VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Broumovští vlci už vyvedli mladé

Broumovsko - Vlci, kteří se na Broumovsku usadili na podzim loňského roku, dělají radost především ochráncům přírody. Chovatelům ovcí naopak přidělávají vrásky na čele.

8.9.2016
SDÍLEJ:

Vlčata na Broumovsku zachytila fotopast.Foto: Foto: archiv Hnutí Duha

S novou zprávou o vlčí rodince nyní přišel Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a zoolog ze Správy CHKO Broumovsko.

„Vlci přivedli letos na jaře na svět minimálně dvě mláďata. V Broumovském výběžku se tak nyní prokazatelně pohybují minimálně čtyři vlci. Rozmnožování potvrdili během léta také pracovníci Hnutí DUHA Olomouc prostřednictvím nahraného vlčího vytí a také díky záběrům z fotopastí," informoval Petr Kafka.

První rozmnožování vlků na území Česka bylo opět, po více než sto letech, zaznamenáno před třemi lety, a to v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

„Širší okolí výskytu broumovské vlčí smečky poskytuje v oblasti dostatek potravy a kořisti v podobě například muflonů či srnců. Právě regulací těchto přemnožených divoce žijících kopytníků přispívají vlci k ozdravení celého ekosystému," objasnil hlavní zdroj potravy Petr Kafka.

V oblasti výskytu vlků však byly zaznamenány také škody na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Tyto škody prý podle ochránců přírody vyplývají zejména z nedostatečné ochrany pasoucích se zvířat.

„Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto chovatelům kromě poradenské činnosti a součinnosti při zjištěných škodách nabízí také zapůjčení elektrických síťových ohradníků a zdrojů. Zkušenosti z německé Lužice, kde odhadem žije stovka vlků, ukazují, že škodám je možné předcházet," upřesnil Petr Kafka.

Nově v rámci právě připravovaného projektu nabízí chovatelům ovcí v oblastech, které vlci nově znovuosidlují, také možnost zakoupení pasteveckých strážních psů k ochraně stád, zapůjčení elektrických ohradníků a další odborné konzultace v této problematice hnutí Duha.

„Když jsme se před třemi lety dozvěděli o ojedinělém výskytu vlků, kteří přes Broumovsko pouze migrovali, nenapadlo nás, že se zde v tak krátkém období budeme setkávat s vlky pravidelně. Podle pozorování a pobytových stop zjištěných během uplynulého roku však můžeme říci, že s vlky je potřebné v oblasti počítat dlouhodobě. Vlci do naší krajiny patří a právě proto se snažíme místním chovatelům hospodářských zvířat nabízet účinnou podporu," uvedl Petr Kafka.

V oblasti výskytu broumovských vlků se v uplynulých týdnech provedl rovněž intenzivnější monitoring zaměřený především na sběr trusu pro analýzu DNA a potravní testy. Výsledky těchto analýz jednoznačně určí původ vlků i složení jejich potravy.

Znovuosídlení Broumovska vlky a jejich rozmnožování jen potvrzuje trend návratu těchto dříve vyhubených šelem do české krajiny. V České republice se nyní prokazatelně rozmnožily dva páry vlků.

„Výskyt vlka na Broumovsku dokazuje systematičnost a důslednost současné právní úpravy na úseku ochrany přírody a krajiny, jak České republiky, tak Evropské unie. Zlepšení přírodních podmínek na čím dál rozsáhlejších území celé Evropy zvyšuje perspektivu existence vlka a s tím spojenými zvyšujícími se stavy této šelmy. Toto všechno s sebou samozřejmě nese i negativa v podobě nesouhlasu části veřejnosti. Příchod takového druhu na území, kde byl dávno vyhuben z důvodu způsobení možných škod na různých aktivitách člověka, je asi v současnosti nejčastějších argumentem. Tak jako výskyt dalších druhů, možnost výskytu vlka v závislosti na jeho ochraně, byl předpokládán. A to ne jestli, ale kdy. Proto je v tuto chvíli třeba seriózní a konstruktivní debaty se zainteresovanými subjekty, jak ze strany ochrany přírody, tak i zemědělci a myslivci," míní předseda Okresního mysliveckého spolku Náchod Petr Urban.

Postupný návrat vlků do Čech souvisí prý s rozšiřujícími se nížinnými populacemi vlků v Německu a západním Polsku, kde žije dohromady kolem sedmdesát vlčích smeček.

„Záběry vlčat na Broumovsku jsou jedinečné a dokazují, že i v naší krajině šelmy mohou trvale žít, pokud jim to dovolíme. Jak ukazují zkušenosti z řady evropských zemí včetně sousedního Německa, výskyt vlků není v protikladu s chovem ovcí, ale pro snížení škod je potřeba realizovat preventivní opatření. Hnutí DUHA i státní ochrana přírody proto s chovateli o problémech debatuje a nabízí jim podporu," řekl Miroslav Kutal z olomouckého Hnutí Duha.

Autor: Jiří Mach

8.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení