VYBRAT REGION
Zavřít mapu

22. 11. - den plebiscitu o Tepně

Náchod - Město Náchod vyhlásí referendum ohledně areálu bývalé textilky Tepna. Rozhodli o tom v pondělí v podvečer po více jak hodinu trvající debatě náchodští zastupitelé na jejich posledním jednání v tomto volebním období.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Odpůrci výstavby hypermarketu na místě zdemolované textilky Tepna požadují, aby se ve městě konalo referendum.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Referendum se uskuteční 22. 11. letošního roku. Zastupitelé tak vyslyšeli požadavek 1670 obyvatel, kteří podepsali petici za vyhlášení referenda.

Podle tajemnice městského úřadu v Náchodě Hany Mílové byl nejbližší možný termín na konání lidového hlasování, takzvaného plebiscitu, 8. listopadu.

„To by bylo hraniční a s ohledem na zabezpečení problematické," uvedla. Proto byl nakonec zvolen termín 22. listopadu, protože už by také mělo být ustaveno nové zastupitelstvo po říjnových komunálních volbách.

Obyvatelé města budou dle návrhu přípravného výboru, který celé referendum inicioval, rozhodovat o dvou otázkách. Prvně o tom, zda souhlasí s tím, aby Město Náchod v areálu bývalé textilky Tepna odkoupilo všechny pozemky, bude-li to možné, a to maximálně za cenu v místě a čase obvyklou s tím, že tuto cenu stanoví nezávislý certifikovaný odhadce, na kterém se shodne prodávající i kupující strana.

Druhá otázka zní, zda lidé souhlasí s tím, aby město trvalo v územním řízení na dodržení stávajícího územního plánu a jeho souhrnné průvodní zprávy, zejména na smíšeném rázu území a blokové zástavbě s tradičním systémem ulic.

Aby bylo referendum platné, je zapotřebí, aby se hlasování zúčastnilo alespoň 35 procent oprávněných voličů, v případě Náchoda tedy 5774 voličů.

Výsledek je pro město závazný v případě, hlasuje-li pro rozhodnutí nadpoloviční většina zúčastněných voličů a alespoň 25 procent voličů, kteří jsou zapsáni ve volebních seznamech.

Někteří mají obavy o účast

Přípravný výbor navrhoval konání plebiscitu spojit s komunálními volbami, což by podle jeho členů zajistilo vyšší účast. To se však organizačně nestihlo. Jeho členové v pondělí zopakovali, že se obávají, že když bude referendum vyhlášeno samostatně, dostatek voličů k němu nepřijde. Jedna z občanek, přítomná na zastupitelstvu uvedla, že referendum by se mělo spojit s dalšími volbami, aby se 220 tisíc korun nevyhodilo zbytečně. „Volby jsou každou chvilku," uvedla. Podle zákona se referendum musí konat podle zákona do devadesáti dnů, od doby, co ho vyhlásí zastupitelstvo. Nelze tedy otálet třeba dva roky do dalších voleb, jak někteří navrhovali.

Starosta Jan Birke na zastupitelstvu v pondělí organizátorům řekl: „„Proč se bojíte, že lidé k referendu nepřijdou… Když je to tak vážné téma, lidé se dostaví. Nebo to tak vážné téma není." Poznamenal to v souvislosti s tím, že dle některých hlasů chtěli organizátoři spojit referendum s komunálními volbami záměrně. Později po zastupitelstvu věc komentoval: „V jedné z tiskových zpráv organizátoři petice za referendum dokonce uváděli, že referendum se podle nich v případě vyhlášení může konat samostatně či spolu s jinými volbami."

Při jednání se probírala také výše nákladů. „Je potřeba si říci, že tato věc jde z rozpočtu města Náchoda. Částka na referendum se teoreticky odhadem pohybuje okolo 220 tisíc korun," upozornil také hned na úvod zastupitele starosta Birke, který také před samotnou debatou zdůraznil, že je na svobodném hlasování jednotlivých zastupitelů, jak se k hlasování postaví.

Náklady souvisí se zajištěním referenda. Zastupitelstvo proto zároveň v pondělí muselo schválit odměny členům okrskových volebních komisí, které musí být minimálně čtyřčlenné a bude jich na město pětadvacet jako při běžných volbách. Předsedové komisí budou mít odměnu 900 korun a členové 700 korun za den.

Referendum však bude jen jednodenní, což podle radnice znamená zhruba poloviční úspory nákladů na rozdíl od návrhu, aby se referendum konalo spolu s termínem komunálních voleb. Komunální volby sice platí stát, ale referendum by hradilo město a v případě jeho dvoudenního trvání by jednak bylo zapotřebí vícero členů komisí, jejichž běžní členové přitom budou u komunálních voleb, a zadruhé by se právě dvoudenním trváním vše prodražilo.

Na místě někdejší textilky má vyrůst hypermarket a parkoviště. Vlastník areálu společnost JTH Holding tam plánoval také další menší obchodní galerii. Odpůrci stavby, jejichž zástupci referendum iniciovali, tvrdí, že projekt není v souladu s územním plánem. Projekt by prý také pro celé území znamenal neúnosné dopravní zatížení. Aktivisté si přejí, aby se pozemky v centru města využily lépe, místo obchodů preferují blokovou zástavbu lokality s tradičním systémem ulic. Problémem však je, že areál patří soukromé firmě a ta nabídla městu k prodeji jen menší část areálu.

Autor: Pavel Bednář

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení