VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojiště vydalo další tajemství

Česká Skalice - V Dubenské bažantnici se našly kosterní pozůstatky pěti vojáků padlých v bitvě u České Skalice v roce 1866.

3.7.2015
SDÍLEJ:

NOVÉ NÁHROBKY nedávno objevených hrobů odhalili minulý týden u České Skalice přesně na výročí bitvy. Foto: Tomáš Vondryska

Několik hrobů s kosterními ostatky vojáků, kteří bojovali v krvavých řežích mezi Rakušany a Prusy u České Skalice v roce 1866, se během posledních let našlo v Dubenské bažantnici u České Skalice. Ostatky patřily vojákům, kteří padli přímo na bojištích. Nyní tyto místa připomínají nové náhrobky. Odhalili je slavnostně o minulém víkendu.

Jak uvedl Tomáš Vondryska z Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, ostatky vojáků byly nalezeny až po tolika letech úplnou náhodou. Ve dvou hrobech byli po jednom pochovaní rakouští vojáci, kteří u sebe měli části výstroje, knoflíky a další artefakty, podle nichž se je podařilo identifikovat. Tyto hroby jsou blízko u sebe. Ve třetím hrobě byli pochováni tři vojáci, které se prý už identifikovat nepodařilo.

V místech, kde se hroby nacházejí, bojoval 4. prapor 75. pěšího pluku. „Byli to vesměs čeští vojáci, protože tento prapor se doplňoval vojáky z Jindřichova Hradce a okolí," upřesnil Tomáš Vondryska. Jedná se tedy o jedny z prvních padlých vojáků v bitvě u České Skalice z 28. června na straně Rakouska. Krvavé řeže vyvrcholily slavnou bitvou na Chlumu u Hradce Králové.

Kosterní ostatky prý byly nalezeny na samém povrchu, což naznačuje, že vojáci nebyli nijak důkladně pohřbeni. Členové komitétu tak udělali terénní úpravy, aby pozůstatky nevyčnívaly ze země, a vybudovali hliněný násep. Tomáš Vondryska nechal zhotovit pískovcové náhrobky, na které ale rok sháněl finance.

„Největší finanční dar poskytl jeden bohatý šlechtic z Německa. Přispěl čtyřiceti tisíci korunami. Dvaceti tisíci korunami jsem přispěl já ze svého a komitét věnoval okolo osmi tisíc. Podařilo se sehnat i drobné příspěvky od dárců, a tak se mohlo přistoupit k jejich výrobě," upřesnil Vondryska.

Všechny tři náhrobky stály celkem sedmdesát tisíc korun.

Jak upřesnil Tomáš Vondryska, tvar pomníků se snažil vybrat tak, aby co nejvíce odpovídaly dané době, a to 19. století. Kamenné pískovcové pomníky jsou opatřeny textem, který je v češtině.

Slavnostní odhalení pomníků vyšlo přesně na 149. výročí bitvy u České Skalice, a prý dokonce i na hodinu přesně, kdy docházelo k boji v Dubenské bažantnici. Došlo k němu minulou neděli.

„Naplánoval jsem to tak, aby to mělo atmosféru. Přítomni byli i hosté z Německa, starosta České Skalice a zástupci komitétu. Celé se to odehrávalo v pietním duchu za účasti vojáků v historických uniformách. Bažantnice se nachází nedaleko Zliče. Je to přírodní rezervace Dubno," upřesnil Tomáš Vondryska.

Komitét stále pátrá po dalších podrobnostech bitvy. To je hlavní myšlenka spolku. Přednostně se ale starají o pomníky, které existují, aby se zachovaly pro další generace a případně, když se objeví další hrob, tak ho důstojně označí. Jako v tomto případě u nich umístili ceduli naučné stezky, aby si lidé měli možnost přečíst, co se zde vlastně stalo. Starají se ale prý i o celá bojiště.

Komitét pro udržování památek z války roku 1866 také částečně podporuje město Česká Skalice.

„Jsem velice rád, že i po tak dlouhé době si připomínáme tuto velmi krutou a nemilosrdnou dobu, kde bylo v Dubenském lese během chvíle zmařeno velký počet životů. Těší mě, že nám to není lhostejné a že nezapomínáme," dodal Martin Staněk, starosta České Skalice.

Jiří Mach

Autor: Redakce

3.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení