Stačí jim jen několik málo minut. Přesně vědí, jak a na co se zeptat, aby jim důvěřivý stařík prozradil, kde má uloženy své celoživotní úspory. Finty podvodníků neznají hranic, což dokazuje stále stoupající množství až neuvěřitelných případů. Jen v loňském roce jich policisté v Královéhradeckém kraji zaznamenali více než padesát. Podobně na tom jsou i v sousedním Pardubickém kraji.

„Případů neustále přibývá. Oproti předloňskému roku se jejich počet rapidně zvýšil.

I proto se policie rozhodla zahájit kampaň, která by měla seniory varovat před podvodníky,“ objasnila Lenka Burýšková z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Od konce dubna tak začali policisté důchodcům radit, aby nepouštěli vlka dovnitř. Přesně tak je pojmenovaná nová kampaň, která by měla starší a důvěřivou generaci varovat a poučit, čeho všeho jsou podvodníci schopni.

Po celých východních Čechách se vloni pohybovaly skupiny zlodějů, které měly dva stále se opakující příběhy. Systematicky si tyto gangy přišly na stovky tisíc.

První ze známých scénářů se snažil využít rodinných vztahů staříků. Podvodník pokaždé své oběti tvrdil, že ho poslal vnuk, který potřebuje půjčit peníze na všelijaké věci. Většinou o člověku věděl dostatek soukromých informací a důvěřiví důchodci mu uvěřili. Pak jim zbyly jen oči pro pláč. Ještě krutější fintu měla další parta lumpů. Ti zase namluvili své oběti, že v nemocnici leží jejich příbuzný, který měl těžkou nehodu, a že potřebují půjčit peníze na jeho operaci jinak zemře. Seniora pak naložili do auta a vezli ho buď k bankomatu nebo rovnou domů. „Svou historku měli velmi dobře vymyšlenou. Její důvěryhodnost podpořili ještě fiktivním telefonátem s lékařem,“ upřesnila Burýšková.

Partička potom zjistila, kde má doma důchodce uložené peníze, odlákala pozornost a vzala všechno. Při odchodu samozřejmě slibovali, že se jedná o půjčku, a že ji hned v příštích dnech vrátí. Avšak všechno to byl jen trik.

Letos je v kurzu finta podomních prodejců a pracovníků různých institucí, kteří jdou vracet přeplatky. „Staří lidé jsou pro podvodníky snadnou kořistí. Jsou důvěřiví, jelikož vyrůstali v jiných společenských poměrech,“ shodují se odborníci. Policisté se tak s novou kampaní chtějí dostat k důchodcům co nejblíž. Osm tisíc letáků upozorňujících na praktiky podvodníků tak dostanou senioři od lékařů, na městských úřadech, od pracovníků charity nebo je najdou i v autobusech či trolejbusech.

Jak se nejlépe zlodějům a podvodníkům ubránit

Obvyklý scénář zlodějů:
zpravidla jsou dva, jeden upoutá pozornost a druhý krade,
vyhledávají starší, osaměle žijící občany
vydávají se za pracovníky různých institucí, nebo tvrdí, že dobře znají jejich blízké
používají trik s rozměněním bankovky, většinou 5000 nebo 2000, přičemž zjišťují, kde mají senioři uložené své úspory, které ukradnou
pozor na lákavé zprávy o zvýšení důchodu, vrácení přeplatku, výhře nebo výhodné koupi
často žádají podepsat různé smlouvy nebo dokumenty (pojištění, televize, rozhlas apod.)

Jak se bránit možnému okradení:
nedávejte se do hovoru s cizími lidmi, kteří jednají podle tohoto scénáře
nepouštějte je do domu, či do bytu
neváhejte požádat o pomoc sousedy nebo rodinu
ihned volejte Policii ČR na linku 158, 156, 112

Bezpečnostní zásady:
zabezpečit dům (kukátko, řetízek)
při každém podezření volat policii
neotvírat neznámým osobám
ve výtahu nejezdit s cizími lidmi
nechlubit se šperky, cennostmi
návštěvu zástupců úřadů, institucí, řemeslníků domlouvat předem, abyste si byli jistí, kdy přijdou
požádat o předložení služebního průkazu nebo jiného dokladu
Zdroj: Policie ČR