VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Broumov řeší problém s čističkou za 100 milionů

Broumov – Současné vedení města musí vyřešit nezodpovědné rozhodnutí svých předchůdců. Měsíc před komunálními volbami město začalo pod vedením tehdejší starostky Libuše Růčkové rekonstruovat čistírnu odpadních vod bez podepsané smlouvy o dotaci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP).

1.4.2011
SDÍLEJ:

A areálu broumovské ČOV je psí útulek, který zde nadále funguje i přes právě probíhající intenzifikaci.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Nyní hrozí, že se rekonstrukce kvůli průtahům se získáním dotačního titulu neúměrně prodraží a město se bude muset zadlužit.

Není jisté, zda dotaci dostanou

„Stavba začala v době, kdy nebyla podepsaná smlouva o poskytnutí dotace. Tehdy zastupitele paní starostka ujišťovala, že jde pouze o formalitu. Ale ani půl roku poté není jisté, zda dotaci dostaneme, stavba se může prodražit,“ řekl současný starosta Milan Kotrnec. Připouští, že rekonstrukce čistírny je nutná, ale začít s ní za nejistého financování, byl velký risk, který se městu nemusí vyplatit.

O situaci bude jednat i rada

„O situaci budeme jednat i na mimořádné radě města, kde bychom chtěli radní seznámit s aktuální situací,“ řekl místostarosta Kamil Slezák a naznačil tři možná řešení: „Nejdražší variantou je stavbu úplně zastavit, protože by se značně prodražila a dle smlouvy by městu hrozily i vysoké sankce ze strany stavební firmy. Tomu se chceme vyhnout. Proto jednáme se Státním fondem životního prostředí, abychom dotaci co možná nejdříve získali.“

Zatím prostavěli 26 milionů korun

Smlouva se SFŽP dosud není podepsaná, a tudíž s uvedenými dotacemi město disponovat nemůže. V současné době je prostavěno šestadvacet milionu korun, které Broumov čerpá z vlastních zdrojů a dalších úvěrů.

Bude asi nutné vzít si další neplánovaný úvěr, protože hrozí, že město bude muset celou akci předfinancovat v plné výši 94 milionů korun.
Důsledkem tohoto by se výrazně snížily možnosti financování jiných projektů do budoucna.
Město Broumov ročně hospodaří s rozpočtem kolem 140 milionů korun. (red)

Fakta o rekonstrukci ČOV Broumov

14. 5. 2008 rozhodnutí o podání projektu ČOV na SFŽP
28. 1. 2009 rozhodnutí o poskytnutí podpory ze SFŽP
11. 3. 2010 ukončené výběrové řízení na dodavatele:
BSS Broumov, celková cena 94 milionu Kč

7. 9. 2010 předání staveniště
29. 9. 2010 zahájení prací
29. 11. 2011 plánované ukončení prací

Finance: dotace - 70,5 milionu Kč (EU + státní rozpočet), půjčka SFŽP – 6,5 milionu Kč, úvěr města – 17 milionu Kč
1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení