VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude výsledek voleb odpovídat vůli veřejnosti?

Broumov -Byl jsem požádán o krátké zhodnocení voleb. Dostatek příležitostí kpoznání příslušného obrazu mi bylo poskytnuto během více než šesti let: od roku 2002 do roku 2008 jsem byl členem zastupitelstva, z toho 3 roky rady města.

19.10.2010 2
SDÍLEJ:

Volby - ilustrační foto Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Přesto zde nebudu volit cestu „zasvěcené analýzy“: zkušenost mi dostatečně jasně ukázala, že nejneoblomnější býváme právě u jednoduchých, takzvaně triviálních věcí. K tomu je ještě třeba přičíst fakt, že představy běžného občana o „politice“ (komunální) jsou v nejednom ohledu značně zkreslené.

Kdo se domnívá, že hlasy voličů rozhodly, ten je na velkém omylu: teprve druhé kolo, povolební vyjednávání, rozhoduje o skutečném vítězi. Najednou straníci (ne strany) zapomínají, kdo a jak jim dal oprávnění jednat, a používají svůj mandát k nasazování všemožných pák k získání nebo udržení moci. Navíc jde ještě o důležitý úkol: o „zapíchnutí vlaječky“… Stranickost a moc jsou spojené nádoby: moc však musí být prostředkem vládnutí a ne nátlakovou silou k prosazování svých nebo stranických představ. Zde malé odbočení (avšak k věci): Ukázkou zmíněné neznalosti je hloupá troufalost v používání hlavního argumentu: „Vždyť oni tak pěkně pro nás budujou!“ I prvňák by pochopil, že bez veřejného budování nejsou peníze; je tedy logické, že se budovat musí – na tom celý princip „podnikání“ za veřejné peníze stojí.

Problém praktického fungování obcí je sice zásadní a tedy výchozí, ale nelze mu zde věnovat místo pouhými několika větami. Každopádně je logické, že nastolená demokratická pravidla samosprávy nemohou přinášet očekávané výsledky: užívá je člověk, který je vypěstován ke zcela jinému fungování. Proto se nelze na naší politické scéně (byť komunální)divit ničemu. A už vůbec ne náhlé ztrátě paměti, když po získání mandátu naši vyvolení zapomínají na vyjednávací data – na výsledky voleb. Celá tragikomedie se přitom děje úplně zbytečně: stačilo by na obcích nepolitikařit, respektovat základy demokratických voleb a nevykládat si je po svém, případně po stranicku – to občana totiž vůbec nezajímá a nemá ani proč: samospráva není parlament, nýbrž přímé řízení věcí. Proto by se mělo na věc nahlížet přímo: Kdo se nechce podílet na postupech sledujících rozhodnutí veřejnosti, měl by se tím sám automaticky diskvalifikovat; příkladem vzorového přístupu by měl být pochopitelně vítěz voleb.

Zde je ale zakopán pověstný pes: Broumovská radnice je v posledních osmi letech jiným vzorem. Vítěz v roce 2002 si už sbalil kufry, ale na křeslo starosty se těšil předčasně: ČSSD nedostala ani jedno křeslo v radě města. Za další čtyři roky byla situace obdobná: Nový místostarosta nevděčil za místo voličům, nýbrž povolební stranické „dohodě“, respektive konkrétně starostce.

Klíčem k radnici bude tedy až druhé kolo: z něho teprve vzejde skutečný výsledek. Hlasy byly sice sečteny, ale jinak, než si stávající vedení představovalo: Dvanácté místo v „soutěži“ o post starosty není třeba komentovat; zpečetěním veřejné vůle bylo i čtvrté místo z šesti stran… Sečteno podtrženo – žádný mandát voličů k sestavování a řízení radnice. Je sice faktem, že oranžový „kolega“ uspěl, jenže v celkovém součtu se nejedná o tak jednoznačnou výhru: neprošel ani jeho lídr, ani další dva z čela kandidátky. Uvidíme, jestli něco tak jednoduchého bude schopna pochopit strana, která se veřejně prezentuje jako ta nejdemokratičtější. Zkušenosti z minulých dvou voleb hovoří jasně: prohra, stejně jako výhra, neznamenají ještě vůbec nic.

Nechce-li tak veřejnost přijít o možný zázrak, kdy poražený obživne a vítěz automaticky prohraje, měl by přijít na klíčové zastupitelstvo, kde se bude závěrečné dějství voleb odehrávat. Dá se očekávat výjimečně napínavé vystoupení… Bude to dozajista velké divadlo.

(Petr Staněk)

19.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení