Jak šel čas
• Na doživotí odsouzený Kajínek si odpykává trest za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o další z roku 1993. Na útěku z vězení tehdy pod plzeňskou věznicí Bory zastřelil podnikatele a jeho bodyguarda. Přežil jen druhý bodyguard přežil.

• Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. V roce 2004 se objevili noví svědci, kteří popsali okolnosti vražd jinak než soud. Jeden prohlásil, že údajně nestřílel Kajínek, nýbrž policisté.

• Kajínek té doby dvakrát bez úspěchu žádal o obnovu procesu, kdy poukazoval na nestandardní postup policie při vyšetřování vražd . Neúspěšné byly i stížnosti (včetně ministerských) k soudům či opakované prošetřování případu policejní inspekcí v létě 2010.

Tentokrát ji ovšem neposuzuje prezident, nýbrž ministerstvo spravedlnosti, na které Miloš Zeman tuto původně prezidentskou agendu převedl. Vyřízení milosti ještě nejspíš pár měsíců potrvá.

„Oddělení milostí k dnešku eviduje 655 žádostí o milost, šetření každé žádosti trvá zhruba čtyři měsíce. K podrobnostem žádosti Jiřího Kajínka se nemůžeme vyjadřovat, protože šetření není ukončeno," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Dodala, že Kajínkova žádost je však posuzována zcela standardně, podobně jako každá jiná.

Kajínek už poslal žádost o milost všem českým prezidentům. Jeho šance jsou však malé. I pokud by ministerstvo jeho žádost schválilo, konečné slovo by měl opět prezident. A ten už vloni dal najevo, že u Kajínka důvody pro omilostnění z doživotního žaláře, kde sedí za dvojnásobnou vraždu, nevidí. Zvlášť poté, co si prolistoval tlustý fascikl o jeho další trestné činnosti.

Přimlouval by se však za obnovu procesu, a v tomto směru také před časem slíbil zatlačit na příštího ministra spravedlnosti. „Nová vláda ale byla jmenována teprve ve středu, takže na to zatím nebyl čas," podotkl včera mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Už předchozí žádosti Kajínka o obnovu procesu ale skončily neúspěchem, nesplňovaly totiž podmínku předložení nových okolností v případu. Na tom se přitom nic nezměnilo, což nyní potvrdil i Kajínkův advokát Tomáš Zejda.

„Bohužel žádné dobré zprávy ani nové poznatky v kauze zatím nemám," poznamenal včera Zejda.

Před rokem Zejda neuspěl u tehdejšího ministra Pavla Blažka ani s žádostí podání stížnosti pro porušení zákona v Kajínkově kauze. Podnět směřoval proti zamítnutí jeho druhého návrhu na povolení obnovy procesu.

Ruka ruku myje, zoufá si Jirkova fanynka

Prachovice – Jedna z nejvěrnějších kamarádek Jiřího Kajínka, Zdena Havelková z Třemošnice u Prachovic, už po letech marných snah o obnovení procesu začíná ztrácet naději.

„Chtěla jsem teď věřit aspoň žádosti o milost, ale myslím, že prezident Zeman se chtěl jenom ukázat a že už od toho dává couvá. Tam nahoře, tam ruka ruku myje, všichni se bojí, že by se provalila skutečná jména, která za oběma vraždami stojí. Takže nikdo nedopustí ani obnovu procesu," říká zklamaná žena.

Se svým Jirkou si stále píše. Týden co týden. „Ten přitom naději neztrácí, stále si myslí, že se nakonec z kriminálu dostane," tlumočí jeho dopisy z mírovské věznice. Za posledních dvanáct let již Havelková navíc odeslala k rukám všech dosavadních prezidentů přes 2000 podpisů s žádostí o milost.

To, že v osvobození Kajínka věří stále méně lidí, potvrzuje Lukáš Charvát, který spravuje jeho fanouškovský web. „Hodně to v poslední době cítím z diskuzí. Lidé už jsou zapšklí," řekl. Kajínek přitom má obrovské množství příznivců nejen v okolí Prachovic. I celostátní průzkum ukázal, že v Kajínkovu nevinu věří dvě třetiny Čechů. Ale jen málokdo v to, že se skutečně dostane z basy ven.

Známým se stal Kajínek v říjnu 2000, kdy jako první vězeň v historii unikl z přísně střežené věznice v Mírově u Šumperka. Byl však dopaden a po přechodné internaci v Karviné nyní trest vykonává opět v mírovské věznici.