VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve sporu o pozemek dal soud zapravdu farnosti

Hradec Králové - Obejde se chata bez ohniště a bez kůlny? Patřila ruprechtická farnost benediktinům nebo diecézi? Spory o restituce přinášejí zajímavé otázky.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Atilla Racek

Římskokatolická farnost Teplice nad Metují včera vyhrála s Krajským pozemkovým úřadem  spor o malý pozemek. Pozemkový úřad před časem rozhodl, že se parcela v rámci restitucí farnosti nevrátí, protože je nezbytně nutná k provozu chaty postavené na vedlejším pozemku, Krajský soud v Hradci Králové však po výslechu svědka, kterým byl jeden z majitelů chaty, vyhodnotil  spor jinak.

Ohniště a přístřešky

Devětapadesátiletý muž, který chatu postavenou v roce 1966 spolu s dalšími příbuznými zdědil po svém otci, přiznal, že by o možnost užívat vedlejší pozemek nerad přišel.

Majitelé chaty si pozemek, na němž si vybudovali ohniště a dva jednoduché přístřešky, chtěli koupit, a tak se před několika lety obrátili jak na královéhradecké biskupství, tak na pozemkový úřad. Církvi však tehdy ještě pozemky nebyly vydány, a tak s nimi nemohla disponovat, a k prodeji nebyl oprávněn ani pozemkový úřad. Ten majitelům parcelu alespoň pronajal.

Všechny okolní pozemky stát loni v rámci restitucí farnosti vrátil, včetně parcely, na níž je příjezdová cesta k chatě.  Jejích majitelů se to však nijak nedotklo. „V přístupu k chatě mě nikdo neomezoval,"  řekl včera svědek.

Jeho obavy, že pokud by byl pozemek s ohništěm vrácen farnosti, nemohl by ho už používat, se snažil zmírnit právník Stanislav Hykyš, který farnost zastupuje. Podle něj by se na nájemní smlouvě nic nezměnilo. „Kdyby nájem přešel z pozemkového úřadu na církev, nijak by se mě to nedotklo," připustil majitel.

Soudce Jan Fifka dal nakonec zapravdu farnosti.

„I když to s chatou souvisí, ten pozemek není pro její provoz nezbytně nutný," řekl a vydal parcelu farnosti.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

Správce nebo majitel

Soud se včera zabýval ještě jedním sporem týkajícím se restitucí. Ve sporu s pozemkovým úřadem tentokrát stála římskokatolická farnost – děkanství Broumov, která usiluje o navrácení hektarového pozemku v Ruprechticích. Pozemek byl kdysi majetkem zdejšího kostela, který až do 50. let minulého století spravoval řád benediktinů.

„Pozemkový úřad to vyhodnotil tak, že šlo o majetek benediktinů, my s tím ale nesouhlasíme," řekl Stanislav Hykyš. Vysvětlil, že i když farnost spravovali benediktini, ve skutečnosti patřila diecézi. Pozemek však nedostal ani řád. Benediktini o něj totiž nepožádali.

Soudce Jan Fifka tento případ označil za velmi zajímavý, včera jej však rozhodnout nemohl. Právní zástupkyně pozemkového úřadu si totiž chce ještě ověřit, zda řád o pozemek skutečně nepožádal. Soud bude pokračovat na začátku května.

Malé parcely, ale důležité rozsudky
Není to jediný případ, kdy královéhradecká diecéze usiluje o vrácení malých parcel, které pozemkový úřad farnostem nevydal s odůvodněním, že jsou nezbytně nutné pro provoz nějaké stavby. Krajský soud řeší také spor o malý kousek louky u letiště v Přibyslavi mezi zdejší farností a Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Církvi už zde byly vydány pozemky o rozloze asi 27 tisíc metrů čtverečních, část velká asi 130 metrů čtverečních však chybí, protože přibyslavská meteorologická stanice tam hluboko pod zem umístila půdní teploměry. Církev pozemek využívat nechce a právní zástupce diecéze Stanislav Hykyš uvedl, že by jej i po získání nechala k využití ČHMÚ. Přiznání pozemku by však bylo důležitým vodítkem pro další podobné spory.
„Zákon je mladý a tyto rozsudky jsou jedny z prvních, takže mají precedenční význam," vysvětlil Stanislav Hykyš.

Autor: Ivana Vitovská

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení