VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okresní soud v Náchodě vrátil pivovar k došetření

Náchod – Bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka, kterému hrozí až 10 let vězení za údajně nevýhodný prodej Pivovaru Primátor Náchod, může klidně spát. Alespoň prozatím. Obžalobu, která ho viní ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele, totižve čtvrtek 6. lednaOkresní soud v Náchodě smetl ze stolu.

6.1.2011
SDÍLEJ:

Bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka.Foto: Jiří Máslo

Důvod? „Nejsou dány podmínky pro projednání obžaloby. Proto vracím obžalobu státnímu zástupci k došetření,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce Pavel Ruml.

Podíl Oldřicha Čtvrtečky na prodeji pivovaru, kdy město podle obžaloby přišlo prodejem do rukou LIF a.s. o 35 miliónů korun, tak soud posuzovat nebude. A to proto, že pro takové rozhodování nedostal údajně dost podkladů.

Za obžalobou ex-starosty Náchoda si plně stojí státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Náchodě Vladimír Štěpánek, který ji sepsal. Oldřich Čtvrtečka, který se včerejšího hlavního líčení nezúčastnil, podle Štěpánka podepsal se společností LIF a.s. smlouvu o prodeji za 150 miliónů korun, a to přesto, že konkurenční Holba a.s. nabízela o 35 miliónů víc. Navíc podepsal dodatečně pozměněnou smlouvu, která neodpovídala zastupitelstvem schváleným podmínkám prodeje. „Je tedy zřejmé, že nejednal v souladu s tím, čím ho zastupitelé pověřili. Kromě toho bylo zjištěno, že smlouva o prodeji pivovaru byla antidatovaná,“ uvedl.

Argumenty žalobce však náchodský soud neuznal: „Změny ve smlouvě jsou spíše technického rázu. Obžalovaný měl právo takovou smlouvu podepsat, a to bez schválení zastupitelstva,“ tvrdí soudce Pavel Ruml.

Soudce Pavel Ruml dále však naznačil, za jakých okolností, by byla obžaloba pro soud akceptovatelná a soudem projednatelná. „V obžalobě chybí informace, které by dokazovaly výši škody. Tedy zmíněných 35 miliónů korun, o které město údajně přišlo tím, že pivovar prodalo LIF a.s. a nejednalo s konkurencí, Holba a.s., která nabízela 185 miliónů. Takovým důkazem by měl být znalecký posudek, který by stanovil, jaká byla v té době reálně dosažitelná cena pivovaru. A tedy, jaká mohla vzniknout škoda,“ dodal soudce.

„Soudu jsem dal vše,“ míní žalobce

Státní zástupce Vladimír Štěpánek je názoru, že dodal soudu vše, co bylo k projednání obžaloby nutné. „Samozřejmě, že pokus o to, získat znalecký posudek, o kterém mluví soud, byl ze strany orgánů činných v trestním řízení vykonán. Získat se ho ale z mnoha objektivních důvodů nepodařilo. A to i proto, že si ho v dané době neopatřila ani náchodská radnice, když se rozhodla pivovar prodat. Prodávala tedy bez odborného posouzení jeho ceny,“ upozornil státní zástupce. „Pokud jde o nutnost posudku k projednání obžaloby, pak podle mne není relevantní. Obžaloba dostatečně popisuje jednání obžalovaného tak, aby mohlo být posouzeno soudem. Na podané obžalobě trvám a podávám stížnost proti rozhodnutí soudu, který se rozhodl obžalobu neprojednat,“ dodal státní zástupce.

O tom, zda bude Okresní soud v Náchodě, obžalobu v nezměněné podobě projednávat, rozhodne až odvolací soud. „Tím je v daném případě Krajský soud v Hradci Králové. Rozhodnuto by mohlo být do čtyř až šesti týdnů,“ odhaduje soudce Pavel Ruml. (Jiří Máslo)

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení