VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přísedících soudců je v Náchodě dostatek, většina seniorů

Náchod - Jak nás informovala Olga Galová, předsedkyně Okresního soudu v Náchodě, v současné době má tato instituce dostatečný počet přísedících soudců. Nyní na soudě pracuje celkem osmatřicet přísedících. „Nebylo tomu ale tak vždycky. Před časem byli jmenováni další přísedící a nyní máme dostatečný počet,“ říká Galová.

25.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Už bezmála dvaadvacet roků dělá přísedícího u soudu Josef Špaček z České Skalice. Zastupitelstvo ho v této funkci potvrdilo na další čtyři roky. „Už si přesně nevzpomínám, jak to bylo na začátku. Myslím ale, že už někdy v roce 1986 mě někdo navrhl,“ zapátral v paměti Špaček. Jeho pravomoci jako laika jsou poměrně důležité. Může klást otázky nejen svědkům, ale také obžalovaným, může při rozsudku projevit svůj názor. Špaček se domnívá, že přísedícími u soudu jsou většinou lidé v důchodovém věku. „Mladí lidé by asi měli problémy v zaměstnání, protože některé případy jsou náročné na čas a zaměstnavatel by je zřejmě nechtěl uvolnit,“ uvádí Josef Špaček. Ten si vzpomíná na kuriozní případ, který se u soudu řešil před zhruba pěti lety. „Tehdy jsme soudili mladistvého, který vylezl v Novém Městě nad Metují na balkon jedné starší paní. Ta na něm pěstovala durman, který má psychotropní účinky. Mládenec ho natrhal a se svými kamarády z něho udělali vývar. Ten požili a potom blbli na ulici. Byli úplně v tranzu,“ přiblížil jeden z případů přísedící Špaček.


Přibližně deset roků je také přísedícím u soudu v Náchodě Čeněk Hubka z Červeného Kostelce. „Vzpomínám si, že na městský úřad tehdy přišel požadavek na doplnění přísedících u soudu. Od té doby to dělám. Funkce přísedících je zodpovědná, protože stačí, abych se z nějakých důvodů nedostavil na jednání a soud neproběhne,“ upozornil Hubka. Stejně jako jeho kolega Špaček se domnívá, že věkový průměr přísedících se pohybuje okolo důchodového věku. „Není to příliš finančně zajímavé a zabere to hodně času. Navíc starší lidé nejsou pro soud finančně nákladní, protože mladým by se musela uhradit ušlá mzda,“ doplnil Hubka. Podle něj kritika protahujících se soudních případů není zcela na místě. „Taky jsem byl v tomto směru kdysi kritický. Nyní jsem ale změnil názor. Stačí, když se nedostaví svědek a už se případ protahuje,“ poznamenal červenokostelecký přísedící, který vzpomíná na vlekoucí se případ dětské pornografie v Náchodě. „Bylo to zdlouhavé a samozřejmě dost nechutné, když do soudní síně přicházely maminky se svými nezletilými dcerami,“ dodal Čeněk Hubka.


Přísedících soudců je sice v současnosti dostatek, avšak za pár let tomu může být jinak. Zásadním problémem totiž je jejich věk. Drtivou většinu z nich totiž tvoří důchodci. Důvodem může být pouze symbolická odměna.


„Zaměstnaný člověk dnes nemá čas a zejména motivaci, aby za velmi nízkou odměnu trávil poměrně hodně času u soudních jednání, vždyť hlavní líčení v trestních věcech často trvají celé dny,“ popisuje situaci tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.
Nejenom proto si ale řada odborníků myslí, že je současná situace nevyhovující.


„Přísedící laici přinášejí prvek lidovosti, který ale nepřináší žádné výhody,“ myslí si například prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.


Ministerstvo spravedlnosti chce proto od příštího roku začít pracovat na změně týkajících přísedících soudců.


Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by například přísedící měli skládat přísnější zkoušky z práva. „Za tuto práci by ale také dostávali větší odměnu, než jen symbolickou,“ dodává Pospíšil. Ministerstvo uvažuje také o snížení počtu případů, jejichž projednávání by se zúčastňovali. Přísedící nahradili po roce 1989 tzv. soudce z lidu. Přísedící nejsou profesionální soudci a často nemají žádné právnické vzdělání. (hyš, doh)

25.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení