VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Broumovské kostely jsou dokořán

Broumovsko - Jsou rozesety v krajině Broumovska jako perly. I po desetiletích chátrání a nezájmu čekají na své objevení a na tolik potřebné rekonstrukce, které by je zachovaly pro další generace. Skupina broumovských kostelů patří mezi pozoruhodné venkovské stavby barokní architektury. Díky svému umístění, podobě i provedení staveb. Navrhli je významní architekti své doby Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové.

16.7.2015
SDÍLEJ:

Kostel Všech svatých stojí na dominantním místě nad obcí Heřmánkovice a je jeden z nejkrásnějších barokních kostelů na Broumovsku.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

V tomto týdnu mají všichni zájemci unikátní možnost si běžně nepřístupné prostory těchto svatostánků a jejich neméně zajímavou vnitřní výzdobu prohlédnout. Koná se totiž Týden otevřených kostelů Broumovska. Je to příležitost pro turisty, aby se s památkami mohli seznámit a také poznat jejich osudy.

„Cílem je představit památky Broumovska nejenom návštěvníkům z Čech, ale i z Polska. Nejenom z blízkého polského příhraničí, ale i ze vzdálenějších oblastí, jako je například Wroclaw," uvedl Jakub Děd ze spolku Omnium, které akci spolupořádá. S ohledem na jím zmíněný cíl je Týden otevřených kostelů výsledkem spolupráce Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, Římskokatolické farnosti v Broumově a spolku Omnium.

Až do pátku 17. července jsou kostely přístupné vždy od desáté do šestnácté hodiny. Jedná se o kostely sv. Václava v Broumově, sv. Markéty v Šonově, Všech svatých v Heřmánkovicích, sv. Máří Magdalény v Božanově, sv. Martina a sv. Jiří v Martínkovicích, sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, sv. Anny ve Vižňově, sv. Barbory v Olovicích a sv. Michaela ve Vernéřovicích.

Další památky jsou též přístupné, ale v rámci standardních prohlídek.

Další památky jsou též přístupné, ale v rámci standardních prohlídek. Jedná se třeba o kostel sv. Vojtěcha v klášteře Broumov, kostel P. Marie (hřbitovní kostelík) v Broumově či kostel P. Marie v Teplicích a tamní Ivanitskou poustevnu.

Celá akce Týdne otevřených kostelů byla při zahájení v sobotu doplněna doprovodným kulturním programem, který zahrnoval například představení původní benediktinské hudby, přednášku o barokní architektuře, komentované prohlídky z cyklu (Ne)tušené souvislosti, výstavu Broumovská skupina kostelů s fotografiemi Jana Záliše, ukázky využití digitálních technologií i koncert v rámci festivalu Za poklady Broumovska.

„Týden otevřených kostelů Broumovska je provázán s červnovou akci studentů Univerzity Wroclaw Český týden ve Wroclawi s řadou přednášek, diskuzí, setkáním polských bohemistů a v neposlední řadě i výstavou Broumovská skupina kostelů a zároveň i s Letní školou k barokní architektuře a umění, která proběhne v Broumově na počátku července," informoval Jakub Děd.

Program Letní školy je určen především vysokoškolským studentům dějin kultury a umění a příbuzných oborů z Polska, Čech, Slovenska, ale i ze vzdáleného Slovinska či Bulharska. Vedle exkurzí a prohlídek zahrnuje i bohatý přednáškový program s řadou renomovaných odborníků a další akce.

Aktivity jsou připraveny v rámci česko-polských aktivit projektu Monumenta VIVA pod záštitou velvyslankyně Polské republiky v ČR paní Grażyny Bernatowicz, hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, města Broumov a ČNK ICOMOS. Realizaci Letní školy významně podpořila Akademie věd ČR, dále pak Královéhradecký kraj, Nadační fond VEBA, Polský institut v Praze, či Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Na přípravě programu se dále podílí město Broumov, Národní památkový ústav a řada vysokých škol v ČR.

Autor: Pavel Bednář

16.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení