VYBRAT REGION
Zavřít mapu

24 let poté: U památníků uctili všechny oběti komunismu

Hronov, Náchod /FOTOGALERIE/ - V podvečer před státním svátkem se v sobotu v Hronově, u památníku věnovanému obětem komunismu, sešlo vedení města a hrstka místních občanů, aby uctili oběti komunistického režimu z let 1948 až 1989.

19.11.2013
SDÍLEJ:

PAMÁTKU UDÁLOSTÍ 17. listopadu 1989 uctili v Náchodě představitelé města spolu se zástupci místní organizace Konfederace politických vězňů. Foto: MěÚ Náchod

Vzpomínkový akt zahájila státní hymna, po ní si vzal slovo zastupitel města Antonín Hurdálek, který letošní proslov začal s rozpaky. „Tradičně se scházíme u památníku obětem komunismu a tradičně nás je stále méně, které listopad 1989 zajímá," zahájil svůj proslov Hurdálek.

Jak dále uvedl, stále vzpomíná na hektické dny a týdny listopadu roku 1989, které má jako živé v paměti. Nezapomene na emoce a radost, kterou v něm vzbuzoval rozpad komunistické totality.

„V následném vývoji jsme se dopustili mnoha chyb a ukázalo se, že přebarvení komunisté se opět dostali k moci v oblasti ekonomiky. Takových příkladů je hodně a v dnešní povolební době se opět jeden křiklavý objevuje. České veřejnosti, tedy její nezanedbatelné části, je to jedno. Po historicky krátké době nás zajímá především konzum, jezdit k moři a po hmotné stránce se mít stále lépe a lépe. A v hospodách se nadává a nadává," posteskl si Hurdálek.

Dodal, že život není snadný a pro mnohé, kteří chtějí pracovat, je těžké sehnat zaměstnání. Stále se přitom rozevírají nůžky mezi bohatými a většinou populace. To prý ale neznamená, že bychom si stále neměli připomínat život za komunistické nadvlády. Bojí se především toho, aby se nezájem o minulost a názory typu ono za komunistů nebylo tak špatně nestal názorem většinovým.

Respekt a úcta všem obětem

Dalším velkým problémem podle něj je, že v poslední době některé politické strany prostřednictvím populistických hesel šíří mezi lidmi nenávist, závist a zlobu. „Bojím se, aby se situace nevymkla z rukou a pro každý triviální problém se nekonalo referendum. Bojím se také toho, aby se v naší zemi nerozkolísal systém parlamentní demokracie. Ten jistě není dokonalý a to zvláště u nás, ale prozatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Tím, že se nevracíme alespoň občas k minulosti, riskujeme její opakování. Pro komunisty stále platí, že jsou nereformovatelní. Prokažme alespoň tímto shromážděním respekt a úctu všem obětem komunistického režimu. Vzpomeňme na všechny mučené, perzekuované, všechny rodiny, jejichž děti nemohly studovat a na všechny, kteří projevili odvahu a totalitní moci se postavili," uzavřel svůj projev Antonín Hurdálek.

Po pietní minutě ticha věnované všem obětem komunismu položila k památníku kytici starostka Hronova Hana Nedvědová a přítomní občané zapálili svíčky.

Stejně tak i v Náchodě, v den státního svátku, který je symbolem boje za svobodu a demokracii, uctili starosta města Jan Birke a místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová společně se zástupci místní organizace Konfederace politických vězňů památku událostí 17. listopadu 1989.

„V dopoledních hodinách položili společně květiny a zapálili svíčky již tradičně u pomníku umučeným vězňům v blízkosti budovy okresního soudu a následně u morového sloupu na Masarykově náměstí," informovala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. (jim, reh)

Autor: Jiří Mach, Regina Hellová

19.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení