VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřili se proti imigraci i Evropské unii

Česká Skalice /FOTO/ - Demonstrace proti imigraci, za okamžité vystoupení České republiky z Evropské unie a za svrchovaný český stát se uskutečnila v sobotu odpoledne na českoskalickém Husově náměstí.

12.10.2015
SDÍLEJ:

Demonstrace proti imigraci, za okamžité vystoupení České republiky z Evropské unie a za svrchovaný český stát se uskutečnila v sobotu odpoledne na českoskalickém Husově náměstí.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Takzvaný „Tábor lidu v České Skalici" svolala a zorganizovala místní organizace Národní demokracie v České Skalici a Náchodě. Přestože bylo sychravé počasí, přilákala akce několik desítek lidí, odhadem asi sto občanů.

Hned první řečník z pořádající strany, Robert Peovský, uvedl, že Česká Skalice patří k městům, kde žijí aktivní lidé a „uvědomují si ty pravé principy demokracie". „To znamená, že se budeme vyjadřovat k věcem, které by nás měly v budoucnu obklopovat, že nebudeme jenom stát a čekat, co nám vláda předloží," prohlásil směrem k přítomným a pokračoval: „V České Skalici žije pět a půl tisíce obyvatel. Kde jsou ty lidi? Kašlou na to, nebo co?" tázal se do mikrofonu.

Mezi příchozími byli lidé všech věkových skupin včetně dětí a seniorů. Největší skupina postávala v poměrně chladném a větrném počasí u pomníku Boženy Němcové, ostatní zvědavě přihlíželi z chodníku či vedlejšího parkoviště.

V proslovu například zaznělo, že je nutné se poučit z historie a přestože je třeba lidem pomáhat, a to i Syřanům, mělo by být zcela jasné, za jakých okolností budou přicházet, vytvářet hodnoty a odcházet. „Není možné, aby to bylo takto nekontrolovatelné, jako tomu je nyní. Je potřeba se proti tomu postavit," vyzýval Peovský.

Během veskrze poklidné demonstrace zazněla z úst řečníků strany Národní demokracie i řada názorů i kritiky na Spojené státy americké, NATO i Evropskou unii.

„Evropská unie zničila naše zemědělství, ničí nás všechny, chtějí z nás udělat region Česko! To přeci nemůžeme přijmout a žít tady podle jejich not s jejich béčkovými potravinami z Německa a tvářit se, že žijeme v Evropě! V Evropě jsme vždycky byli, tak ať nám neříkají, že do ní musíme patřit," hovořil zaníceně řečník a proslov zakončil heslem „Nic než národ", za což sklidil potlesk.

Vojtěch Rohlena z Nového Města nad Metují, také člen Národní demokracie, upozornil, že politici jsou podle něho uzavřenou skupinou, která mezi sebe nikoho nepustí, ostatní názory je nezajímají a žijí se ve svých vzdušných zámcích. Bruselská politická třída je podle něho jako z jiné planety.

Poté přiznal, že řekne možná něco kontroverzního až cynického, ale je prý svým způsobem za tuto krizi s ilegálními imigranty rád. „Je to ta facka, která probudí českého občana z jeho letargie. Český občan chrápe, nevnímá, je mu všechno jedno. A pozor! Teď to přišlo, přímo vám to vmetli do tváře a už vidíte, že všechny problémy se týkají lidí v celé zemi, i v tom nejzapadlejším koutě. A to se mi vůbec nelíbí. Vám se to líbí?" ptal se Rohlena davu, který jedním hlasem křičel „ne", za což ho řečník pochválil a upozornil, že Evropská unie je podle něho zlem, kterému je třeba se postavit. Jinak je prý možné čekat spoustu dalších problémů jako jsou například uprchlíci, různá nařízení, regulace či kvóty.

„A co s tím uděláte? Neuděláte nic!" reagoval muž středního věku. „Ale jo, nebojte, všechno bude. Je třeba se postavit Evropské unii," uklidňoval ho Rohlena.

Mezi jednotlivými proslovy řečníků zazněly z reproduktorů písně například Karla Kryla, které si mnozí notovali spolu se zpěvákem.

Jedním z těch, který přišel akci podpořit, byl i Petr Šíp z České Skalice. „Jsem důchodce a myslím, že tím vším, co se děje, trpím. S imigranty jsou spojené i další výdaje, o které jsou okradení důchodci, když se to tak vezme," byl přesvědčený a postěžoval si, že se mu nelíbí, když vláda slibuje seniorům přidat až někdy po Novém roce, přitom na výdaje ohledně imigrantů finance prý jsou. „Nesouhlasím ani s členstvím v Evropské unii. Když se volilo, zda vstoupit do EU, hlasoval jsem, že ne," prozradil.

Součástí sobotního Tábora lidu v České Skalici byl také petiční stánek, kde bylo možné připojit svůj podpis na petici požadující vypsání referenda o vystoupení naší země z Evropské unie.

Autor: Regina Hellová

12.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení