VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boje o Idu nekončí ani po setmění

Náchod, Běloves - Kanystry na kárkách, spousta plastových lahví v objemných taškách či několik plných přepravek. A ostré lokty k tomu. Tak se vybavují mnozí Náchodští i přespolní, když se vydávají pro oblíbenou kyselku Idu do prameníku v areálu zchátralých běloveských lázní.

19.8.2015 9
SDÍLEJ:

O kyselku Idu je zájem i ve večerních hodinách.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

V touze po osvěžení a možná i vinou mamonu, jelikož se za minerálku neplatí, mnohdy zapomínají nejen na slušné chování, ale i na návštěvní řád. V něm se totiž píše, že maximální jednorázově odebrané množství minerální vody je 15 litrů na osobu a jedna osoba může najednou používat maximálně dva výtoky. To však někteří vůbec nerespektují. U prameníku se tvoří fronty i v nočních hodinách a občas mezi lidmi dochází k ostrým výměnám názorů.

Někteří návštěvníci prameníku jsou ze situace už tak otrávení, že pro Idu přestali chodit. Také na facebookovém profilu náchodského starosty Jana Birke se zvedla vlna nespokojenosti.

Místní rodačka Simona Moldavčuková, která bydlí nedaleko prameníku, napsala: „Zcela chápu občany s plnou taškou PETek. Co ale nechápu jsou lidé (a stále stejní), kteří mají plné přepravky lahví nebo spoustu kanystrů či několik tašek s lahvemi. Jsou tam každý den a jsem přesvědčená, že Ida se jim pak objeví například jako rozlévaná minerálka na nápojovém lístku," domnívá se a upozorňuje, že se tento typ lidí dobře naučil návštěvní řád a ihned prý argumentují, že přeci nabírají ze dvou kohoutků a že manželku, babičku a synka vedle stojící vůbec neznají.

„Už vůbec nemluvím o tom, že se chovají jako nevychovanci," dodává. Na vině je podle ní fakt, že je kyselka zdarma a poplatek by vše vyřešil.

Do diskuze se zapojila například i Olina Kolářová, která se Simonou Moldavčukovou naprosto souhlasí. „Většinou je to hrozné, jak se tam ti lidé chovají," stěžuje si.

Na to reaguje Iveta Vaňková Nýčová, že z toho důvodu už pro Idu ani nejezdí. „Nemám chuť se s někým přetahovat o pár lahví," dodává naštvaně.

Také Josef Merta, který dříve chodil v sobotu s dcerkou na procházku pro dvě lahve minerálky, už prý pro Idu přestal chodit úplně a Maruška Ria Pokorná v diskuzi tvrdí, že lidé jsou nevychovanci. „Co je zadarmo, chtěli by všechno. Někteří by tě nejraději vyhodili, aby měli sami pro sebe," míní rozzlobeně.

Se svou špatnou zkušeností se připojuje i Petra Halbrštátová. „Pustila jsem vedle mě stojící paní k jednomu ze „svých" kohoutků a mladý muž, který již čepoval vodu s přítelkyní z dalších třech, nelenil a můj uvolněny kohoutek zabral. Když jsem se paní zastala, odvětil, že snad chvíli počká," popisuje nedávnou příhodu.

O kyselku Idu je zájem i ve večerních hodinách.Několikametrové fronty se v posledních dnech prodlužovaly i vinou horkého počasí. Chladivá minerálka poskytuje chutnější osvěžení než obyčejná voda z kohoutku. Lidé nelení si dojít pro Idu i okolo desáté hodiny večerní. Doufají, že čekací doba bude kratší a situace klidnější.

Během dne mívají totiž problém nabrat si kyselku i cyklisté, kteří okolo prameníku hojně projíždějí. Ty nesmělé často odradí fronta. Raději jedou dál a vodu si koupí třeba v obchodě.

To v diskuzi potvrzuje i muž pod jménem George Fiala. „Člověk si jde zasportovat, chce si natočit vodu, nebo se jen napit, a nejen, že stoji frontu, ale ještě třeba dostane loktem, aby náhodou nešel na řadu moc brzo," snaží se trochu zavtipkovat.

Svou smutnou zkušenost přidává i Dagmar Matoušová. „Jezdím tudy na kole a vždy se jen zastavím napít se z dlaně. Popravdě, někdy stojím frontu i když poprosím, že se jen napiju a pojedu dál. Je to mazec," popisuje neochotu některých lidí pustit přednostně cyklistku, která s sebou nemá ani lahev.

„Chápu, že na Blízkém východě jsou boje o vodu, ale v Náchodě?!" diví se v diskuzi Martin Bělčík.

Vedení města o situaci okolo prameníku ví a chystá řešení, které by mělo podobným nepříjemným situacím zabránit. Více se v Náchodském deníku dočtete už v příštích dnech.

Prameník kyselky Ida v Náchodě BělovsiPrameník minerálky Idy v Náchodě Bělovsi byl po rekonstrukci otevřen pro veřejnost 24. července 2011. Rekonstrukce začala v květnu téhož roku na základě podpisu smlouvy se společností Běloveské lázně, a. s., o výpůjčce pozemku a stavby, pro jejich bezplatné užívání za účelem zprovoznění prameníku minerální vody IDA na dobu dvaceti let. Poté mohly být zahájeny vlastní stavební práce a rekonstrukce budovy prameníku včetně instalace nové technologie pro čerpání vody. Náklady na rekonstrukci činily necelý milion korun, z čehož přibližně 350 tisíc korun si vyžádaly náklady na technologii. Na opravě prameníku se společně s investorem, kterým bylo město Náchod, podílela také celá řada soukromých osob. Někteří dokonce bez nároku na odměnu. Minerálka je občanům k dispozici zdarma. 22. října 2011 požehnal pramen běloveské kyselky Idy v obnoveném prameníku současný kardinál Dominik Duka. Historie prameníku sahá do třicátých let minulého století, první zmínka o lázeňství v Náchodě se objevuje už v 15. století.

Autor: Regina Hellová

19.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení