VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azbestu se obávat nemusejí

Náchod - Základní škola v Náchodě na Plhově byla na základě dotazníkového šetření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky zařazena do programu měření rozptylu azbestových a minerálních vláken v ovzduší.

11.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Jan Vraný

„Vyplývalo to ze skutečnosti, že při výstavbě některých částí budovy školy v roce 1983 byly použity takzvané boletické panely. Při jejich instalaci se často jako izolační materiál využíval právě azbest," vysvětlila Drahomíra Benešová, místostarostka Náchoda.

Jako riziková se jevila řada podobných budov, které byly v minulých letech rekonstruovány, a ve kterých při manipulaci s azbestovou izolací mohlo dojít k tomu, že koncentrace azbestových vláken přesáhne povolené hygienické normy.

„ZŠ Náchod Plhov prošla rozsáhlou rekonstrukcí v letech 2009 a 2010 a v rámci zateplení budovy byly boletické panely vyměněny. Proto jsme nepodléhali panice a doufali, že to i výsledky měření potvrdí. Jsem rád, že tomu tak je a rodiče mohou své děti beze strachu posílat do jedné z našich nejhezčích škol," komentoval výsledky měření starosta města Jan Birke.

Vlastní měření, které provedlo na podnět Krajské hygienické stanice (územního pracoviště Náchod) Centrum hygienických laboratoří Hradec Králové, se uskutečnilo začátkem dubna.

Bylo vybráno celkem sedm měřících míst v částech budovy, kde byly boletické panely.

„Šlo především o šatny žáků, učebnu pracovních činností, školní jídelnu a pavilon, kde je ředitelna, sborovna a kancelář školy," upřesnil Vladimír Honzů, ředitel ZŠ Náchod Plhov, který protokol o výsledcích měření obdržel v pátek.

Vladimír Honzů, ředitel Základní školy Náchod Plhov, s uspokojením dodává: „Z výsledků měření jednoznačně vyplývá, že naměřené sumy minerálních a azbestových vláken ve vnitřním prostředí jsou v souladu s vyhláškou, která stanovuje hygienické limity. Jedná se proto z tohoto hlediska o naprosto nezávadnou stavbu, ve které se nenachází zdroj azbestových vláken a nehrozí kontaminace vnitřního prostředí v případě možných zásahů do staveb."

Zprávu přijali s povděkem

„Zprávu jsme přijali s povděkem, protože známe případy škol, kde měření přinesla výsledky s nadlimitním počtem škodlivých částic a následná nutná nápravná opatření jsou pro zřizovatele, kterým je město, finančně náročná," uvedla místostarostka Drahomíra Benešová.

Dodala, že pro samotnou školu to pak představuje velkou organizační i časovou zátěž. 

Autor: Redakce

11.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení