Krajský úřad v Hradci Králové zvažuje podání trestního oznámení na vedení královéhradecké záchranné služby především kvůli podezření z manipulace s tendrovou dokumentací tak, aby zvítězil konkrétní dodavatel spotřebního materiálu.

„Výsledky auditu hospodaření a vedení této příspěvkové organizace jsou velice znepokojivé. Ukazuje se, že vedení krajské záchranky mělo být řízeno a hospodařit daleko efektivněji a ušetřit na provozu miliony korun ročně. Hlavně kvůli podezření z manipulace s tendrovou dokumentací, zvažujeme podat trestní oznámení. To nám doporučují také závěry právě dokončeného auditu,“ řekl první náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský, který má na starosti ekonomiku.

Nakoupili údajně příliš luxusní vozy

Krajská záchranka také nešťastně zadala výběrové řízení na nové sanitky pro systém rendez-vous, na jehož konci byl nákup luxusních vozů Tuareg: jejich pořízení i provoz jsou pro potřeby záchranky zbytečně drahé. Hovoří tak výsledky auditu hospodaření organizace, které minulý týden předali auditoři vedení krajského zdravotnictví. Podle nich docházelo k neefektivnímu hospodaření organizace.

„Doporučujeme proto revidovat některé dodavatelské smlouvy a provést výběrová řízení transparentněji a bez diskriminace. Tím by tato organizace získala výhodnější tržní a dodací podmínky, protože v praxi je běžné vysoutěžit tyto podmínky o 20 až 30 procent výhodněji,“ uvedl Slavomír Hrinko ze společnosti Axcode, která audit prováděla.

Jedním z nedávných problematických tendrů krajské záchranky byla soutěž na pořízení vozů pro nově zaváděný systém rendez-vous. „Zadávací podmínky na nákup těchto vozů byly napsány tak, že nákup levnějších vozů byl prakticky vyloučen. Touaregy s plnou výbavou jsou pro potřeby záchranné služby zbytečně luxusní. Jejich provoz je rovněž dosti nákladný,“ doplnili jeden z příkladů autoři auditu.

Výběrové řízení na nového ředitele

„Záchranná služba našeho kraje poskytuje vysoce profesionální, kvalitní zdravotní péči. Jako zřizovatel se ale musíme snažit o dodržování zákonů a také o maximálně úsporný provoz našich příspěvkových organizací,“ sdělila krajská radní Jana Třešňáková, která má na starosti oblast zdravotnictví.

V současné době je vypsáno výběrové řízení na ředitele zdravotnické záchranné služby. „Vnitřní směrnice krajské záchranky nařizuje, že ředitelem může být pouze lékař s patřičnou kvalifikací. To audit označil za diskriminační. Chceme, aby byla posílena ekonomická odbornost ředitele. Tomu vlastně vyhovuje i zadání výběrového řízení,“ doplnila krajská radní Jana Třešňáková.

V roce 2009 již proběhl v krajské záchrance audit, který byl zaměřen na právní zajištění organizace.

Vedení kraje na jeho doporučení změnilo krajskou záchranku na příspěvkovou organizaci a vyjmulo ji ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Ne všichni krajští zastupitelé jsou zajedno. Své vyjádření k celé věci Deníku poskytl Jan Michálek, předseda klubu zastupitelů ODS Královéhradeckého kraje. „Otázkou je, proč kraj zadal tento audit zrovna prešovské firmě, která za své služby inkasuje „pouhých“ 900 tisíc korun. Možná by stálo za to pověřit kontrolní výbor kraje prověřit tuto auditorskou zakázku,“ uvedl mimo jiné.

Prohlášení Ladislava Žabky, ředitele královéhradecké záchranné služby

Dne 6. dubna 2011 v 10 hodin bylo vedení ZZS KHK za přítomnosti radní s gescí zdravotnictví Jany Třešňákové a vedoucí odboru zdravotnictví ing. Bášové auditory ústně seznámeno se závěry auditu, jejichž hodnocení bylo celkově příznivé. Byla předána písemně Závěrečná zpráva firmy Axcode, kterou jsme nemohli doposud prostudovat. ZZS KHK se má vyjádřit k závěrům auditu do 20. dubna 2011. Na jednání bylo výslovně uvedeno, že do té doby se nebudeme k závěrům auditu vyjadřovat. Proto nás velice překvapila tisková zpráva Královéhradeckého kraje, která vyšla ještě před jednáním a udává zavádějící informace. Od této zprávy se vedení ZZS KHK kategoricky distancuje.

Tisková zpráva kraje

Téměř deset let působí v zodpovědné funkci ředitele Záchranné služby Královéhradeckého kraje MUDr. Ladislav Žabka PhD. Jeho práce byla vždy velice dobře hodnocena, podílel se na vypracování systému záchranné služby v České republice a dokonce spoluvytvářel zákon o záchranné službě. Příspěvková organizace pod jeho vedením se zdála být bezproblémová. Až na ty peníze, které rok co rok ředitel „poníženě“ na kraji pro svoji záchranku požadoval… Podle vedení kraje by mohl představitel záchranářů údajně vykazovat lepší manažerské výkony. Jinak řečeno, asi by tolik neprosil o zmíněné finance na provoz zdravotnického zařízení…

Přestože zřizovatel, tedy kraj, na jedné straně „hladil“ v minulých dnech svého ředitele po hlavě za ušetřené miliony, vzápětí mu vlepil políček v podobě vyhlášení výběrového řízení na jeho funkci. Ovšem o odvolání ředitele Ladislava Žabky zatím nepadlo ani slovo… Co si od toho rada slibuje, či co od tohoto kroku očekává? Do vypsaného výběrového řízení se totiž může přihlásit kdokoliv, kdo splňuje celkem nenáročná kritéria. Přitom podle koncepce zdravotnictví by měl tuto funkci zastávat zkušený zdravotník, o odbornosti ani nemluvě.

Aby toho nebylo kolem hradecké záchranky málo, krajský úřad si nechal zpracovat audit, který měl prověřit, jak dobře je hradecká záchranná služba spravována. Zřejmě chtěli za každou cenu najít na stávajícím vedení nějaký ten škraloup, který by zdůvodnil jejich jednání.

V kompetenci rady Královéhradeckého kraje je sice vyhlášení auditu na své příspěvkové organizace, ovšem je prapodivné, proč zadala tento audit zrovna prešovské firmě, která za své služby inkasuje „pouhých“ 900 tisíc korun.

Možná by stálo za to pověřit kontrolní výbor kraje prověřit tuto auditorskou zakázku. Navíc je více než podivné, že všechny audity na zdravotnická zařízení se konaly obdobným způsobem, za stejné peníze a pro auditorské firmy, které se k těmto zakázkám nedostávaly přes zdlouhavé konkurzy!

Dnes (6. 4.2011) vydal překvapivě Krajský úřad Královéhradeckého kraje tiskovou zprávu, ve které uvádí, že vedení Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje je podezřelé z úmyslné manipulace soutěží, ve kterých se rozdělují milionové zakázky z veřejných finančních zdrojů. Krajská záchranka podle auditu také nešťastně zadala výběrové řízení na nové sanity pro systém rendez-vous, na jehož konci byl nákup luxusních vozů Tuareg. To jsou údajně některé z výsledků auditu hospodaření Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, který minulý týden předali auditoři z Prešova vedení krajského zdravotnictví.

Máme tedy výsledky auditu. A chyby dle dnešní tiskové zprávy kraje auditoři našli: Že bylo možno nakoupit levnější auta, která by sice neměla požadované parametry, ale také by jezdila. Jestli si prešovští auditoři nevzpomněli na své osvědčené „dvanácettrojky“, které našemu zdravotnictví sloužily v minulém století a které se vyráběly právě na Slovensku?

Vzhledem k tomu, že v tiskové zprávě kraje nedali autoři prostor řediteli Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislavu Žabkovi, umožňujeme mu vyjádření k této kauze my, Klub krajských zastupitelů za ODS:

„Dne 6. 4. 2011 v 10.00 hodin bylo vedení ZZS KHK za přítomnosti radní s gescí zdravotnictví dr. Třešňákové a vedoucí odboru zdravotnictví ing. Bášové auditory ústně seznámeno se závěry auditu, jejichž hodnocení bylo celkově příznivé. Byla předána písemně Závěrečná zpráva firmy Axcode, kterou jsme si nemohli doposud prostudovat. ZZS KHK se má vyjádřit k závěrům auditu do 20. 4. 2011.

Na jednání bylo výslovně uvedeno, že do té doby se nebudeme k závěrům auditu vyjadřovat. Proto nás velice překvapila tisková zpráva Královéhradeckého kraje, která vyšla dnes ráno (6. 4.) ještě před jednáním, a udává zavádějící informace.

Od této zprávy se vedení ZZS KHK kategoricky distancuje,“ tolik MUDr. Ladislav Žabka, Ph.D. ředitel ZZS KHK.

Autor: MUDr. Jan Michálek, předseda klubu zastupitelů ODS Královéhradeckého kraje