VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na adopci dítěte čekáme třičtvrtě roku, řekla žena z Jaroměřska

Náchod - Nemohou mít z různých důvodů děti, ale velice po nich touží. Rádi by pomohli vytvořit normální rodinné prostředí některému z dětí, které v současné době nemá rodinu, žije v kojeneckém ústavu či v dětském domově. Adoptovat dítě však není vůbec jednoduché a vyžaduje hodně trpělivosti.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

O tom by mohla dlouze hovořit Alena Vránová (jméno je na přání ženy změněno, pozn. redakce), která žije se svým manželem na Jaroměřsku. Po vleklých zdravotních potížích a po narození prvního dítětě paní Alena ztratila šanci mít dítě další. Proto se s manželem dohodli, že dítě adoptují. „K tomuto rozhodnutí nás vedlo to, že jsme k našemu synovi chtěli sourozence, aby nevyrůstal jako jedináček. Také jsme chtěli, aby jsme z nepřirozeného prostředí vytrhli dítě, které by mohlo vyrůstat v normální funkční rodině,“ řekla nám Vránová. Rodina si už podala příslušnou žádost, ale čeká bezmála třičtvrtě roku. „Jsme z toho trochu smutní, ale musíme se obrnit trpělivostí. Myslím, že splňujeme všechna kritéria, takže věříme, že vše dobře dopadne a naše rodina se rozšíří o dalšího člena. Jsme si ale vědomi, že o adopci dětí je nyní dost velký zájem, alespoň nám to bylo takto prezentováno,“ uvedla natěšená maminka.


Rodině Vránových je vcelku lhostejné, zda získají do péče chlapce nebo holčičku. „Je nám to skutečně jedno. Hlavně si přejeme, aby se dítěti u nás líbilo a stalo se spokojeným členem domácnosti. Doufám, že to dobře dopadne,“ dodala Alena Vránová.


Jestli bude úspěšná ukáží nejbližší týdny či spíše měsíce. Čekací lhůty jsou po krajích velmi různé. Záleží i na představách o dítěti.


„Žadatel, který má zájem o kterýkoliv typ náhradní rodinné péče o dítě, podá žádost na příslušný krajský úřad. Doba, po kterou žadatelé na dítě čekají, je velmi různá. Pohybuje se od několika týdnů po několik roků,“ potvrdil Deníku Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.


Časový předpoklad trvání celého procesu zařazení do evidence žadatelů o osvojení nelze jednoznačně stanovit, neboť každý krajský úřad přijímá různý počet žádostí.


„Odhadem lze říci, že proces zařazení trvá v průměru asi sedm až deset měsíců. Někdy i více. Po zařazení do evidence je tak zvaná Čekací doba na dítě velmi různá a zejména se odvíjí od představ žadatelů o dítěti, které chtějí přijmout,“ vysvětlil Sezemský.


Počet žadatelů v České republice neustále stoupá. Naproti tomu se do evidencí dostává čím dál méně dětí. Zejména pak dětí ve věku od narození do jednoho roku vhodných pro osvojení je v evidenci stále méně.


Zpravidla platí, že nejdéle čekají ti, kteří mají nejvyšší požadavky.


„Jestliže si žadatelé přejí přijmout do své péče dítě zdravé, majoritní populace, co nejmenší, pak čekací doba je v průměru kolem tří let i déle. A takových žadatelů je logicky mnoho,“ dodal Sezemský.


V posledních letech je oblíbená Adopce na dálku. Ta však neumožňuje získat dítě do péče, ale jejím smyslem je poskytnpout finanční podporu dítěti z rozvojové země. Jde především o školné, které si rodina dítětě nemůže kvůli chudobě dovolit. Na Náchodsku například adoptovovali fotografové indickou dívku Manjullu Naik a studenti náchodské střední školy keňského chlapce. (hyš, ška)

14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení