VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za mnohamilionový podvod padl sedmiletý trest

Hradec Králové – Na sedm let do vězení s dozorem poslalkrajský soud třiačtyřicetiletého Karla Samka z Mokré na Rychnovsku, který se dopustil podvodu.

21.10.2010
SDÍLEJ:

Krajský soud v Hradci Králové - ilustrační foto.Foto: Karolína Dopitová

Podle rozhodnutí senátu obžalovaný musí poškozenému muži uhradit způsobenou škodu ve výši přes 33 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Samek se na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Podle obžaloby se Karel Samek trestného jednání dopustil v době od počátku roku 2008 do června 2009. Nejdříve zjistil, jak rozsáhlý majetek vlastní poškozený muž, kterého dobře znal. Poté s pomocí jednoho komplice svou oběť vyhledal v Praze a odvezl ji v červnu 2008 do Českého Meziříčí, kde muže ukryl.

„Několik dní poškozeného přesvědčoval o nebezpečí exekuce na jeho veškerý majetek. Využil jeho důvěřivosti a uvedl ho v omyl svým nepravdivým slibem, že spolu sepíší smlouvu, kterou poškozený záměrně nedodrží, a z toho mu vyplyne dluh vůči Karlu Samkovi. Majetek pak bude v rámci exekuce zpeněžen a výtěžek exekuce mu Karel Samek po odečtení odměny za tuto službu vrátí,“ uvedla státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Ve spisech stojí, že Karel Samek v červnu roku 2008 ve Studnici na Náchodsku předložil poškozenému muži k podpisu písemnost, označenou jako „smlouva o budoucí smlouvě nájemní nebytových prostor“ o celkové výměře přes 21 tisíc metrů čtverečních. Objekt se nacházel v obci Čánka. Ve smlouvě obžalovaný figuroval jako budoucí nájemce a poškozený jako budoucí pronajímatel. Ten se zavázal uzavřít nájemní smlouvu nejpozději do pěti dnů. V případě nesplnění termínu byl pronajímatel nucen uhradit smluvní pokutu ve výši 120 milionů korun. K pronájmu nebytových prostor záměrně nedošlo.

Z popudu Samka byl sepsán notářský zápis o uznání dluhu s tím, že pokud nebude dlužná částka ve výši 120 milionů korun Samkovi uhrazena, bude vyhlášena soudní exekuce na majetek poškozeného, což se také stalo.

V obžalobě je uvedeno ještě několik dalších obdobných jednání obžalovaného, jejichž cílem se staly nejen některé bytové domy v Praze a Kolíně, ale i zemědělské usedlosti na Opočensku, jež poškozený spoluvlastnil. Některé případy podvodu skončily jen ve stadiu pokusu.

„Celkem byla poškozenému způsobena škoda ve výši přes 33 milionů korun. Prodejem dalších nemovitostí, který se nepodařilo realizovat, mu mohla být způsobena ještě škoda ve výši 7,4 milionu korun,“ tvrdila státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Karel Samek obvinění u soudu odmítl. Podle něho inciátorem žalovaného skutku byli dva muži z Prahy, které údajně neznal. „Vyvíjeli na mě nátlak, tvrdili, že u otce poškozeného, který zemřel, měli vysoké pohledávky. Poškozený smlouvy podepsal dobrovolně. Bál se i policistů z Prahy, kteří ho měli okrást,“ vypověděl obžalovaný.

Senát však Samkovi neuvěřil a uložil mu trest v první polovině zákonné trestní sazby. „I laikům je jasné, že smluvní pokuta ve výši 120 milionů korun vybočuje z normálu a je mimo rámec lidského chápání, navíc má–li jít o pronájem nějakého pozemku,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Miloslav Ježek. „Poškozený je ovlivnitelnou osobou, této skutečnosti obžalovaný využil,“ dodal soudce.

Autor: Karel Hrazděra

21.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení