VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademický malíř Vladimír Rocman slaví 90 let

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Akademický malíř Vladimír Rocman, patriot Nového Města nad Metují a jeden z mála jeho čestných občanů, oslavil devadesáté narozeniny. Při té příležitosti před týdnem umělec otevřel velkou retrospektivní výstavu. Její hlavní část se nachází na novoměstském zámku v Galerii Pod Žebrovkou, další v městské galerii Zázvorka a poslední v městské knihovně.

12.9.2013
SDÍLEJ:

PAN UMĚLEC Vladimír Rocman, sedící pod svým rozměrným nádherným obrazem zachycujícím jeho uměleckým pohledem Nové Město nad Metují.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Na vernisáž na zámek minulý čtvrtek dorazilo přes sto hostů, rodina, přátelé, žáci umělce i zástupci města. Vitální a stále bystrý Vladimír Rocman před zahájením obešel celou galerii a s každým se pozdravil. Čestné kolo trvalo několik minut, takže zahájení se zdrželo. Umělec to však bral s humorem sobě vlastním: „…přišel jsem tentokrát akorát včas, ale než jsem se probojoval mezi těmihle neznámými přáteli…" Správce zámku Ondřej Daněk následně všechny přivítal a řekl, že zdraví i pana autora. Vladimír Rocman, sedící pod svým rozměrným nádherným obrazem zachycujícím jeho uměleckým pohledem Nové Město nad Metují, hned odvětil: „Bez toho pána, prosím vás." A po chvíli se ptal: „A ten mercedes bude přistaven jako dárek pro mě?"

Na fujaru při vernisáži zahrál Josef Thér, poezii zarecitovala vnučka umělce a o jeho díle zazněla citace kunsthistorika Ludvíka Barana.

Gratulovat jubilantovi přišli i novoměstský starosta Petr Hable a místostarostka Bronislava Malijovská. „Jsem velmi rád, že vám jménem svým, jménem všech novoměstských zastupitelů a troufnu si při této příležitosti říci i jménem všech občanů Nového Města nad Metují mohu pogratulovat k vašemu významnému jubileu. Přeji vám hodně zdraví, štěstí, spokojenosti do dalších let a mnoho tvůrčí síly," řekl umělci starosta Hable. Popřál také, aby se návštěvníkům díla líbila a navštívili i další výstavu, kterou akademický malíř uspořádá. Rocman hned reagoval: „Děkuju a já vám slibuju, že druhou devadesátku už nebudu takhle slavit."

„Jsme rádi, že jsi tady s námi"

Místostarostka Malijovská uvedla, že s Rocmanem ji pojí přátelský vztah. „…Vladimír má všestranné nadání, je vitální a jsem ráda, že jsem měla před lety možnost udělit mu čestné občanství města. Vladimíre, moc si tě vážíme a jsme rádi, že jsi tady s námi," řekla Bronislava Malijovská.

Jako dárek od radnice obdržel čerstvě devadesátiletý malíř vyhlídkový let. „Abys mohl shora všechno vidět, a pak mi zavolal, co se ti nelíbí," dodala Malijovská.

„Víte, já jsem byl na vojně fotoreportérem. Když jsem přišel k letectvu, tak mě tam chtěli zavřít do miga a jeden kamarád mi před tím říkal: nikdy neleť, oni vyklidí celé letadlo, abys jim to mohl pozvracet, a přiletíš dolů a střeva venku," vzpomněl hned Vladimír Rocman. A po chvíli opět dodal: „Toho mercedesa tady nechte na dvoře."

K umělci se hrnul zástup gratulantů. „Tak tohle je rodina, abyste si nemysleli," řekl o první skupince z nich. Vladimíru Rocmanovi přijel pogratulovat i starosta německého partnerského města Hildenu Horst Thiele. Přišla také Jana Klimešová a Jan Juránek, potomci profesora Jana Juránka, dalšího novoměstského patriota, kterého s Rocmanem pojilo velké přátelství a k vydání jeho poezie v současné době připravuje ilustrace. Zástup gratulantů byl velký. „Tak honem, fotografisti, už mě bolí ruka," napomínal fotografy Rocman. První gratulanti nesli květiny, další už dorazili s vínem. Umělcovy oči se hned rozzářily. „Á, to je moje," usmíval se.

Malíř je stále aktivní a tvoří

Umělec je i ve svém věku aktivní a neustále tvoří. „Výstava se připravovala od ledna, ale táta mezitím pracoval na ilustracích pro knihu veršů Jana Juránka, tak se to celé protáhlo. Ale také pracoval na dalších a dalších věcech. Jsou tady také nové obrazy, které namaloval za poslední půlrok," uvedla Michala Rocmanová, dcera malíře.

Výstava jeho prací na zámku v Galerii Pod Žebrovkou potrvá do 29. září, v městské knihovně do 30. září a v galerii Zázvorka do 10. listopadu. Na zámku jsou k vidění především obrazy, etnografické kresby či cyklus grafik Srpen 1968. „V Zázvorce jsou grafiky a ilustrace vytvořené grafickými technikami. Jsou tam vystaveny i nejkrásnější knihy, protože táta za ta léta ilustroval asi 250 knih a tři z nich dostaly titul Nejkrásnější kniha roku. Třetí část výstavy je v knihovně, kde jsou vystřihovánky, obaly gramodesek, papírové reliéfy, ilustrace do dětských knih a budou tam ilustrace k veršům Jana Juránka," dodala Michala Rocmanová.

Zatímco vydání publikace s ilustracemi Vladimíra Rocmana k poezii Jana Juránka se připravuje, o umělci už dříve vyšla velká monografie, kterou je stále možno zakoupit v novoměstské knihovně a informačních centrech.

Vladimír Rocman• Narodil se 8. září 1923 v Novém Městě nad Metují.
• Věnuje se malbě a užité grafice. Jeho dílo čítá stovky obrazů, kreseb a grafických listů.
• Navrhl množství vystřihovánek, řadu obalů gramofonových desek. Vytvořil ilustrace k více než dvěma stovkám knížek nejrůznějších žánrů.Tři z knih získaly titul „Nejkrásnější kniha roku".
• Uspořádal řadu samostatných výstav a účastnil se téměř stovky společných výstav v České republice i v zahraničí.

Autor: Pavel Bednář

12.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení