VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Birke prý vypadá jako Švejk a Hubka se pověsil. Šprýmovali starostové i kněz

Náchod - Humorem letos sršel náchodský starosta Jan Birke, na zastupitelstvech, na akcích i při volbách. Třeba na zastupitelstvu v červenci prohlásil: „Ať se propadnu do západního Německa, jestli neříkám pravdu." Další z jeho poznámek směřovala na adresu zbouraných toalet na vlakovém nádraží, když se řešilo, jaké budou náhradní: „Při veškeré úctě, ty toalety tam jsou jak za Marie Terezie a my uděláme buňku, která bude z moderního století."

1.1.2014
SDÍLEJ:

Náchodský starosta Jan Birke.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Při zahájení akce pro zdravotníky, Náchodských mezioborových dnů, si Jan Birke udělal legraci sám ze sebe. Tehdy rozesmál všechny zdravotní sestřičky v sále náchodského městského divadla slovy: „Nezbývá mi, než zaujmout slovem, protože když se podíváte na mou vizáž, nevypadám ani jako Franco Nero, ani jako Robert De Niro, ale jako český voják Švejk."

Na svatého Martina, když zastupitelům oznamoval, že musí odběhnout na náměstí vítat svatého Martina, poslankyně Soňa Marková s nadsázkou vyjádřila překvapení, že nejel na koni sám. Odvětil jí: „Nebudu sedět na koni. Nenarodil se takový kůň, který by mě unesl." Když měl z pozice starosty promluvit k divákům soutěže Muž roku, nechtěl se zase během své řeči vzdát mikrofonu se slovy: „Nevím, kolik mám času, tak si to chci užít." Starostu neopouštěl smích ani u parlamentních voleb, v nichž bojoval o poslanecké křeslo. Jak je to se starší fotografií v jeho občanském průkazu, to volební komisi vysvětloval slovy: „Ta občanka, to je před lety. Ale to jsem taky už neměl vlasy."

Recesista je na radnici i o dovolené


Birke ale není jediný vtipálek ve starostenské funkci. Mezi už známé recesisty patří českoskalický starosta Tomáš Hubka. Ten letos provedl jeden z opravdu vypečených kousků. Místo portrétu nového prezidenta Miloše Zemana pověsil za zeď své kanceláře fotografický portrét sebe samotného. „Pod tíhou starostí a různých nepříznivých peripetií jsem se chystal pověsit. Pak jsem ale situaci přehodnotil s tím, že bych rád dokončil svou práci starosty do konce volebního období, tak jsem místo sebe pověsil na zeď sebe, ale pouze a doslova obrazně," žertoval Hubka. Tomu se nelíbilo, že někteří jeho kolegové po vyhlášené amnestii začali ze stěn sundávat prezidenta Klause. Že jeho žert nemusel každý pochopit, z toho si hlavu nedělal. „V práci jsem teď přítomen vlastně neustále, tedy nejen v pracovní době, ale také o sobotách, nedělích, svátcích i dovolené. Prostě pořád," usmíval se.

Rád šprýmuje také červenokostelecký starosta Petr Mědílek. Třeba když na radnici uvítal čínského velvyslance a nabízel mu ke kávě zákusek. Velvyslanec jej zdvořile odmítl se slovy, že dortíky nemůže kvůli cukru. „Já sladké taky nesmím, ale já to řeším tak, že nechodím k doktorovi," odpověděl mu Mědílek.

Prezident i farář s nadsázkou

Na Náchodsku letos trochu úsměvů s nadsázkou vzbudil dokonce sám prezident republiky Miloš Zeman, a to při letní návštěvě hospice v Červeném Kostelci. Tehdy se jej novináři ptali, jak se dívá na komentáře jednoho rakouského deníku, že po odchodu italského premiéra Silvia Berlusconiho je kandidátem na největšího šarlatána v Evropě.

„Paní redaktorko, kdybyste četla pozorněji, zjistila byste, že mým spolukandidátem je i maďarský premiér Viktor Orbán, takže nejsem v této věci zdaleka sám. Nicméně jsem si v rakouském tisku rovněž přečetl vyjádření bývalého ministra zahraničí o tom, že jsem podobný Hitlerovi nebo Gottwaldovi, takže myslím si, že tyto dva rakouské deníky si poněkud odporují, protože nemohu být současné ani Berlusconim, ani Orbánem, a na druhé straně ani Hitlerem, ani Gottwaldem. Nicméně Kleine Zeitung, klein Mensch, abych tedy citoval onen první rakouský deník. A jinak o tom budu uvažovat. Možná, že si nechám narůst knírek, fajfku už kouřím dvacet let," odpověděl s nadsázkou prezident.

Smysl pro humor a nadsázku má broumovský farář Martin Lanži. Například když v květnu představoval lidem unikátní středověkou fresku objevenou v podzemí broumovské fary. Tehdy popisoval, jak freska zachycuje i deset panen, pět moudrých a pět pošetilých z Matoušova evangelia, slovy: „Pět rozumných na fresce drží lampy. Jejich tělo je vznešené, spokojené, kráčejí za andělem, který je volá. Ty pošetilé jsou pak takové zničené, jako vy v pátek, když se vracíte z práce." Nad postavou muže, který si na fresce nalévá víno, pak poznamenal: „Takže alkoholismus máme zaznamenaný i v první polovině 14. století."

Víno, to bylo téma humoru pro psychiatra Jana Cimického a baletního mistra Vlastimila Harapese na besedě v Šonově-Provodově. Cimický s trochou nadsázky vyprávěl, že podzimní depresi se dá bránit sklenkou vína. „Musíte si dát pravidelně alespoň šestkrát v týdnu. Muži tři až čtyři deci, nejlépe večer. Obsahuje resveratrol, látku, která chrání před infarktem až do druhého dne do jedenácti hodin, což se vám bude hodit," usmíval se Cimický. Ženy podle něj mají vypít o něco méně. „Tak dvě až tři deci. My to říkáme jen proto, aby nám tolik neupíjely," dodal psychiatr. Vlastimil Harapes v této souvislosti zavzpomínal na jednoho z klasiků českého divadla a filmu. „Pan Horníček tvrdil, že pije radši červené víno, protože když pije bílé, čurá bíle, když pije červené, čurá bíle. To znamená, že tam něco zůstalo," řekl Harapes.

Slzy štěstí to při kontrole účtu nejsou

Starosta Josef Kulek se pak během besedy Jana Cimického ptal, čím to je, že když se koukne na výpis z účtu obce, slzí ho oči. „Je to psychická porucha, nebo porucha elektronického bankovnictví," tázal se starosta. Cimický mu odpověděl: „Otázka je, jestli za ty nuly na tom účtu byly ty sedmičky vína, nebo něco jiného. Ale víte, já myslím, že občas slzíme všichni a že to slzy štěstí nejsou." Když pak Cimický hovořil o své práci, na chvíli se zamyslel, a dodal: „Už čtyřicet let to dělám a někdy si říkám, že už bych také potřeboval psychiatra."

Vtipálkem je i náchodský filmař Tomáš Magnusek. Když se účastnil otevření nového hotelu v Novém Městě nad Metují, neodpustil si fórek na svou oblibu jídla a komentoval skvrnu na tričku na břiše: „Starosta Birke mi říká, zadělej si tu polívku. Jedinej nejsem v kvádru a ještě abych vypadal jako větší blbec, tak jsem se nahoře otřel o balkon a mám tady dlouhou bílou nudli. Birke mi říká, co jsem tam nahoře za tu chvíli zase snědl. Prosím vás, je to jenom voda." Trochu méně humoru však vykazoval minulou zimu během natáčení pilotního dílu seriálu Stopy života, který režíroval. Když se za mrazivého počasí natáčelo pod jeho taktovkou na Kamenici v Náchodě, lamentoval: „Jéžiši, to je zima. Čí to byl nápad?"

Publikum letos pobavila třeba kapela Ukulele Troublemakers, a to na Dni s Primátorem. Hráči na malé nástroje ukulele si nebrali servítky. „I s malým nástrojem je dobrá zábava, i když nám to ne každá dívka věří," řekl jeden z nich.

Tesat za letošní rok by se měl citát jednoho ředitele stavební firmy, který během jednání na náchodské radnici ohledně jedné z klíčových investic pronesl: „Budeme dělat od nevidím do nevidím, od šesti do šestnácti, do šestnácti třiceti hodin."

Autor: Pavel Bednář

1.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení