VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komplot? Ne, rozhodl soud. Senior dostal za znásilňování nezletilých tři roky

Hradec Králové - Tři roky ve vězení stráví třiasedmdesátiletý muž z Orlickoústecka za zneužívání dvou dívek. Senior považuje obvinění za komplot rodičů, matce jednoho z dětí totiž půjčil peníze. Soud však přijal důkazy o jeho vině.

30.7.2015
SDÍLEJ:

Václav Andrle u Krajského soudu v Hradci Králové.Foto: Deník/ Michal Fanta

Když pár minut před zásadní chvílí přišel o berlích do sálu, kde si měl vyslechnout rozsudek, sprostě se obořil na fotografku. O pár chvil později měl Václav A. mnohem pádnější důvod k nadávkám.

Soudce Luboš Sovák totiž vynesl jasný ortel: Třiasedmdesátiletý důchodce je vinen ze znásilnění dvou nezletilých dívek a příští tři roky stráví ve vězení s dozorem. K tomu musí oběma dětem zaplatit odškodné ve výši 300 tisíc korun.

Přesto se seniorovi mohlo aspoň mírně ulevit. Zaprvé mu hrozilo až dvanáctileté vězení, zadruhé byl zproštěn obžaloby v bodu, který mluvil o tom, že zneužil také nezletilého chlapce, bratra jedné z poškozených.

Středečním verdiktem Krajského soudu v Hradci Králové však kauza podle všeho neskončila. Všechny strany (státní zástupkyně, odsouzený i zástupci poškozených) si totiž ponechaly lhůtu, během níž se rozhodnou, zda se proti rozsudku neodvolají.

U Václava A. se to – aspoň podle jeho chování i argumentů v průběhu hlavního líčení – dá očekávat. A také včera, když soudce Sovák vysvětloval své rozhodnutí, kroutil odmítavě hlavou.

Rozhodly výpovědi dívek i posudky

„Je to komplot, děti byly navedené," opakoval totiž důchodce několikrát. Matka dvou z nich (chlapce a dívky) totiž Václavovi A. dlužila velké peníze. Kvůli tomu ho měla podle jeho slov obvinit.

Jenže ve hře byla také další dívka. „Paní dlužila skoro až nepochopitelnou částku. Kdyby bylo děvče jen jedno, připustili bychom, že by  tato verze byla možná," vysvětloval soudce. „Ale za situace, kdy byly děti dvě, to v podstatě vyžadovalo kombinační domluvu mezi matkami. A k té nebyl důvod, nijak by si nepomohli," upozornil.

Jako argument k tomuto tvrzení přidal i fakt, že rodiče druhé z děvčat byli s odsouzeným seniorem přátelé.

Dalším důvodem pro rozhodnutí soudu byla důvěryhodnost výpovědí poškozených nezletilých. Znalci totiž uvedli, že pokud by se události nestaly, dívky by se těžko takto precizně naučily a zapamatovaly si popisy chvil, jež se odehrály v garáži a u bazénu v domě, kde Václav A. bydlel se svou bývalou manželkou.

„Viděli jsme jejich reakce, jak se postupně vše odkrývalo. Jak se děvčatům nechtělo o tom mluvit. Vyjadřovala se postupně a jejich popis rozhodně nebyl vágní, jak tvrdila obžaloba," řekl soudce.

Také obhajoba se však oháněla znaleckými posudky. Šlo například o erektivní dysfunkci muže a také o to, že u něj nebyla zjištěna žádná forma deviace.

„Jenže to neznamená, že se nemohl skutků dopustit. Podle nás důkazy říkají, že se jich dopustil," rozhodl soud.

V případě chlapce byl verdikt opačný, s čímž souhlasila i státní zástupkyně.

Hrozilo mu dvanáct let. Proč je trest čtvrtinový?
Tři roky ve vězení jsou předlouhá doba. Zvlášť pro třiasedmdesátiletého muže. Václavovi A. však hrozil 
za znásilňování nezletilých mnohem vyšší postih – 
a to až dvanáct roků za mřížemi.
Předseda senátu Luboš Sovák z Krajského soudu 
v Hradci Králové mu nakonec udělil trest, který je dokonce nižší než původní sazba. Ta totiž byla v rozmezí od pěti roků právě po zmiňovaných dvanáct.
Jaké k tomu měl důvody? „Vzali jsme v úvahu věk, možnost resocializace a také zdravotní stav," vysvětlil soudce. Třetí bod byl viditelný, pán nesl následky procesu velmi těžce, na poslední dvě líčení dorazil dokonce o berlích, chodil velmi ztěžka.
Trest by měl strávit v mírnější věznici s dozorem.

Autor: Jiří Fejgl

30.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení