VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valdickou věznicí otřásá další skandál

Východní Čechy– Ve vězení si vyděláte a ještě se dobře najíte, alespoň ve Valdicích – v jednom z nejpřísněji střežených žalářů to ještě donedávna šlo. V červnu se zde provalila kauza s pronášením drog, mobilních telefonů i jídla.Při testu na přítomnost drog bylo z 307 odběrů šest pozitivních. Zabaveno bylo i několik mobilních telefonů.

18.8.2011
SDÍLEJ:

Cela pro čtyři osoby ve valdické věznici.Foto: Josef Witschel

Před více než dvěma týdny se kvůli této kauze vzdal svého místa dosavadní ředitel zařízení Karel Kocourek. Výrazně si ale nepohoršil, nyní zastává pozici analytika na Generálním ředitelství Vězeňské služby ČR. To společně s ministerstvem spravedlnosti provedlo v průběhu července ve Valdicích několik hloubkových kontrol.

„Zjistili jsme závažné porušování pravidel v oblasti zaměstnávání vězňů a dále pochybení při vnášení nedovolených předmětů do prostorů věznice. Na základě těchto zjištění jsme iniciovali několik trestních oznámení a personální i systémové změny,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti ve své tiskové zprávě.

Vězni prodávali svoji práci

V souvislosti s porušováním pravidel pro zaměstnávání odsouzených pak věznice čelí podezření, že někteří z nich prodávali svoji práci. Zadlužení vězňové vykazovali svůj pracovní výkon na spoluvězně, kteří dluhy nemají. Nemohla jim být tak strhávána část výdělku na úhradu dluhů. Spoluvězeň bez peněžních závazků pak za toto krytí dostával určité procento z pracovní odměny zadluženého.

,,Ministerstvo iniciovalo několik trestních oznámení pro trestný čin podvodu v souvislosti s nelegálními praktikami při zaměstnávání vězňů a trestní oznámení pro podezření z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Ministerstvo a kontrolní orgány vězeňské služby rovněž prošetřují podezření, zda se někteří zaměstnanci nedopustili porušení pracovněprávních či služebních předpisů,“ informuje tiskové
oddělení ministerstva spravedlnosti.

Jak už jsme uvedli, ředitelské místo opustil Karel Kocourek, řízením je dočasně pověřen první zástupce ředitele věznice Mírov Jiří Mach.
Rezignoval také Kocourkův první zástupce Milan Sim. Na místo ředitele je vypsáno výběrové řízení, které proběhne v říjnu. Taktéž nový zástupce vzejde z výběrového řízení.

Ředitel i zástupce dostanou výsluhu

Vypovězením z pracovního poměru získají doživotní výsluhu. K výši výslužného tisková mluvčí valdické věznice Eva Francová Deníku řekla: „Výši výslužného upravuje zákon 361/2003 Sb. o služebním poměru. Odchodné řeší §156, výsluhy § 157 a 158. Konkrétní údaje konkrétních osob bohužel zveřejňovat nemohu, jelikož jde o citlivou informaci a zveřejněním by se mohlo jednat o správní delikt postihovaný Úřadem pro ochranu osobních údajů.“

Ve funkci dále končí vedoucí oddělení prevence, s nímž bylo zahájeno kázeňské řízení.
Přímo ve Valdicích byla přijata další opatření, která by měla omezit pronášení předmětů do areálu.

Důsledný monitoring

Prozatímní ředitel Mach rozhodl o důsledném monitorování odsouzených, u kterých je podezření z užívání drog. Zaměstnanci budou provádět důkladnější kontroly ubytoven a pracovišť odsouzených. Změní se také systém kontroly zásilek, zaměstnanců i dalších osob (např. návštěv) vstupujících do věznice. Součástí změn bude i nákup nového detektoru drog a dvou protidrogových psů.

Historie kriminálu

Věznice je situována v objektu dřívějšího kartuziánského kláštera, který se nachází 4 km za městem Jičín, směrem na město Lomnice nad Popelkou a Semily. Založil jej v letech 1627 Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna.
V roce 1856 bylo rozhodnuto, že z bývalé kartuzie bude zřízena centrální věznice, ta nejtěžší pro tresty od 10 let po doživotí.

Fakta z věznice

-ke dni 16.8. 2011 je v zařízení 1179 vězňů
-počet zaměstnanců: 249 příslušníků a 171
občanských pracovníků
-ke dni 16.8. bylo zaměstnáno 610 vězňů
-ve věznici v současné době působí 10 cizích subjektů, kteří odsouzené zaměstnávají

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

18.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení