Jeho součástí byla do včerejška také prezentace Kladského pomezí zahrnující devět měst náchodského okresu včetně obce Adršpach, Svazku obcí Jestřebí hory a rovněž náchodského pivovaru Primátor.

Zvláštní prostor na veletrhu měl Hronov, který se stal patronem expozice vzhledem k 650. výročí založení města. Na malém pódiu pravidelně vystupovali herci ochotnického souboru Jiráskova divadla.

„Amatérský soubor působí ve městě už téměř 200 let. Čím jiným a lépe by se mohl představit, než právě divadlem. Takže jsme za vámi z Hronova přijeli se Shakespearovou komedií Veselé paničky windsdorské, ve které uvidíte nejcharakterističtější ukázky, jak si paničky dělají legraci z chvástavého rytíře Falstaffa,“ přiblížil vystoupení hronovských ochotníků režisér Miroslav Lelek.

Po divadelních vstupech se návštěvníci znovu vrátili do expozice Kladského pomezí. Zástupci jednotlivých účastníků oděni v černém a se zelenými šálami kolem krku nabízeli u svých pultíků v poněkud stísněných podmínkách nové i starší propagační materiály, které lákaly nejen na Náchodsko a představovaly zajímavá místa a četné pamětihodnosti.

„Zájem o propagační materiály je značný,“ potvrdila Květa Ležovičová z Centra rozvoje Česká Skalice. Oproti minulému roku se však zdálo, že návštěvníků v pavilonu o poznání alespoň v pátek ubylo. „Je to trochu dáno tím, že se účastníci hodně prezentují na internetu,“ řekla nám Marcela Štěpánková, vedoucí Svazu cestovního ruchu Branka z Náchoda.

V sobotu a v neděli, kdy měla na výstaviště přístup veřejnost, však byla v pavilonu hlava na hlavě. „Expozice Královéhradeckého kraje se mi líbí. Občerstvení v patře a nad ním lyžař se Sněžkou je myslím dobrý nápad. Já jsem si přišel pro materiály z Jaroměřska, Českoskalicka a Červenokostelecka, kam se letos v létě s manželkou chystáme. Škoda, že je prezentace tak stísněná, ale je to patrně kvůli penězům, ostatně jako skoro všechno,“ svěřil se Deníku Aleš Koutný z Luhačovic.

Velký zájem v expozici Kladského pomezí byl o atraktivní místa náchodského okresu a cyklotrasy. Plnou tašku materiálů propagujících cykloturistiku si z Regiontouru odnášela Margot Kristleová z německého Mnichova, která se zastavila také u pultíků Kladského pomezí. „Není to náhoda, protože naše rodina pochází z Broumovska, odkud byla po válce odsunuta. Velmi ráda jezdím na kole a letos bychom se chtěli podívat do rodného kraje našich předků,“ těší se na cyklovýlet po Broumovsku mladá Mnichovanka.

Marcela Štěpánková z Branky se domnívá, že letošní Regiontour splnil pro oblast Kladského pomezí svůj účel. „Věřím, že se to odrazí také ve větší návštěvnosti našeho krásného kraje,“ doufá.