhá se pervitin a v poslední době také hodně návykový kokain, a to je velmi nebezpečné,“ domnívá se Jančíková, která stále považuje za nejdůležitější preventivní osvětu ve školách i v rodinách.


Každý druhý šestnáctiletý student již má zkušenosti s drogami. A každý pátý dokonce opakovaně. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, do které se zapojilo na čtyři tisíce šestnáctiletých studentů z celé republiky.


Přitom ještě před deseti lety to byla zhruba polovina. Podle psychiatra Karla Nešpora je hlavním důvodem stále větší dostupnost drog na trhu. Jeho slova potvrzuje i průzkum Deníku, jehož figuranti nakoupili bez problémů drogu ve 31 okresních městech.


„Pomohlo by, kdyby se začalo vážně uvažovat o omezení volně prodejných léků, které obsahují pseudoefedrin,“ navrhuje jako jedno z řešení psychiatr Nešpor.


Nejvíce zkušeností s drogami mají studenti učilišť (56,9 procenta), nejméně gymnázií (33,8). Nejoblíbenější jsou stále konopné látky, zejména marihuana – alespoň jednou ji zkusilo pětačtyřicet procent šestnáctiletých studentů, opakovaně je zkusilo 21,8 procenta, tedy více než jedna pětina.

Autor: Hynek Šnajdar

13.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šachisté se ani po skončení mistrovských soutěží nenudí

Cyklisté na stezce mezi Hradcem Králové a Kuksem.

Cyklostezka do Kuksu opět čeká nápor turistů

Přibyly další trofeje

Náchodsko - Naplno se rozjela motocyklová sezóna a zejména ta na přírodních okruzích, v níž patří k nejlepším ve svých kategoriích i jezdci z Náchodska.Prvním ze závodů Přeboru České republiky pořádaných Autoklubem ČR byl ve Starém Městě u Uherského Hradiště Slovácký okruh – O cenu Bohumila Kováře.

Youtubeři namlouvají dětem: Kouření je vlastně zdravé

Královéhradecko - Děti se zhlédly v elektronických cigaretách, které „nabízejí" youtubeři.

Dvanáctiletí si zajistili cestu do Hluku

Náchodsko - Na hřištích Nového Hradce a Slavie Hradec se odehrály venkovní přebory okresních fotbalových výběrů kategorií U10 a U12.

Do sbírek náchodských plavců přibylo dvanáct medailí

Náchod, Hradec Králové - Východočeská metropole hostila ve svém padesátimetrovém bazénu již 27. ročník plaveckého Jarního poháru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies