VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečí zajistí nový 'kruhák'

Náchod - Chodci, včetně dětí, sražení auty, rychle projíždějící kamiony i osobní vozy, problematický výjezd, to vše by na hlavním tahu do Polska na křižovatce u nákupní zóny v Bělovsi měla už brzy vyřešit stavba zcela nového kruhového objezdu.

13.9.2013 1
SDÍLEJ:

KŘIŽOVATKA v Bělovsi je nebezpečná. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Plánuje se už dlouho, ale nedávno konečně Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Správy Královéhradeckého kraje mohlo předat staveniště stavební firmě. Pokud vše půjde hladce, začne se nový objezd budovat do konce září.

„Dodavatel stavby je vybrán, bylo předáno staveniště. Připravují se přeložky inženýrských sítí, nabylo právní moci stavební povolení, ale ještě běží správní lhůta," informoval náchodský starosta Jan Birke. Podle něj by někdy po 20. září mohla stavba začít.

Že je vše těsně před zahájením samotných stavebních prací, potvrdil i ředitel ŘSD Správy Královéhradeckého kraje Marek Novotný. „Zadrhávaly se jednotlivé kroky k získání jednotlivých stavebních povolení a územního rozhodnutí. Je to směsice úředních úkonů, ve vazbě na souhlasná stanoviska dotčených subjektů. Ale už jsme u cíle a mohu potvrdit, že stavbu kruhového objezdu v Bělovsi budeme realizovat," uvedl Novotný.

Oproti původně plánované podobě bude kruhový objezd nakonec trochu jiný. „Prstenec jsme naprojektovali do jiného tvaru, který má příznivější tvary křivek drah. To proto, aby byl umožněn co nejplynulejší průjezd na hlavní silnici, ale zároveň aby byly splněny všechny požadavky města s ohledem na všechny další účastníky provozu včetně bezpečí chodců. Křižovatka je po dvou letech příprav konečně připravena k zahájení stavby," uvedl Novotný.

Podle něj by tato stavba za zhruba šest milionů korun měla být postavena v poměrně krátkém termínu.

Podle starosty určitě dojde k nějakému slavnostnějšímu zahájení stavby. „.protože tři roky připravovaná stavba konečně spatří světlo světa," dodal Birke. Ten si pochvaluje, že záležitostí okolo kruhových objezdů se opět ujal právě Marek Novotný, ředitel Ředitelství silnic a dálnic Správy Královéhradeckého kraje. Ten dříve vedl královéhradeckou pobočku ŘSD, pak byl však odvolán, nedávno se ale jako odborník opět vrátil na své místo.

„To je člověk na svém místě, který se té věci okamžitě chopil. Na rozdíl od bývalého náměstka ŘSD z Věcí veřejných pana Vítězslava Janků, který rok a půl vodil město Náchod za nos a říkal, že je všechno zalité sluncem a v pořádku, ale pak jsme zjistili, že tomu tak není a problematika Náchoda se vůbec neřešila," prohlásil Birke.

Kruhové objezdy řeší náchodská radnice spolu s ŘSD a ministerstvem dopravy už tři roky. Jednalo se o tom, jak mají vypadat, pak se zase čekalo na peníze. Do toho přicházely výměny ministrů dopravy, které vše vždy zpozdily.

Poté, co začne stavba kruhového objezdu v Bělovsi, dojde ještě během podzimu k zahájení stavby kruhového objezdu také u hotelu Itálie. Stavba naváže na nově budovaný autobusový terminál u vlakového nádraží. Kruhový objezd se má rozšiřovat a vybuduje se i zcela nové napojení na nádraží. Dojde také k obnově silnice I/14 směrem na Červený Kostelec.

„Chtěli bychom letos realizovat alespoň její část. Komunikace se také dlouhou dobu projektovala a zaplať pánu bohu, máme všechna povolení a vše je k tomu připraveno," uvedl Marek Novotný. Podle něj by stavba kruhové křižovatky a část obnovy silnice a vše s tím spojené mělo přijít na zhruba 23 milionů korun, většinu zaplatí stát prostřednictvím ŘSD, dále 3,5 milionu uhradí město a 750 tisíc Královéhradecký kraj. „Až budeme mít vybraného zhotovitele, rozhodneme se, jak bude stavba probíhat. Zda ji nerozdělíme tak, aby se kruhový objezd stavěl letos a nový terminál byl ještě letos napojen a v roce příštím by pokračovala rekonstrukce silnice I/14," dodal Novotný. Harmonogram stavby bude záležet také na počasí.

Čekají se komplikace v dopravě

Stavba však bude pro dopravu znamenat nemalé komplikace. Už nyní se totiž na křižovatce tvoří ve špičce kolony a co teprve, až se tam bude stavět. „V tuto chvíli se řeší velké dilema. Kruhový objezd u Itálie je po stránce územního rozhodnutí a svatebního povolení připraven. Probíhá otevírání obálek na dodavatele. Je však velký problém, že v dopravě u Itálie se nám začíná tvořit problematický uzel. Těžko se vymýšlí objízdné trasy, jakmile bychom křižovatku zavřeli. Pracují na tom odborníci, kteří dopravu nasměrují zřejmě po silnicích nižší třídy i přes místní části či obce, což bude problém. Budeme to však muset zvládnout," uvedl starosta Birke.

Zatímco od Hronova není problémem automobily nasměrovat na Pražskou ulici, těžké je, co s auty mířícími směrem na či od Červeného Kostelce či Plhova. Ulicí Za teplárnou navíc nebude možno jezdit, neboť zde je provizorní autobusové nádraží. „Uvažujeme, že bychom po dobu stavby otočili jednosměrku v ulici Volovnice a pouštěli je do města tudy. Vše ale ještě řešíme spolu s ŘSD a dopravní policií," dodal starosta.

Další stavby kruhových objezdů u Čedoku a u Slávie, respektive jejich rozšíření a úpravy, aby byla doprava plynulejší a bezpečí větší, by měly přijít na řadu v příštím roce. „Myslím si, že to vše do konce příštího roku zvládneme," dodal starosta Birke.

Ředitel Novotný uvedl, že je rád, že se podařilo nastartovat alespoň tyto stavební úpravy, které přispějí k lepšímu provozu na přetížených komunikacích první třídy v Náchodě. A to zvlášť v době, kdy ŘSD nemá pravomocné územní rozhodnutí na obchvat města. „Tyto úpravy dopravu neeliminují, zlepší jen podmínky průjezdu vozidel a sníží negativní účinky na obyvatele, ale k zásadnímu vyřešení této situace dojde až realizací rychlostní komunikace R-11 v úseku Trutnov-státní hranice, případně realizací dlouho plánovaného obchvatu I/33 města Náchd, který se řeší už od roku 1990," dodal ředitel Novotný.

Krajský úřad řízení o vydání územního rozhodnutí přerušil, je zapotřebí vyřešit některé připomínky. I kdyby však bylo územní rozhodnutí na obchvat vydáno, stavba by mohla přijít na řadu minimálně po roce 2020.

Autor: Pavel Bednář

13.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení