VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápisy o přírodě Broumovska jsou v elektronické podobě

Broumovsko – Každá krajina má své patrioty, má znalce své přírody, kteří vědí o výskytu vzácných druhů živočichů a rostlin.

2.11.2009
SDÍLEJ:

Tzv. mrtvé dřevo a torza stromů jsou pro bezobratlé živočichy jedním ze základních předpokladů existence. Foto: CHKO Broumovsko

Mnohdy je ale problém tyto informace dostat tam, kde by byly prakticky využity. Např. orgánům státní správy a samosprávy přitom někdy chybí přehledně uspořádané informace o tom, které lokality jsou cennými místy výskytu ubývajících a vzácných druhů.

Na Správě CHKO Broumovsko se v uplynulém roce podařil husarský kousek: Více než 50000 záznamů o výskytu druhů cévnatých rostlin, mechorostů, lišejníků, a živočichů od plžů po savce z území Broumovska je nyní zpracováno v elektronické podobě v systému nálezové databáze ochrany přírody (NDOP), který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Broumovsko je tak v rámci ČR správou CHKO s nejvyšším počtem individuálně vložených záznamů. Pro práci s informacemi o přírodě se podařilo na omezenou dobu vytvořit pracovní místo podporované úřadem práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti,“ prozradil nám botanik Správy CHKO Broumovsko Petr Köppl.

Do praktické a snadno použitelné formy tak byly převedeny informace o různě starých nálezech – některé pocházejí už z první poloviny 20. století a bohužel obsahují informace o druzích, které už z našeho kraje vymizely. K takovým patří např. údaje o tetřevovi a tetřívkovi z Machovska.

Byla vložena data z tzv. botanických „škrtacích seznamů“, vědeckých publikací a záznamy amatérských i profesionálních přírodovědců. „Dnes je možné s daty z rozličných zdrojů pracovat jednotnou formou, přečíst si na jednom místě údaje o lokalizaci, autorství a věrohodnosti záznamu. To je dobře využitelné např. při posuzování stavebních záměrů,“ zmínil výhody projektu Petr Köppl.

Databáze je prozatím přístupná krajským úřadům, správám chráněných území nebo České inspekci Životního prostředí a je doplňována také pracovníky univerzit, muzeí a dalších přírodovědných organizací.⋌ (řez)

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení