VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Lovci lebek': Každý případ je specifický

Královéhradecký kraj /ROZHOVOR/ - Dva elitní pátrači policie získali prestižní ocenění Detektiv roku 2010, který uděluje každoročně Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Co vůbec jejich práce obnáší?

31.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

O nikom se nemluví tak často, jako o nich. Muži bez tváří, beze jmen. Média o nich píší jako o elitních bojovnících a lovcích teroristů. Dva z nich se teď stali detektivy roku 2010. Prestižní ocenění uděluje každoročně Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje za práci svých kriminalistů.

Letos jej získal právě tým dvou elitních pátračů. „Při naší práci musíme být hlavně trpěliví,“ shodují se. Jednomu je 31 let a u policie slouží již sedm roků.

„Lovcem lebek“ se stal před třemi lety. Aby se odreagoval, rád si zahraje hokej. Druhému z týmu je 43 let a k mužům zákona se přidal už před 24 lety. Do pátrací skupiny se přidal před dvěma roky. „Trošku dělám do historie četnictva a sbírám staré motocykly,“ prozrazuje.

Získali jste prestižní ocenění Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje Detektiv roku 2010. Co pro vás znamená?
Cena Detektiv roku 2010 je pro nás kromě ocenění naší celoroční práce zejména výzvou k práci další. Fakt, že komise vybrala ze všech nominovaných kolegů právě náš tým, nás velice těší, ale i zavazuje.

Berete je jako každé jiné ohodnocení nebo je pro vás něčím jiné, zvláštní?
Rozhodně se jedná o cenu, která nemá v našich krajských podmínkách obdoby. Mezi námi kriminalisty se jedná o prestižní ocenění a bylo pro nás velkým a milým překvapením, že jsme je s kolegou získali právě my.

Za jaký počin jste jej obdrželi?
Nedá se říct naprosto konkrétně, za jaký případ jsme ocenění získali. Je to ohodnocení naší celoroční práce v oblasti cíleného pátrání po hledaných osobách.

Vaše práce je často pro veřejnost neviditelná, dokud nedojde k dopadení hledaných osob. Ostatní kolegové na jiných postech jsou asi více na výsluní. Vadí vám to?
Rozhodně ne. Každá práce má svoje specifika a tahle, jak vy říkáte „neviditelná“, je pro nás velice zajímavá.

Co je pro vás k úspěšnému vyřešení případu nejdůležitější?
Hlavně trpělivost, neboť se mnohdy skutečně jedná o mravenčí práci. Důležitá je i zejména spolupráce s veřejností a s kolegy z dalších institucí.

Běžný smrtelník si pod vaší prací nedokáže mnoho představit, anebo má zkreslené názory z amerických kriminálních seriálů. V čem vaše práce především spočívá?
Cílené pátrání od běžného pátrání po hledaných osobách má svoje specifika. Policisté se v těchto případech zaměřují, jak již z názvu vyplývá, na konkrétní osobu s předem jasným cílem: vypátrat její místo současného pobytu nebo pohybu. Poté následují další kroky dle požadavku útvaru, který pátrání vyhlásil. Když se tato osoba vyhledá, zadržíme ji a předáme na místo určení. Tím může být rovnou věznice, pokud má být hledaný předán do výkonu trestu odnětí svobody nebo třeba na policejní služebnu či k soudu. Většinou se jedná o osoby, které se delší dobu vyhýbají nástupu do výkonu trestu.

Jaký případ byl pro vás nejobtížnější a proč?
Každý případ je specifický. Vzpomínám si na letošní případ z Trutnovska, kdy jsme museli požádat o spolupráci policejní zásahovou jednotku, neboť bylo důvodné podezření, že se bude hledaný muž, který měl nastoupit do vězení, bránit. Policie měla rovněž poznatky, že může být obklopen skupinou osob, která by mohla znesnadnit jeho zatčení. Díky precizní práci policistů ze zásahové jednotky však jeho zadržení proběhlo hladce.

Tvoříte tým. Už vás parťák něčím naštval? A dokážete se vždycky shodnout, anebo často dochází k výměně názorů?
Když jste s někým celý rok v práci několik hodin denně a někdy i v noci, bylo by neobvyklé, kdyby mezi námi nikdy nedošlo k výměně názorů. Vždycky se ale rychle vyčistí vzduch a kamarádství trvá dál.

Co je pro vás takovým nejbližším cílem nebo řekněme novoročním předsevzetím?
V osobní rovině všem do nového roku přeji zdraví a spokojenost, v té pracovní, aby se nám dařilo minimálně stejně tak, jako v tomto roce.

KDO JSOU ELITNÍ PÁTRAČI

Elitnímu pátracímu týmu Policie České republiky se často přezdívá „lovci lebek“. Identita těchto kriminalistů zůstává utajena, aby mohli v plném nasazení vykonávat svoji práci.

Členové týmu procházejí policejní databáze a vybírají si z nich ty „beznadějné případy“, které už třeba krajští policisté uložili k ledu. Dost často se jedná o odsouzené lidi, kteří se vyhýbají nástupu do výkonu trestu. Mají také obvykle na starosti osoby v České republice, které hledá Interpol či Europol.

Jak se pátrá
Kriminalisté v týmu „lovců lebek“ nechtějí příliš o svých metodách pátrání mluvit. Přiznávají jen to, že si vyměňují informace s kolegy z ostatních institucí a při pátrání v zahraničí i se svými kolegy z okolních zemí. S těmi se i pravidelně scházejí na hranicích. O jiných metodách lze jen spekulovat. Svědectví lze získat od známých uprchlíků, kteří zůstali v Česku. Zločince může prozradit i telefonování či korespondence.

Autor: Silvie Špryňarová

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JAN KRYS ze Dvora Králové nad Labem se narodil 13. července 2017 ve 13.03 hodin s váhou 3930 gramů a délkou 51 centimetrů. Radují se z něho rodiče Miluše Hlaváčková a Jan Krys i sestřička Nela.
10

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Ilustrační foto

Pobírali sociální dávky, na které neměli nárok

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Policisté pokračují v letních kontrolách kamionů

Náchod - Neustálé kontroly čekají během prázdninových měsíců řidiče projíždějící přes republiku. Na Náchodsku se dopravní policisté ve středu 19. července spojili s pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu a nedaleko přehradní nádrže Rozkoš vytvořili stanoviště ke kontrole řidičů dálkové nákladní dopravy.

Sklizeň komplikují vrtochy počasí

Královéhradecko, Náchodsko - Zatímco na Jičínsku jsou žně v plném proudu, na Trutnov-sku sklizeň obilí a řepky ještě nezačala.

Novináři se vydali po stopách, které na Náchodsku zanechal Jurkovič

Náchodsko – Po stopách svého slavného rodáka se vydali slovenští novináři, kteří přijeli do Kladského pomezí seznámit se s dílem, které zde zanechal slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení