VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za tři týdny zahradničení dostal u soudu pět let vězení

Východní Čechy, Praha – Výrazného snížení trestu uděleného za zajišťování provozu pěstírny marihuany se nyní dočkal u odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze 41letý Nguyen Van Hoa z Vietnamu.

2.8.2013
SDÍLEJ:

Van Hoa Nguyen z Vietnamu u Krajského soudu v Hradci Králové.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Zatímco v dubnu tento takzvaný zahradník starající se o nelegálně pěstované rostliny konopí vyslechl u královéhradeckého soudu osmiletý verdikt, nově dostal pětiletý trest. A ten si má odpykat v mírném režimu – pouze ve věznici s dozorem.

Zaléval a hnojil

Původní rozsudek, byl přitom na samé spodní hranici zákonem stanovené sazby za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami ve velkém rozsahu, hrozilo mu až 12 let. Odvolací senát přihlédl k tomu, že cizinec se trestné činnosti dopustil pod tlakem tíživých poměrů, ve kterých se ocitla jeho rodina – a také vzal v úvahu, že se dotyčný vlastně neprovinil ničím horším, než že po dvacet dnů v prostředí vlhkého dusna zaléval a hnojil svěřené rostliny.

Hlavní organizátoři, kteří pěstírnu v pronajatém domě založili, vybavili a provozovali, zůstávají neodhaleni a bez trestu. Stejně jako trojice zahradníků, kteří v domku ve Vysokém Mýtě, kde policisté Nguyena zatkli přímo na místě činu, působili před ním.

Přes tisíc kytek

Souzený Asiat v září loňského roku obsluhoval důmyslně sestavené zařízení pro pěstování konopí za použití lamp a vzduchotechniky. Celkem měl na starosti 1162 rostlin v různých stadiích růstu; policejní protokol zaznamenává „kytky" vysoké 80, 50 a 10 cm. Podle posudku obsahovaly vysoký podíl cannabinoidních látek, ze zajištěného množství by bylo možno získat nejméně 57 kilogramů marihuanové sušiny.

Obhájce Pavel Stratílek ovšem klienta představil ne jako zločince, nýbrž spíš jako nešťastného člověka. Doma ve Vietnamu se Nguyen zadlužil, aby mohl zaplatit cestu do Česka, kde chtěl vydělat peníze pro svoji rodinu. Dopisy jeho nezaměstnané manželky, které se u soudu objevily, potvrzují, že rodina neměla dost prostředků jednak na léčení nemocných dětí, jednak na školu. V Česku se Nguyen ocitl pod ještě větším tlakem. Nejen že nebyl schopen posílat peníze domů, ale nedařilo se mu ani splácet půjčku, kterou si vzal na cestu. A když slyšel, že si dluh může odpracovat, netušil prý, co ho čeká. Vše pochopil, až když byl odvezen do Vysokého Mýta, kde mu řekli, že se bude starat o léčivé byliny. O jakou „léčivku" jde, prý poznal sám; marihuanu znal už z Vietnamu. Byť konopí v jeho domovině prý vypadá malinko jinak.

Podle Stratílka se klient do trestné činnosti zapojil pod nátlakem. „Při zadržení ani při domovní prohlídce nebyl nalezen jeho cestovní pas," upozornil advokát. A připomněl, že Nguyen sám nic neorganizoval. On neuzavíral smlouvu na pronájem domku, on pěstírnu nebudoval ani nebyl zainteresován na jejích výnosech. On byl člověkem zavřeným uvnitř, vykonávajícím funkci zahradníka. Člověkem, který z domku nevychází, odkázaným na to, že mu nějací „oni" vozí jídlo. A dokonce prý musel požádat o nákup majitele domu, když si vlastník nemovitosti přišel pro pravidelný 25tisícový nájem údajného skladu…

Pět let postačí

Argumentům advokáta vrchní soud popřál sluchu. A s ohledem na to, že zločin zůstal pouze ve stadiu přípravy, rozhodl o mimořádném snížení trestu pod spodní hranici trestní sazby. „Přihlédli jsme k povaze a závažnosti spáchaného činu a k poměrům pachatele," zdůvodnil již pravomocné rozhodnutí předseda odvolacího senátu Ľubomír Klimáček.

V platnosti přitom nadále zůstávají ostatní součásti původního osmiletého verdiktu: vyhoštění ze země na dobu neurčitou, zabrání věcí zajištěných v pěstírně a rozhodnutí o tom, že s požadavkem na náhradu škody se majitel nemovitosti odkazuje na občanskoprávní řízení.

Muži v pozadí? Ten větší a ten menší
• Lidi stojící v pozadí, kteří marihuanový byznys organizovali, potrestání unikli. Vypátrat se je nepodařilo, když odsouzený cizinec tvrdí, že šéfy nezná – a vlastně s nimi ani příliš nebyl v kontaktu.

• Nepomohl ani majitel domu, v němž se marihuana pěstovala. Nájemní smlouva se kvůli neověřovaným údajům ukázala být jen cárem papíru. Muže, s nimiž jednal, popsal jako dva šikmooké Asiaty, kteří všichni vypadají podobně; jeden byl větší a druhý menší.

• V jeho zájmu přitom bylo, aby se je podařilo vypátrat. Pěstírna totiž nejenom poznamenala stěny nemovitosti, na hrbu majitele domu zůstal pěkný dloužek: musí zaplatit 400 tisíc korun za neoprávněný odběr elektřiny.

Autor: Milan Holakovský

2.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení