VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie kvůli tragickému pádu lanovky obvinila provozovatele

Hradec Králové, Špindlerův Mlýn - V souvislosti s tragickým pádem nákladní lanovky, který se odehrál před dvěma lety ve Špindlerově Mlýně, policie obvinila jejího provozovatele.

23.11.2015
SDÍLEJ:

Chata BumbálkaFoto: Archiv

Do nákladní lanovky osudného večera nasedli lidé,  aby se přepravili do horské chaty. Cestou však prasklo tažné lano a lanovka se zřítila asi z desetimetrové výšky. Při pádu přišel o život osmatřicetiletý muž, další dvě ženy a dvě děti ve věku 11 a pěti let utrpěly těžká zranění.

Opotřebené lano nevydrželo

Policie zjistila, že v dolní stanici lanovky nebylo žádné upozornění, aby se nákladní lanovkou nepřepravovali lidé, a při vyšetřování se navíc ukázalo, že hosté lanovkou do chaty jezdili i jindy. „Je zřejmé, že provozovatel, který je zároveň i strojníkem lanovky, nedbal, že se jedná o nákladní lanovku typu lehké lesní lanové dráhy, jejímž účelem bylo zajištění celoročního provozu chaty, její zásobování potravinami a odvoz komunálního odpadu," informovala policejní mluvčí Ivana Ježková.

„Z vyšetřování je také zřejmé, že provozovatel neprováděl povinné kontroly lanového zařízení a o kontrolách nevedl povinnou evidenci," sdělila mluvčí. Podle znalců, které policie k případu přizvala, vykazovalo přetržené lano  vysoký stupeň opotřebení. Při poslední jízdě opotřebené lano nevydrželo zátěž přetížené klece a přetrhlo se.

Pětačtyřicetiletého provozovatele lanovky vyšetřovatel obvinil ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Obviněnému muži v případě uznání viny před soudem hrozí trest odnětí svobody od jednoho do šesti let," upozornila mluvčí.

Rodina s dětmi na konci listopadu roku 2013 cestovala na chatu Bumbálka v lokalitě Přední Labská. Po pádu lanovky musely být zraněné děti i ženy být dlouhodobě v nemocniční péči. Jedna z žen utrpěla  zlomeninu bérce a zranění oka, druhá musela kvůli krvácení do mozku podstoupit operaci.

Vyšetřování trvá už dva roky. Policie musela vyslechnout množství svědků a zadat množství znaleckých posudků, odborných zpráv a vyjádření. Kromě znalců v oborech soudního lékařství a znalců v oboru strojírenství se k věci vyjádřil i soudní znalec z oboru defektoskopie, metalografie a technické diagnostiky.

Případem se zabývala také Drážní inspekce, zjistila však, že zařízení není lanovou dráhou, jak o ní hovoří zákon o drahách, takže do kompetence inspekce nespadá.

Obviněná matka
V případu spadlé lanovky padla první obvinění už v únoru. Policie obvinila 44letou matku dvou zraněných dětí z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
„Událost je o to tragičtější, že při nehodě zemřel otec dětí a oba rodiče podle všeho jednali ze svého pohledu v dobrém úmyslu. V tu dobu byly totiž v Krkonoších velmi špatné klimatické podmínky a oni chtěli děti uchránit před namáhavou cestou na chatu… Bohužel ale pro cestu zvolili lanovku, která zcela jednoznačně nebyla určená pro přepravu osob," uvedla tehdy policie. Podle vyšetřovatelů je rodič či zákonný zástupce ze zákona povinen chránit nezletilé děti před všemi riziky, které je mohou poškodit. „A v tomto případě děti byly, byť nedbalostně vystaveny riziku,"  podotkla Ivana Ježková.
Ženu soud v Trutnově uznal vinou, ale upustil od jejího potrestání. Obvinění zemřelého muže bylo zastaveno.

Autor: Ivana Vitovská

23.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení