VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé u soudu: seznam investic se nám nezdál

Náchod/Jaroměř - Včera 5. června u náchodského okresního soudu pokračovalo výslechy svědků líčení s jedenácti jaroměřskými současnými či bývalými zastupiteli, obviněnými z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku za prodej restaurace v někdejším kině.

6.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Zastupitelé stojí před soudem proto, že před šesti lety prodali restauraci někdejšímu nájemci, který za objekt nabídl nejnižší cenu 430 tisíc korun.

Soud včera vyslýchal třeba bývalou starostku a zastupitelku Jiřinu Jelínkovou. Ta je jedním ze zastupitelů, kteří se zdrželi hlasování o inkriminovaném prodeji. Na tehdejší zastupitelstvo totiž přišla později. Uvedla, že o záležitosti zastupitelé jednali i dříve, než před oním hlasováním o prodeji. „Věc se projednávala na rozšířené radě…," uvedla Jelínková s tím, že se hovořilo třeba o seznamu investic, který měl někdejší nájemce předložit a požadoval jejich započtení. Podle ní se o zápočtu investic zastupitelé dohadovali. „Vím, že jsem protestovala, že v seznamu byl kulečníkový stůl…," řekla Jelínková.

Zdálo se jí prý rozumné výběrové řízení zrušit, protože podle ní bylo špatně připraveno. „Byly v tom nejasnosti s uznáním zápočtů," řekla.

Před soudem vypovídal také někdejší zastupitel Miloš Tomek. Podle něj byl prodej tehdejšímu nájemci smysluplný a vnitřně by se s ním ztotožnil, ale nezdála se mu příliš nízká cena.

„Za prodej jsem očekával vyšší cenu," uvedl Miloš Tomek. Nehlasoval ale nakonec pro prodej ani jednomu ze zájemců. Další dva společníci, kteří nabídli částku nejvyšší, totiž podle něj nepůsobili důvěryhodně a cenu, kterou nabízeli, možná nebyli schopni zaplatit. Tomek uvedl, že snížení nabídnuté ceny totiž požadovali na radě města poté, co došlo k rozlepení obálek s nabídkami, ale ještě před rozhodováním zastupitelstva.

„Upřímně řečeno když si to za ty roky promítnu, tak mám štěstí, že jsem nehlasoval jinak," uvedl Tomek.

U soudu vypovídal také bývalý zastupitel Oldřich Španiel. Ten s prodejem nesouhlasil a výběrové řízení navrhoval zrušit. „Uváděl jsem, že když u výběrového řízení nebyly stanoveny žádné jiné podmínky, tak jediným kritériem je cena," řekl. Když zastupitelé podle něj nerozhodli dle cenových nabídek, měli soutěž zrušit.

Také Španiel uvedl, že předložený soupis dokladů o investicích do objektu tehdejším nájemcem se mu nezdál. Byl v něm podle něj zahrnut třeba kulečníkový stůl či další vybavení, které nebylo investicí do stavby a které by si nájemce mohl kdykoliv odnést. Stejně tak vykázaný stavební materiál mohl být podle něj použit kdekoliv. Pokud měl nájemce investovat do zhodnocení budovy, když to nechtělo dělat město, pak se podle Španiela měly investice provádět po jasné dohodě s městem.

Obžaloba jedenáct členů někdejšího zastupitelstva viní z toho, že restauraci prodali za cenu menší, než je cena obvyklá, jak ji určil i posudek. Navíc jedna z konkurenčních nabídek činila 2,1 milionu korun. Městu tak mohla prodejem vzniknout škoda milion a sedm set tisíc korun. Obžalovaným hrozí v případě odsouzení trest v rozmezí šesti měsíců až pěti let za mřížemi.

Vedení města se dosud hájilo, že až do inkriminovaného prodeje během sedmi let provedl provozovatel, který nemovitost od města získal, řadu rekonstrukcí. Velmi nízká cena tak měla být kompenzací za investice vložené do restaurace.

Zdůvodnili prodej řádně?

Obžaloba ale klade obviněným za vinu, že nepostupovali podle zákona o obcích a odchylku od ceny obvyklé během jednání o inkriminovaném prodeji řádně nezdůvodnili.

„Problém je v tom, že ne každé zdůvodnění je zdůvodnění odůvodnitelné. Odchylku od ceny obvyklé v takovém případě nelze podle mého názoru zdůvodnit pouze tak, že se například nemovitost prodá jednomu zájemci řádově o deset milionů méně jenom se zdůvodněním, že ten člověk hezky vypadá," vysvětloval už dříve náměstek okresního státního zástupce Vladimír Štěpánek.

Právní složitost kauzy spočívá podle něj v tom, zda je možno akceptovat jakékoliv odůvodnění odchylky od ceny obvyklé. „Jsem přesvědčen stejně jako policejní orgány o tom, že k naplnění litery zákona v tomto konkrétním případě nedošlo takovým způsobem, jaký předpokládá zákon. To znamená, že obžalovaní konkrétní odchylku od ceny obvyklé řádným způsobem nezdůvodnili, pokud ji vůbec zdůvodnili," dodal Štěpánek.

O co šlo při prodeji restaurace v kině?Objekt město prodalo po vášnivé debatě na zasedání zastupitelstva tehdejšímu provozovateli Luďku Čánimu, který nabídl nejméně, a to 400 tisíc korun. Další zájemce nabídl přes půl milionu, třetí přes dva miliony korun. Znalecký ohodnotil objekt na jeden milion sto tisíc korun. Starosta tehdy na zastupitelstvu prohlásil, že za sedm let, co hospoda funguje, provedl provozovatel řadu rekonstrukcí. Velmi nízká cena tak byla podle něj kompenzací za investice vložené do restaurace jejím provozovatelem.

Autor: Pavel Bednář

6.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení