Těžko šlo čekat něco jiného. Když královéhradecký krajský soud osvobodil hlavní strůjce údajného tunelu v náchodských gumárnách Rubena, těžko mohl včera potrestat jejejich pouhého pomocníka. Tím není nikdo jiný, než bývalý šampion v závodech tahačů Martin Koloc.

Je to dobrá zpráva na Seychely, kde se Koloc s rodinou ukrývá. Za podvody mu v Česku hrozilo až dvanáctileté vězení. Rozsudek je ale nepravomocný, státní zástuopkyně se na místě odvolala. Stejně jako v případě hlavních podezřelých, bývalých manažerů Rubeny. Ty hradecký soud osvobodil už v červnu poté, co jeho předcházející rozsudek zrušil Vrchní soud v Praze. Odvolací soud bude v říjnu.

Koloc podle obžaloby uzavíráním pro podnik nevýhodných smluv společně s bývalými manažery v letech 1991 až 1993 vytuneloval Rubenu o čtvrt miliardy korun. Činili tak před chystanou transformací na akciovou společnost.

„O trestný čin nešlo, protože nedošlo k majetkové škodě,“ řekl soudce Miroslav Mjartan, který se opřel o dodatečné znalecké posudky. „Zda Koloc jednal správně a morálně, to je otázka, která do podnikání nepatří, za předpokladu, že je dodržena zákonnost.“ A její porušení podle soudu nebylo prokázáno.

Ve vysvětlení rozsudku odkázal na dobu 1. poloviny 90. let. Na éru divoké privatizace, kdy „chyběl právní rámec, státem stanovená metodika privatizace a zásadní věcí byl výsledek, tedy právě privatizace,“ dodal soudce.

S tím, že nešlo o trestný čin, žalobkyně Ilona Kufčáková nesouhlasí a označila dění v Rubeně za „tunelování“.

Soudce Mjartan odkázal současné vedení bývalé Rubeny na občansko–právní soud.