Na nákup levných eur lákala lidi  šestačtyřicetiletá Šárka Juházsová z Přibyslavi. Oslovení na nabídku rychlého zhodnocení peněz slyšeli, protože žena podle obžaloby podvedla celkem 16 lidí z Náchodska, které připravila o 9,6 milionu korun. Jeden z podvedených přišel podle obžaloby dokonce o 2,5 milionu korun, další o 2,1 milionu.

Jen z dobré známosti

Šárka Juházsová včera u krajského soudu vypověděla, že eura získávala od svého známého, který však od ní jednoho dne vzal několik milionů korun, ale eura už jí nepřivezl a přestal s ní komunikovat. Žena tak soudu tvrdila, že obětí podvodu se stala ona.

Podle obžaloby Juházsová lákala zejména lidi z okruhu svých známých. Tvrdila jim, že umí zhodnotit peníze nákupem eura za 22 až 23 korun a jejich rychlým prodejem za 27 korun. Zpočátku svěřené peníze skutečně zhodnocovala, při postupném navýšení obnosů však přestala s podvedenými komunikovat. Poškození od ní většinou nepožadovali žádné potvrzení, protože jí absolutně důvěřovali.

„Peníze jí opakovaně vypláceli přímo na ruku. Často si je obratem opakovaně odnášela se slibem dalšího zúročení. Poškození u ní vídali velké objemy bankovek, ať už v korunách nebo v eurech, a to v nich vyvolávalo dojem její solidnosti. Netušili ovšem, že peníze, které jim tak ráda ukazovala, patří někomu, kdo již neúspěšně čeká na jejich vrácení," uvedla  loni policie, když ženu obvinila.

Lidem, kteří jí svěřovali peníze, podle policistů zdůrazňovala, že jim nákup levných eur nabídla jen proto, že se dobře znají, a aby o tom nikomu neříkali. Pak je přestala kontaktovat nebo se začala vymlouvat na nečekané události a peníze už od ní nikdo neviděl.

Juházsová včera obvinění z podvodu odmítla. „Jednoznačně souhlasím s tím, že to co jsem provedla, bylo nezodpovědné, ale nebyl to úmysl," prohlásila před soudem a několikrát během své výpovědi se rozplakala.

Víc podvedených
Policie loni v květnu vyzvala další oběti údajného podvodu Šárky Juhászové, aby se přihlásili.  Policisté předpokládali, že poškozených je víc a celková škoda by mohla dosáhnout až 20 milionů korun. Proto ve sdělovacích prostředcích zveřejnili její jméno, fotografii a trestné činy, z nichž je podezřelá. Část podvedených však prý tvořili rodinní příslušníci obviněné, proto se nakonec okruh poškozených a výše škody příliš nezměnily.

Tajemný známý z benzinky

Podle své verze se jednou u benzinové pumpy seznámila s jistým Tomášem Kadlecem. Když prý muž při rozhovoru pochopil, že je Juházsová ve svízelné finanční situaci, nabídl jí možnost koupit si levná eura. „Domluvili jsme se, já jsem mu dala peníze a on mi eura skutečně přivezl," tvrdila obžalovaná.

Kadlec jí prý řekl, že peníze pocházejí od jeho kamaráda z Německa, který je získal z dědictví. Tak levně mu je dává za to, že se jeho matka stará o jeho nemocnou matku.

Možnost koupit levná eura obžalovaná prý nabídla jen několika lidem, dalším to nabídl její bývalý manžel, který do transakcí zapletl i svého zaměstnavatele a jeho bratra. Ti prý historce s dědictvím nevěřili, ale když viděli, že eura dostávají, postupně do podniku vkládali další peníze.

Podle obžaloby šlo o milionové sumy, to však Juházsová odmítla. „Nejsou to tak velké částky, jak tvrdí," hájila se.

Několik měsíců šlo prý všechno dobře, ale pak přišla nečekaná událost

Smutný konec levných eur

Jednoho dne prý Juházsová předala Kadlecovi čtyři miliony korun od čtyř lidí. "Pak mi zavolal, že mu peníze zabavila policie a že máme odposlouchávané telefony," řekla obžalovaná soudcům.

Od té doby se jí prý už Kadlec neozval.

„Když jsme to pak zjišťovali na policii, ukázalo se, že žádný takový případ nemá," řekla smutně žena.

Pokud soud její verzi neuvěří a uzná ji vinnou, hrozí jí až deset let za mřížemi.